Jak usmażyć lub upiec kurczaka, aby był soczysty i miękki?

Czy wiesz, że nie musisz wybierać, czy przygotowany przez Ciebie kurczak ma być miękki, czy soczysty? Mam na to szybki i sprawdzony sposób i chętnie się nim z Tobą podzielę! Dowiedz się, jak usmażyć lub upiec kurczaka, aby był soczysty i miękki – zaskocz pozytywnie swoich domowników tym pysznym daniem!

W czym tkwi sekret miękkiego kurczaka?

Filety z kurczaka, udka czy pałki mają bardzo delikatne mięso w środku. Łatwo je zatem przesuszyć przy nieodpowiedniej temperaturze.

Oto kilka porad na początek:

  • Przygotowując mięso w piekarniku, zawsze skrop je delikatnie olejem lub oliwą. Nie musi być dużo tłuszczu, wystarczy kropelka i rozprowadzenie go z pomocą pędzelka.
  • Nie piecz kurczaka w zbyt dużej temperaturze. Wystarczy 180 stopni Celsjusza i grzałka góra dół.
  • Nie musisz długo piec kurczaka, nie przedłużaj czasu podanego w przepisie.
  • Dobrym pomysłem jest marynowanie. Wystarczy około godzina przed smażeniem lub pieczeniem.
  • Na patelni smaż kurczaka po kilka minut z każdej strony. Im grubsze kawałki, tym dłużej.
  • Przygotowuj filety z kurczaka w sosie. Wtedy będzie miękki, soczysty i aromatyczny.

Zobacz: Kurczak w sosie kurkowym – przepis

Odpowiednia marynata to podstawa miękkiego kurczaka!

Zanim jednak przejdę do omawiania sposobu pieczenia czy smażenia kurczaka, warto podkreślić, że efekt końcowy zależy w dużej mierze od jakości użytego mięsa i marynaty. O ile na to pierwsze nie zawsze masz wpływ (choć zdecydowanie warto wybierać kurczaki z wolnego wybiegu, karmione zbożem i z chowu bez antybiotyków), o tyle dodając do marynaty odpowiednie składniki, możemy w znacznym stopniu poprawić smak dania.

Marynatę do kurczaka przygotowuję zawsze na tej samej bazie kilku składników. Zmieniają się zioła, które dodaję do kurczaka, ale po kilka składników sięgam zawsze. Wśród nich jest ocet winny, który pomaga rozłożyć zawarty w mięsie błonnik. Dzięki temu kurczak staje się bardziej delikatny, skraca się czas potrzebny na jego obróbkę termiczną, a co za tym idzie, pozostaje bardziej soczysty.

Marynata z octem winnym

  • 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
  • 2 łyżki oleju rzepakowego dobrej jakości
  • 2 łyżki octu winnego
  • 1 łyżeczka papryki czerwonej
  • 1 łyżeczka suszonego czosnku niedźwiedziego
  • ½ łyżeczki zmielonego kolorowego pieprzu
  • ½ łyżeczki soli
  • ½ łyżeczki papryki wędzonej

Moja rada
Do przygotowania marynaty możesz użyć zamiast pieprzu kolorowego pieprz ziołowy lub (jeśli lubisz bardziej pikantne dania) tradycyjny pieprz czarny.

Czosnek niedźwiedzi możesz zastąpić innymi suszonymi ziołami. Doskonale sprawdzą się zioła prowansalskie, bazylia, oregano czy mieszanka suszonej natki pietruszki i majeranku.

Wszystkie powyższe składniki umieść w miseczce, dokładnie wymieszaj i zamarynuj kurczaka. Marynata sprawdzi się zarówno w przypadku pieczenia, jak i smażenia. Możesz jej użyć do przyprawienia cząstek kurczaka, jak i całej tuszki (pamiętaj, by wówczas natrzeć nią także wnętrze kurczaka). Ilość marynaty dostosuj do wielkości porcji kurczaka. Powyższa ilość wystarczy do przyprawienia około 6 pałek.

To ważne!
Aby kurczak po upieczeniu był soczysty i miękki, koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni czas marynowania. Najlepiej jest przyprawić marynatą mięso wieczorem i wstawić do lodówki, a upiec lub usmażyć je kolejnego dnia. Jeśli jednak nie masz wystarczająco czasu, zadbaj o to, by marynowanie kurczaka trwało co najmniej 4-5 godzin.

Teraz gdy już omówiliśmy kwestię marynaty, możemy przejść do zasadniczej części wpisu i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak usmażyć lub upiec kurczaka, aby był soczysty i miękki.

Soczysty i miękki kurczak z piekarnika

Jeśli zamierzasz upiec mięso w piekarniku, polecam Ci nie kroić kurczaka, tylko upiec go w całości. Tak podany nie tylko wygląda efektownie, ale jest też bardzo smaczny i aromatyczny. Zatem jak upiec kurczaka w piekarniku? Będziesz potrzebować blaszki i… butelki po piwie.

Jak upiec kurczaka w piekarniku, żeby nie był suchy?

  1. Pierwszym krokiem jest oczywiście zamarynowanie kurczaka zgodnie z powyższym przepisem.
  2. Następnie przygotuj butelkę – zerwij etykietę i dokładnie wyczyść szkło. Środek butelki umyj za pomocą szczotki, a następnie wyparz wrzątkiem (środek i wierzch butelki).
  3. Do czystej i wyparzonej butelki oraz na blaszkę w piekarniku wlej wrzątek.
  4. Włącz grzanie piekarnika na 180 stopni Celsjusza (opcja góra i dół). Jeśli Twój piekarnik został wyposażony w funkcję grzania grill, to wybierz tę opcję, ale temperaturę grzania nastaw wówczas na 160-170 stopni Celsjusza. 
  5. Na wypełnioną wrzątkiem butelkę nadziej kurczaka i ustaw ją na blaszce w piekarniku. Piecz przez około 1 godzinę i 10 minut.
  6. Raz na kwadrans otwieraj piekarnik i przy pomocy widelca nakłuwaj kurczaka – dzięki temu wypłynie roztopiony tłuszcz, a skórka po upieczeniu będzie apetycznie chrupiąca.

Zobacz też: Filety z kurczaka w parmezanowej panierce

Jak usmażyć kurczaka, żeby był soczysty?

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz użyć piekarnika i zastanawiasz się, jak smażyć kurczaka, żeby był miękki, to koniecznie wypróbuj mój sposób! Pamiętaj, że w przypadku smażenia kurczaka, kluczem do soczystego mięsa jest duszenie go pod przykryciem. 

Mięso (z tego przepisu przygotujesz pyszne i soczyste pałki, skrzydełka, ale też filet z piersi kurczaka) zamarynuj według przepisu podanego powyżej. Patelnię delikatnie posmarowaną olejem rzepakowym porządnie rozgrzej, a następnie wyłóż na nią zamarynowanego kurczaka. Mięso obsmaż z obu stron na złoto, a następnie dodaj trochę wody, przykryj i zmniejsz moc grzania palnika. Całość duś pod przykryciem przez około godzinę. Regularnie kontroluj ilość sosu i w razie jego braku, dolej nieco wody. Co jakiś czas sprawdzaj też miękkość mięsa.

Pod koniec pieczenia, jeśli na patelni jest zbyt dużo sosu, zdejmij pokrywkę i odparuj jego nadmiar przez około 5 minut.

Jaki jest Twój ulubiony sposób na soczystego pieczonego lub smażonego kurczaka? Podziel się nim w komentarzu – chętnie wypróbuję nowe przepisy!

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!