Nieprzyjemny zapach z lodówki – jak się go pozbyć?

Otwierasz drzwi od lodówki i masz ochotę jak najszybciej je zamknąć, ze względu na brzydki zapach, który uwalnia się z jej wnętrza? Możesz temu łatwo zaradzić. W naszym artykule przygotowaliśmy dla ciebie kilka porad, dzięki którym w szybki i prosty sposób uporasz się z takim problemem jak nieprzyjemny zapach w lodówce!

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z lodówki?

Dziwny zapach z lodówki to dość powszechny i nieprzyjemny problem, dotyczący nie tylko starszego typu sprzętów. Nieprzyjemny zapach z lodówki No Frost również nie należy do rzadkości mimo, że posiada zaawansowany system cyrkulacji, odpowiadający za utrzymanie świeżości produktów.

Przyczyną tego stanu najczęściej jest po prostu zepsute jedzenie – nawet najlepszy sprzęt nie uchroni go przed zepsuciem, jeżeli tkwi ono wyjątkowo długo w jej czeluściach. Jeżeli jednak na bieżąco pozbywasz się rzeczy, które straciły swoją świeżość, nieprzyjemny zapach w lodówce może być równie dobrze skutkiem zatkanego odpływu, w którym zgromadziły się resztki jedzenia, a także problemów z temperaturą. Niezależnie jednak od przyczyny, możesz zastosować kilka przydatnych trików, które pozwolą ci pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki oraz utrzymać ten efekt przez długi czas!

Soda oczyszczona – jeden ze sposobów

Soda oczyszczona doskonale pochłania zapachy, dlatego warto skorzystać z jej cudownych właściwości i w tym przypadku. Zastosujesz ją na dwa sposoby: możesz wysypać jej niewielką ilość na spodeczek, po czym umieścić go na jednej z półek w lodówce, pamiętając jednak o wymianie sody średnio co trzy dni. Ten trik sprawdzi się w przypadku, gdy nieprzyjemny zapach z lodówki nie jest jednak intensywny. Drugim sposobem z użyciem tego produktu jest zmieszanie jednej szklanki ciepłej wody i dwóch łyżek sody oczyszczonej, po czym umycie wnętrza lodówki powstałym roztworem. Jest to sposób nieco bardziej czasochłonny od poprzedniego, jednak zdecydowanie wart zachodu – po tym zabiegu sprzęt będzie dokładnie odświeżony, a po brzydkim zapachu nie będzie śladu.

Wysyp sodę oczyszczoną na talerzyk i pozbądź się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. W przypadku większych zabrudzeń, użyj jej do umycia komory, łącząc ją z ciepłą wodą.

Proszek do pieczenia na nieprzyjemny zapach z lodówki

Jest to drugi najpopularniejszy z domowych sposobów, który od lat praktykowany jest w wielu gospodarstwach domowych. Użycie proszku do pieczenia w tym celu jest banalnie proste – jedno opakowanie wystarczy wysypać do płytkiego naczynia i umieścić je w lodówce. To oszczędne i proste rozwiązanie, które warto stosować również profilaktycznie. Działanie proszku do pieczenia można porównać do sody, ze względu na jego właściwości pochłaniające brzydkie zapachy. Tak samo jednak nie można zapominać o jego regularnej wymianie co kilka dni, by efekt był w pełni zadowalający.

>> Zobacz też: Jak przechowywać jajka? Zrób to poprawnie!

Kawa usuwa dziwny zapach z lodówki

Zmielona kawa to idealny sposób dla wszystkich jej miłośników i nie tylko. Umieszczona na spodeczku kawa bardzo dobrze wchłonie nieprzyjemny zapach z lodówki oraz zadziała jak w pełni naturalny odświeżacz powietrza, nadając delikatnie orzechowy aromat w jej wnętrzu. Stosując ten sposób wystarczy pamiętać o wymianie kawy na świeżą średnio raz na dwa tygodnie, co sprawdzi się w przypadku zapominalskich. 

Cytrusy – kolejna metoda

Jeżeli nie przepadasz za aromatem kawy, możesz także odświeżyć zapach owocami cytrusowymi, które roztoczą piękny zapach w twojej lodówce. Wystarczy, że umieścisz w niej przekrojoną na pół cytrynę, pomarańczę lub nawet same ich skórki, a po każdym otwarciu drzwiczek przywita cię ich orzeźwiający aromat. Żeby jednak sposób ten nie przyniósł odwrotnego efektu, pamiętaj o częstej wymianie owoców na nowe, nie dopuszczając do ich nadpsucia.

A może ocet?

Brzmi nieco dziwnie, gdyż sam ma intensywny i niekoniecznie przyjemny zapach, jednak jest to zdecydowanie najlepszy z domowych sposobów na odświeżenie lodówki. Ocet posiada właściwości bakteriobójcze, dlatego doskonale sprawdza się w roli środka czyszczącego. Nagromadzone bakterie mogą powodować dziwny zapach w lodówce i powstają zwłaszcza, gdy temperatura w jej wnętrzu ulega częstym wahaniom. Dokładne jej umycie roztworem wody i octu w proporcji 1:1 nie tylko zadziała antybakteryjnie, ale także usunie wszelkie niemiłe zapachy, nawet te intensywne. Aby zapach octu szybciej wyparował warto w lodówce pozostawić na krótką chwilę otwarte drzwi – pamiętaj jednak, by robić to tylko wtedy, gdy jest ona odłączona od prądu.

>> Zobacz też: Segregacja śmieci w domu – praktyczny poradnik

Sklepowe pochłaniacze zapachów do lodówki

Oprócz domowych sposobów, możesz również sięgnąć po równie bezpieczne, jednak nieco bardziej profesjonalne rozwiązanie. Dostępne w wielu sklepach pochłaniacze zapachów wyposażone są w filtr węglowy pochłaniający wilgoć, co stanowi dodatkowe wsparcie w przypadku, gdy twoim problemem jest nieprzyjemny zapach z lodówki No Frost. Tego typu rozwiązanie jest nieco droższe od tradycyjnych pomysłów przedstawionych powyżej, jednak jest zdecydowanie opłacalne – jeden filtr może służyć nawet kilka miesięcy, nie zmieniając swoich właściwości. Decydując się na zakup pochłaniacza zapachów warto wybrać taki, który dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne – dzięki temu dziwny zapach z lodówki z pewnością będzie należał już do przeszłości.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!