Jaka odległość telewizora od kanapy jest najlepsza? Sprawdź!

Planujesz zakup telewizora, ale zastanawiasz, jak ustawić kanapę i jaka odległość od telewizora będzie bezpieczna dla Twoich oczu? To bardzo ważne, aby odpowiednio ułożyć to zestawienie, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu przed TV. Sprawdź, jak ustawić urządzenie w zależności od jego rozmiarów.

Jak ustawić poprawnie telewizor w salonie? 

Salon jest najlepszym miejscem na ustawienie telewizora. Jest to pomieszczenie dzienne, w którym spędzasz najwięcej czasu, gdzie relaksujesz się po pracy. Dzięki nowej technologii telewizory zapewniają odpowiednią rozdzielczość i jakość obrazu. Im większy ekran, tym lepszy obraz i komfort oglądania. Jednak należy pamiętać o tym, aby dostosować rozmiar telewizora do wielkości pomieszczenia. Urządzenie powinno być usytuowane 120 cm nad podłogą, aby znajdować się na wysokości wzroku, osoby siedzącej na kanapie. 

Warto zwrócić uwagę na to, czy w miejscu, w którym planujesz ustawić telewizor, nie będzie odbijać się światło. Może to zdecydowanie utrudnić i przeszkadzać w oglądaniu ulubionych programów. Niektóre modele mają niski poziom jasności. Dlatego telewizor powinien znajdować się naprzeciwko okna, a nie wzdłuż niego.

Jeśli natomiast nie masz wpływu na to ustawienie, zadbaj o zasłony i rolety, które pomogą zaciemnić pomieszczenie podczas oglądania. Telewizor większych rozmiarów powiesisz na stelażu na ścianie, natomiast mniejszy idealnie sprawdzi się na specjalnej szafce RTV.

Jaka odległość od telewizora jest najlepsza? Wszystko zależy od jego rozmiaru. Oto najbezpieczniejsze odległości:

  • Telewizor 32 cale – od 110 do 140 centymetrów
  • Ekran 40/43 cale – od 160 do 200 centymetrów/około 180 centymetrów
  • Telewizor 50 cali – od 190 do 230 centymetrów
  • TV 55 cali – od 210 do 230 centymetrów
  • Telewizor 60 cali – od 230 do 250 centymetrów

Przyjmuje się, że optymalna odległość między telewizorem a kanapą powinna wynosić od 4 do 5 centymetrów na każdy cal urządzenia. Niżej przedstawiam szczegóły.

>> Zobacz też: Obrazy nad łóżkiem w sypialni – moja metamorfoza!

Odległość telewizora 32 cale od kanapy

Zastanawiasz się, jaka odległość od telewizora będzie odpowiednia? Dla każdego ustawienie może być różne. 32 cale są najmniejszą przekątną, jaką należy, wziąć pod uwagę kupując telewizor. Tego typu sprzęt sprawdzi się w szczególności do niewielkich pomieszczeń. Jaka odległość tv od kanapy w tym przypadku będzie najlepsza? Powinna wynosić od 110 do 140 centymetrów. Wszystko też zależy od ostrości Twojego wzroku, Twoich potrzeb i sposobu patrzenia.

Niska rozdzielczość zapewnia mniej wyraźny obraz, zwłaszcza jeśli spoglądasz na niego z niewielkiego dystansu. Natomiast duża rozdzielczość daje większą swobodę na ustawienie odbiornika.

Z kolei, jaka odległość telewizora od kanapy sprawdzi się dla 32-calowego urządzenia Full HD? Komfort oglądania możesz osiągnąć już przy 110 centymetrach. W przypadku sprzętu HD Ready warto celować w odległość od 120 do 140 centymetrów. Zadbaj o swoją wygodę i odpowiednie pole widzenia.

Jaka odległość od telewizora 40 i 43 cale jest bezpieczna? 

Zatem według tych wytycznych, jaka odległość telewizora od oczu jest bezpieczna? Dla telewizora 40 cali byłoby to od 160 do 200 centymetrów. Jest to już znacznie większy odbiornik niż 32 cale, dlatego należy zwiększyć dystans, aby uchronić wzrok przed promieniowaniem i sztucznym światłem. Sprzęt 43 cale pozwoli Ci dostrzec najmniejsze detale podczas oglądania filmów i seriali. 

  • Odległość telewizora od oczu w przypadku 43 cali powinna wynosić około 180 centymetrów. Jednak trzeba pamiętać, że wszystko zależne jest także od rozdzielczości, wzroku i preferencji.
  • Jeśli rozdzielczość Twojego ekranu jest w 4K, to zadowoli Cię dystans 120 do 180 centymetrów.
  • Przy telewizorach Full HD warto jeszcze zwiększyć odległość do 240 lub nawet do 300 centymetrów.
  • Osoby, które preferują kinowe wrażenia, muszą zadbać o pole widzenia do 40 stopni, co oznacza, że musisz siedzieć bliżej ekranu. 

>> Sprawdź też: Babskie seriale, które umilą Ci czas – 15 tytułów

Telewizor 50 cali a odległość od kanapy

Jaka odległość od telewizora, który ma 50 cali? Im większy ekran, tym większa odległość jest zalecana. Wszystko to po to, aby ochronić wzrok, który przy takich rozmiarach może się znacznie szybciej męczyć. Jeśli posiadasz telewizor 50 cali, to koniecznie ustaw go w odległości od 190 do nawet 230 centymetrów. W ten sposób zapewnisz sobie optymalną wygodę podczas oglądania. Jeśli sprzęt znajduje się w rozdzielczości 4K, wtedy możesz zachować minimalny dystans, czyli 190 centymetrów. 

Zatem jaka odległość tv od kanapy będzie najlepsza w przypadku 50 cali? Tak naprawdę ostateczne ustawienie zależne jest od technologi i rozdzielczości telewizora. Dlatego podczas jego zakupu ważna jest jakość oraz wybrane parametry. Nie mniejsze znaczenie ma również wzrok i osobiste preferencje. Niektórzy wolą oglądać telewizje ze znacznej odległości, z kolei inni chcą być blisko ekranu. 

Jak ustawić telewizor 55 cali od kanapy? 

Aranżujesz swój salon po zakupie nowego urządzenia i zastanawiasz się, jaka odległość od telewizora 55 cali będzie najlepsza? Ustaw kanapę w taki sposób, aby oglądanie filmów i programów sprawiało przyjemność nie tylko Tobie, ale i całej Twojej rodzinie. Odbiorniki 55 cali mają dużą powierzchnię ekranu, która zdecydowanie emituje silniejsze światło. Daje się to w znaki zwłaszcza wieczorami, kiedy na zewnątrz już jest ciemno, a telewizje oglądasz przy zgaszonym świetle. 

Jeśli nie chcesz męczyć swojego wzroku, koniecznie zadbaj o dystans, który sprawi, że seans filmowy nie będzie dla Ciebie utrapieniem, a Twój wzrok się nie pogorszy. Jaka odległość od telewizora 55 cali jest zalecana? Jest to 210 do 230 centymetrów. Niektórzy fani kina i efektów wolą skrócić tę odległość, aby zapewnić sobie lepsze wrażenia. Jednak to kwestia indywidualna i zależy od danych potrzeb. 

Jaka odległość telewizora 60 cali od kanapy jest prawidłowa?

Nie da się ukryć, że telewizor 60 cali to już dość spory ekran, dzięki któremu można stworzyć własne kino domowe w salonie. Tego typu urządzenia wybierają najczęściej osoby, które są miłośnikami różnego rodzaju ekranizacji i chętnie spędzają w ten sposób wolny czas. Jednak jaka odległość telewizora od kanapy będzie prawidłowa w przypadku odbiornika 60 cali? Zaleca się minimalny dystans 230 centymetrów, który można powiększyć nawet do 250 centymetrów. 

Będziesz mieć pewność, że w ten sposób zapewnisz sobie komfortowe oglądanie nawet przy dłuższym siedzeniu na kanapie. Taka odległość jest przede wszystkim bezpieczna dla najmłodszych, którzy zdecydowanie powinni dbać o swój wzrok i unikać zbyt bliskiej konfrontacji ze światłem emitowanym przez telewizor. 

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!