Idealna sałatka jarzynowa – poznaj tajniki gospodyń!

Sałatka jarzynowa to niezwykle popularne danie, które możesz podawać zarówno na co dzień, jak i od święta. Nazywana królową polskich sałatek, łączy w sobie wiele wartościowych warzyw i smacznych dodatków – trafiając w gust nawet bardziej wybrednych osób. Aby stworzyć jej idealną wersję, skorzystaj z tajników gospodyń specjalizujących się w sporządzaniu najlepszych potraw. Jakie składniki będą potrzebne do tego celu oraz jak przygotować, podać i przechowywać sałatkę jarzynową?

Sałatka jarzynowa – składniki

Wiele osób zastanawia się, jak zrobić sałatkę jarzynową? Choć jej przyszykowanie wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu, od wielu lat nie traci ona na popularności, goszcząc na naszych stołach.

W celu przygotowania tradycyjnej jarzynówki będziesz potrzebować:

  • 8 ziemniaków,
  • 4 marchwie,
  • 2 pietruszki,
  • 4 jajka
  • 1 seler,
  • 3-4 ogórki kiszone,
  • puszkę groszku konserwowego,
  • 4 łyżki majonezu,
  • 1 łyżka musztardy (może być sarepska albo chrzanowa,
  • sól,
  • pieprz.

Powyższa ilość składników wystarczy na 6 porcji sałatki. Jeżeli chcesz zrobić jej więcej, przyszykuj odpowiednio zwielokrotnioną ilość warzyw i dodatków.

Podczas przygotowywania tego tradycyjnego dania, część osób zastanawia się nad zastosowaniem nieco mniej popularnych komponentów. Co można dodać do sałatki jarzynowej bez obaw o zepsucie jej smaku? Jeśli lubisz słodsze nuty, do stworzenia tej potrawy – prócz wcześniej wymienionych składników – możesz wykorzystać także jedno starte jabłko lub kukurydzę z puszki. Wolisz bardziej pikantne receptury? Obok majonezu, dodaj do warzyw także nieco musztardy chrzanowej, która nada całości ostrzejszego smaku. W celu urozmaicenia kolorystyki dania, możesz zdecydować się na dodatek czerwonej fasoli. Niektóre osoby przygotowują również taką sałatkę w wersji z krojonym, sparzonym porem.

Koniecznie zapamiętaj, czego nie dodawać do sałatki jarzynowej. Będzie to przede wszystkim cebula, której intensywny smak potrafi zepsuć całą potrawę. Jeżeli nie chcesz całkowicie rezygnować z tego składnika, po posiekaniu sparz cebulę wrzątkiem.


W moim rodzinnym domu dodawało się do sałatki jarzynowej kiełbasę, pokrojoną drobno. Dodawała ona wyjątkowego smaku.

Ile gotuje się warzywa na sałatkę jarzynową?

Aby przygotować idealną sałatkę jarzynową, wymienione powyżej warzywa starannie umyj, a następnie ugotuj na półtwardo w osolonej wodzie i w mundurkach. Dzięki temu nie rozpadną się w trakcie mieszania, zachowując swój kształt oraz wartości odżywcze. Po ich wystygnięciu, bez trudu obierzesz także skórkę. Możesz również wykorzystać jarzyny, które pozostały Ci po ugotowaniu rosołu. To świetny sposób na niemarnowanie resztek z obiadu, który pozwoli przygotować kolejne pyszne danie w przystępnej cenie.

>> Zobacz też: Sałatka z kurczakiem i granatem

Nie wiesz, ile gotować warzywa na sałatkę jarzynową? Ogólnie powinny się one gotować pod przykryciem około 30 minut – do czasu, aż staną się półtwarde. Istotna jest także kolejność ich dodawania do garnka. Jako pierwsze należy umieścić w nim marchewki, pietruszki i seler, po 10 minutach ziemniaki.

Nie gotuj jednak całości dłużej niż 30 minut. W osobnym rondlu ugotuj natomiast jajka. Od chwili, gdy woda zacznie wrzeć – powinny się one gotować przez około 10 minut.

Przygotowanie sałatki jarzynowej

Warzywa do sałatki jarzynowej już ugotowane? Po ich wystudzeniu możesz obrać skórkę z marchwi, pietruszki, ziemniaków i selera oraz zdjąć skorupki z jajek. Następnie pokrój wszystkie te składniki oraz ogórki kiszone (odsączając je z soku) w kostkę. Możesz również wykorzystać specjalny krajacz do jarzyn, dzięki któremu praca stanie się znacznie szybsza i łatwiejsza. Jeśli w Twojej idealnej sałatce ma znaleźć się cebula, posiekaj ją na drobne kawałki. Groszek konserwowy odsącz z zalewy i umieść wymienione wcześniej komponenty w odpowiednio dużej misce. Dodaj ulubiony majonez, sól i pieprz, a następnie delikatnie wymieszaj całość.

Umieść gotową sałatkę w lodówce minimum na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, wtedy smaki się przegryzą.

