Boraks na mrówki. Domowy sposób na zwalczanie owadów

Mrówki to wyjątkowo uciążliwi mieszkańcy ogrodu. Nieustannie wchodzą do pozostawionych bez opieki napojów i posiłków oraz przeszkadzają w zrelaksowaniu się – utrudniając zasłużony odpoczynek. Chcesz pozbyć się ich z posesji? Zanim wydasz spore sumy na specjalistyczne preparaty, wypróbuj boraks na mrówki. Czym jest oraz jak go stosować, aby wyeliminować niechciane insekty z działki?

Boraks – co to takiego?

Tetraboran sodu – potocznie zwany boraksem – to nieorganiczny związek chemiczny w postaci bezbarwnych kryształków, rozpuszczalnych w wodzie. Jest stosunkowo łatwo dostępny i tani, nadając się do wielu celów. Możesz wykorzystać go podczas sprzątania, likwidacji nieprzyjemnych zapachów i plam, czyszczenia biżuterii, a nawet eliminowania insektów. Boraks to produkt, który możesz kupić w sklepie spożywczym, przemysłowym bądź aptece.

Uwaga!
Podczas jego używania koniecznie załóż rękawiczki. Brak stosownej ochrony skóry może doprowadzić do podrażnień.

Mamy jednak dla Ciebie dobrą wiadomość. Tetraboran sodu jest biodegradowalny oraz nieszkodliwy dla roślin, stąd nie musisz obawiać się o dobrostan kwiatów i krzewów, prowadząc walkę z mrówkami za pomocą tego środka.

mrówki

Sprawdź też: Domowy płyn do mycia podłóg – mój przepis

Jak stosować boraks na mrówki?

Tetraboran sodu to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz w ekologiczny sposób wyeliminować insekty ze swojego trawnika. Boraks na mrówki jest używany jako trutka, prowadząca do zniszczenia całego mrowiska. Musisz mieć jednak na uwadze, że mrówki tworzą całą sieć kolonii, stąd konieczne jest zlokalizowanie wszystkich kopców i zasypanie ich tym związkiem chemicznym.

Jak stosować boraks, aby zlikwidować mrówki na podwórku? Przygotuj mieszankę tetraboranu sodu z wodą i cukrem.

  • Zagotuj pół szklanki wody, stopniowo dodając do niej szklankę cukru i łyżkę stołową boraksu.
  • Całość mieszaj do czasu, aż powstanie gęsty syrop, który rozłożysz w miejscach bytowania owadów. Insekty chętnie go spożyją, a Ty już drugiego dnia zauważysz spadek ich ilości.

W celu kompleksowego działania, wymieszaj boraks z surowym żółtkiem. Możesz także ugotować je i rozgnieść, łącząc ze sobą 1-2 gramy tetraboranu sodu na każde 10 gram żółtka. Owady zaniosą taką substancję w głąb gniazda, prowadząc do wytrucia nie tylko dorosłych osobników, ale również larw. Na efekty działania tego sposobu przyjdzie Ci poczekać od 1 do 4 dni.

Boraks w mieszkaniu – jak go stosować?

A może planujesz zastosowanie boraksu w mieszkaniu? Jeśli mrówki stworzyły swój szlak komunikacyjny w Twojej kuchni lub salonie, także i tutaj możesz walczyć z nimi za pomocą tego środka. Rozsyp na podłodze trutkę z żółtka i tetraboranu sodu, wykonaną według wcześniejszego przepisu. Gdy zauważysz, że insekty zniknęły z wnętrza, starannie odkurz posadzkę. Pamiętaj także o solidnym wietrzeniu! Preparatu nie powinni bowiem wdychać alergicy, astmatycy ani kobiety w ciąży.

Boraks – zastosowanie w ogrodzie

Prócz wspomnianego wcześniej przeznaczenia – czyli szeroko pojętego sprzątania oraz eliminacji mrówek – możesz z powodzeniem wykorzystać czteroboran sodu także na przydomowym terenie. Kiedy przyda Ci się boraks?

Po boraks możesz sięgnąć także w sytuacji, gdy w przydomowym ogródku pojawiają się obce psy i koty znaczące teren. Przykry zapach uryny zniwelujesz, posypując plamy moczu boraksem lub spryskując je roztworem 1 części tetraboranu sodu i 3 części wody.

Boraks to ekologiczny środek, który pomoże Ci skutecznie uporać się z mrówkami i innymi niechcianymi owadami. Przygotowanie odpowiedniej trutki na bazie tetraboranu sodu zajmie Ci niewiele czasu – nie generując także wysokich kosztów. Kilogram tego preparatu kosztuje bowiem jedynie kilkanaście złotych, pozwalając Ci na efektywne wyeliminowanie kolonii insektów, a dodatkowo – kompleksowe posprzątanie domu bez drogich środków czyszczących.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *