Jak działa magazyn energii z fotowoltaiką, czy jest on opłacalny?

Bez wątpienia systemy fotowoltaiczne cieszą się sporą popularnością w ostatnich latach, a to wszystko za sprawą korzyści, jakie niosą ze sobą. Dlaczego warto zdecydować się na założenie magazynu energii zintegrowanego z panelami słonecznymi? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Źródło: silesiasolar.pl

Jak działa system magazynowania energii słonecznej?

Magazyny energii słonecznej gromadzą nadwyżki wyprodukowanej energii w ciągu dnia, gdy promienie słoneczne są najmocniejsze. Technologia ta umożliwia przechowywanie prądu w akumulatorach w celu późniejszego jego wykorzystania. W ten sposób użytkownicy instalacji mogą korzystać z energii odnawialnej również po zachodzie słońca. Na potrzeby domowe często stosuje się akumulatory litowo-jonowe ze względu na długą ich żywotność i wysoką efektywność. Fotowoltaika z magazynem energii od Silesia Solar może przyczynić się do odpowiedniego zarządzania zgromadzonym prądem, pozwalając na optymalne jego wykorzystanie. Zmniejsza to zależność od sieci energetycznej, tym bardziej że inteligentne systemy gospodarowania energią automatycznie regulują ładowanie i rozładowywanie akumulatorów, zapewniając maksymalną wydajność.

Czy inwestycja w magazyn energii jest opłacalna?

Chociaż koszty początkowe instalacji magazynu mogą być wysokie, to długoterminowe oszczędności na rachunkach za energię mogą nieco zrekompensować poniesione wydatki. Dotacje i programy wsparcia finansowego dostępne w Polsce sprawiają, że rozwiązanie to zyskuje na atrakcyjności. Dzięki zmagazynowanej energii użytkownicy mogą zmniejszyć swoje zużycie energii z sieci w godzinach szczytu, kiedy to ceny prądu są najwyższe. Trwałość i żywotność nowoczesnych systemów także wpływają na opłacalność tej opcji, jednocześnie redukując konieczność częstych wymian urządzenia. Z czasem rosnące ceny energii elektrycznej mogą jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność posiadania własnego magazynu energii. Warto również zauważyć, że systemy te często zwiększają wartość nieruchomości, co niewątpliwie jest dodatkowym atutem.

Ile energii można zgromadzić w magazynie energii?

Pojemność magazynu energii solarnej w dużej mierze zależy od wielkości i technologii zastosowanej w akumulatorach. Małe systemy o pojemności 5 kWh pozwalają na pokrycie podstawowych potrzeb energetycznych typowego gospodarstwa domowego przez kilka godzin po zachodzie słońca. Natomiast większe magazyny osiągające nawet 10-20 kWh mogą zapewnić energię na całą noc lub dłużej w zależności od zużycia. W przypadku instalacji komercyjnych i przemysłowych pojemności te mogą być jeszcze większe i sięgać nawet MWh. Bardzo ważne jest dobranie wielkości magazynu do indywidualnego zapotrzebowania i mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych, aby zoptymalizować wykorzystanie zgromadzonej energii i zmaksymalizować oszczędności.

W naszej opinii posiadanie magazynu energii słonecznej może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na wykorzystywanie jej w okresach o niskim nasłonecznieniu. A Ty co sądzisz o tym rozwiązaniu? Daj nam znać w komentarzu.

Art. sponsorowany.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!