Jak zrobić sałatkę jarzynową? Sprawdzone tajniki gospodyń

Chcesz, by Twoja sałatka wyszła perfekcyjnie? Możesz skorzystać z tajników gospodyń, które od wielu lat tworzą niezwykle smaczne potrawy z warzyw i różnorodnych dodatków. Przeczytaj, z czym zrobić sałatkę jarzynową i jak ułatwić sobie jej przygotowanie.

  • Warzywa i jajka do sałatki możesz ugotować dzień wcześniej. Dzięki temu zdążą wystygnąć, a Ty nie poparzysz rąk podczas obierania gorących jarzyn. Pamiętaj jedynie, aby odcedzić je bezpośrednio po gotowaniu. Pozostawione przez dłuższy czas w wodzie, stracą swój smak i wartości odżywcze.
  • Sałatka jarzynowa często szybko się psuje ze względu na cebulę i majonez. Możesz jednak temu zapobiec. Pokrój ugotowane warzywa i jajka, umieść je w misce zakrytej szczelnie folią spożywczą. Kilka godzin przed podaniem dodaj majonez, musztardę, sól i pieprz, włóż do lodówki i dopiero podaj. W takich warunkach warzywa nie zrobią się czarne ani nie zepsują się tak szybko.
  • Jeśli nie masz dużo czasu na przygotowywanie warzyw na sałatkę w mundurkach, obierz je przed gotowaniem. Ile gotować warzywa na sałatkę jarzynową? Wtedy nie przekraczaj 25 minut, aby nie straciły swojej sprężystości.
  • Jeśli zdecydujesz się na dodanie czerwonej fasoli, koniecznie wypłucz ją z gęstej zalewy, która mogłaby nieestetycznie zabarwić sałatkę.
  • Po przygotowaniu dania umieść je w lodówce na co najmniej kilka godzin. W tym czasie składniki dobrze połączą się ze sobą i „przegryzą”, tworząc prawdziwą ucztę dla Twoich kubków smakowych.

Sałatka jarzynowa to potrawa, bez której nie wyobrażasz sobie Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy innych podniosłych okazji? Stosując się do powyższych wskazówek bez trudu przygotujesz idealne danie, które zachwyci wszystkich zasiadających przy stole ludzi. Jej wyśmienity smak sprawi że z pewnością zagości ona na stałe w Twoim menu, uświetniając wiele uroczystości lub pozwalając Ci sprawić przyjemność najbliższym osobom nie tylko od święta.

>> Zobacz też: Jakie potrawy na święta Bożego Narodzenia zrobić? Lista

Jak podać sałatkę jarzynową?

Nawet najprostsza sałatka jarzynowa może pięknie prezentować się na stole. Wystarczy, że podasz ją lub przyozdobisz w wybrany sposób, który doda jej atrakcyjnego charakteru i zachęci do skosztowania. Pamiętaj, by gotową sałatkę wyciągnąć z lodówki bezpośrednio przed podaniem na stół. Lekko schłodzona będzie smakować najlepiej.

Potrawę tą możesz zaserwować w jednej większej misce, z której każdy gość samodzielnie nałoży sobie odpowiednią porcję. Możesz również umieścić ją w mniejszych salaterkach – tak, aby każdy mógł od razu sięgnąć po poręczną miseczkę.

Jeżeli lubisz pięknie zastawiony stół, możesz dodatkowo przystroić jarzynówkę – zarówno umieszczoną w dużej misce, jak i małych salaterkach. Jak udekorować sałatkę jarzynową? Możesz położyć na niej gałązkę natki pietruszki lub posypać ją pokrojonym koperkiem. Spróbuj także poukładać na jej powierzchni cząstki jajka ugotowanego na twardo. Jeśli posiadasz w domu temperówkę do warzyw, możesz również przygotować spiralę z surowej marchwi bądź świeżego ogórka i umieścić ją na Twojej idealnej sałatce.

Zobacz też: 10 najlepszych sałatek na Wielkanoc. Zaplanuj menu!

Przechowywanie sałatki jarzynowej

Zastanawiasz się, jak przechowywać sałatkę jarzynową? Najlepszym do tego miejscem jest lodówka. Panująca w niej temperatura nie powinna przekraczać 5º Celsjusza – tylko wtedy nie dojdzie do namnażania się szkodliwych bakterii. Świeżą potrawę z warzyw i majonezu należy spożyć w ciągu 3-4 dni od chwili przygotowania.

Aby przedłużyć okres jej trwałości, wstrzymaj się z dodawaniem sosów bezpośrednio po pokrojeniu jarzyn. Wystarczy, że wymieszasz je tuż przed podaniem sałatki. Przechowywane w szczelnym pojemniku ugotowane warzywa bez majonezu zachowają świeżość nawet przez tydzień.

Pamiętaj, że dodatek świeżego jabłka i cebuli przyczynia się do szybszej fermentacji potrawy. Z tego względu – stosując takie warzywa i owoce w swojej sałatce, musisz mieć na uwadze nieco skróconą trwałość dania.

Nie zdążysz zjeść całej sałatki jarzynowej? Jej resztki możesz zużyć do przygotowania pysznych zapiekanek lub tart, a nawet dodać je do kotletów mielonych czy pulpetów warzywnych. Mrożenie sałatki z jarzyn nie jest zalecane.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!