Kawa piernikowa – przepis i inspiracje

Piernikowy zapach, który unosi się w domu to coś cudownego! A kiedy możemy jeszcze wypić gorącą kawę piernikową, która rozgrzewa i jest po prostu pyszna, czujemy magię grudnia. Ostrzegam, jest uzależniająca! No i nie warto przesadzać z jej ilością, bo trochę kalorii ma…

Przepis na kawę piernikową

Najprostsza kawa piernikowa to napój, który przygotujesz ekspresowo. Podane składniki są na dwa kubki, ja przygotowałam jeden w dość dużym szklanym naczyniu. To świetna alternatywa dla gorącej czekolady w okresie jesienno-zimowym.

Składniki:

  • 300 ml zaparzonej, gorącej kawy (może być rozpuszczalna albo zwykła, jednak wtedy najlepiej pozbyć się fusów),
  • 200 ml mleka,
  • 1,5 łyżeczki przyprawy do piernika,
  • 1 łyżka kakao,
  • bita śmietana (opcjonalnie),
  • cukier (opcjonalnie, choć kawa wcale nie jest sama w sobie słodka).
  1. Do kawy dodaj przyprawę do piernika oraz łyżkę kakao. Dokładnie wymieszaj. W tym czasie możesz też dodać cukier. Jeśli nie lubisz, kiedy w gorącym napoju są jakieś drobne paproszki, przelej kawę piernikową przez sitko, prosto do kubka albo filiżanki.
  2. Następnie dodaj mleko. Jeśli masz ochotę, możesz je wcześniej podgrzać i spienić.
  3. Aby kawa piernikowa wyglądała pięknie, a dodajesz zwykłe mleko, możesz teraz ją spienić (tak, kawę razem z mlekiem), trzymając spieniacz dość wysoko. Powstanie fajna pianka.
  4. Kawę możesz też urozmaicić bitą śmietaną i posypką.

Inne pomysły na kawę piernikową

Ciekawym sposobem na urozmaicenie kawy jest podgrzanie wcześniej mleka z przyprawami, aby było aromatyczne. Później, trzeba je przelać przez sitko i dodać do zaparzonej kawy.

Przepis na kawę piernikową z cynamonem

Składniki:

  • 300 ml zaparzonej kawy,
  • 200 ml mleka,
  • 2 gwiazdki anyżu,
  • 3 goździki,
  • 1/2 łyżeczki mielonego cynamonu.

Przygotowanie:

  1. Mleko zagotuj z przyprawami.
  2. Do zaparzonej kawy dodaj mleko, wlej je przez sitko, aby przyprawy nie pływały.
  3. Jeśli lubisz, dodaj cukier.
  4. Udekoruj według uznania!

Do mleka możesz też dodać: mielony imbir, mielony cynamon i mieloną gałkę muszkatołową.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *