Jak czyścić garnki emaliowane?

Garnki emaliowane są dość lekkie i niedrogie, porównując je z innymi materiałami. Trzeba jednak je odpowiednio pielęgnować, bo szybko ulegają zarysowaniom, a na powierzchni mogą pojawiać się odpryski. Jak czyścić garnki emaliowane, aby służyły Ci przez długie lata? Sprawdź!

Pielęgnacja garnków emaliowanych na co dzień

Garnki emaliowane od lat goszczą w polskich domach. Na przestrzeni lat ich wzornictwo nieco się zmieniło – teraz są to nie tylko tradycyjne jasne barwy, motywy kwiatów czy opływowy kształt. Nowoczesne garnki emaliowane, np. naczynia Olkusz idealnie wpiszą się w stylową kuchnię, a poza tym są ekologiczne i przyjazne dla zdrowia. Nie emitują szkodliwych substancji podczas wysokiej temperatury, dlatego mówi się o nich jako o najbezpieczniejszych na rynku. Zestaw garnków emaliowanych gości także w moim domu, bo idealnie pasuje do gotowania na płycie indukcyjnej. Poza tym powłoki nie trzeba polerować, po umyciu i osuszeniu od razu dobrze się prezentuje.

Podczas zakupu, warto zwrócić uwagę na to, aby garnki emaliowane miały dość grube ścianki. To sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia. Na powierzchni nie mogą znajdować się przebarwienia ani odpryski – te będą powodem do dalszych deformacji. Trzeba też pamiętać o tym, że pielęgnacja garnków emaliowanych jest bardzo ważna. Dzięki temu nie zarysujesz ich powierzchni. Oto najważniejsze zasady:

  • Dno ma tendencję do przypalania się, dlatego trzeba kontrolować proces gotowania.
  • Do mieszania najlepiej używać silikonowych albo drewnianych akcesoriów kuchennych – zrezygnuj z widelca czy łyżki, które porysują powierzchnię.
  • Do emaliowanych garnków nie można wlewać od razu gorącej wody – powoduje to pękanie powierzchni.

Czyszczenie garnków emaliowanych

Garnki emaliowane nadają się do mycia w zmywarce. Można je też myć ręcznie, w ciepłej wodzie. Dobrym sposobem jest też połączenie wody z łyżką sody oczyszczonej i takiego roztworu używać do czyszczenia naczyń. Pamiętaj, aby nie używać ostrych przyrządów, ani nie wlewać wrzątku do środka!

Jak czyścić przypalony garnek emaliowany?

Jeśli przez przypadek przypaliłaś mleko albo sos w garnku emaliowanym, trzeba działać! Warto jednak zaznaczyć, że gorącego garnka nie można zanurzać w zimnej wodzie.

Jak wyczyścić garnek emaliowany w środku? Najpierw pozbądź się resztek przypalonego jedzenia, a następnie spróbuj tych sposobów:

  1. Nalej do garnka wodę z płynem do mycia naczyń i zagotuj. Następnie, korzystając z gąbki albo delikatnej szczotki (lepiej, aby nie był to druciak metalowy), pozbądź się resztek pod bieżącą ciepłą wodą.
  2. Do przypalonego garnka wlej wodę i pół szklanki octu. Postępuj tak jak wcześniej, zagotuj i podgrzewaj wodę przez 15 minut. Kolejnym krokiem jest pozbycie się zanieczyszczeń za pomocą delikatnej gąbki.
  3. Przygotuj pastę z sody oczyszczonej, czyli wsyp do miseczki dwie łyżki proszku, a następnie dodaj odrobinę wody. Wymieszaj, aby powstała papka. Umieść ją na zanieczyszczeniach i pozostaw na kilkanaście godzin. Po tym czasie przemyj to miejsce ciepłą wodą, a następnie umyj cały garnek z płynem do mycia naczyń.
  4. Posyp zabrudzenia solą kuchenną i zalej garnek wodą. Po 15 minutach opłucz i umyj jak zawsze.

Na rynku są też specjalne myjki silikonowe, które mogą być dobrą alternatywą dla tradycyjnej gąbki. Nie używaj do czyszczenia garnków emaliowanych żrących i mocnych środków chemicznych. Zdecydowanie lepiej postawić na ekologiczne i domowe preparaty.

[art. sponsorowany]

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!