Jak tanio ogrodzić swoją posesję?

Nie da się ukryć, że ogrodzenie stanowi wizytówkę Twojego domu, zupełnie tak jak przedpokój w przypadku mieszkań w bloku. Dziś podpowiem, dlaczego jeszcze pełni ważną rolę i w jaki sposób dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Dlaczego ogrodzenie pełni tak ważną rolę?

Przede wszystkim ogrodzenie to podstawowa ochrona przed włamaniem i kradzieżą. Im łatwiejszy dostęp do posesji, tym większe prawdopodobieństwo zagrożenia. Ogrodzenie stanowi pierwszą barierę dla potencjalnych włamywaczy. Nie jest to jedyna funkcja, jaką pełni. Jeśli mieszkasz przy lesie czy też poza miastem, możesz ochronić swój ogródek przed niespodziewanymi gośćmi takimi jak np. lisy. 

Nie da się ukryć, że ogrodzenie to wizytówka każdego domu, dlatego powinno być dopasowane do całej aranżacji zewnętrznej. 

Kolor ogrodzenia ma znaczenie

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrodzenia, warto zastanowić się, na jakie czynniki będzie on narażony. Dużo zatem zależy od tego, gdzie jest usytuowany dom – przy ruchliwej drodze, w spokojnej dzielnicy na osiedlu czy może w pobliżu lasu. Możesz też dopasować wygląd do estetyki całej ulicy, aby zachować spójność w aranżacji. Nie jest to jednak konieczne, szczególnie jeśli masz nieco inny gust niż sąsiedzi i chcesz wyróżnić swój teren na tle innych. Zwróć jednak uwagę, czy podczas wyboru kolorystyki innych elementów, kierujesz się minimalizmem, czy nowoczesnością. Określ styl, a także tonację barw (ciepłe czy zimne). 

Niektóre rodzaje ogrodzenia mogą świetnie komponować się z Twoim ogrodem, a nawet optycznie go powiększać. Wybierając kolor, zwróć też uwagę na elementy takie jak: stolarka drzwiowa i okienna, pokrycie dachowe, rynny, kostka brukowa, balustrady. Warto zachować harmonię w aranżacji zewnętrznej, dlatego dobieranie koloru ogrodzenia do odcienia elewacji (np. takiego samego, nieco jaśniejszego lub ciemniejszego) będzie gwarancją spójności.

Takie rozwiązanie może jednak przytłoczyć nieco budynek, dlatego lepiej wziąć pod uwagę kolory naturalne, jasne bądź minimalistyczne. Przykładowo, jasnoszare ogrodzenie do kremowej elewacji z ciemnym pokryciem dachowym będzie świetnie się prezentować, a zielone przęsła tuż przy rzędzie krzewów podkreśli ich wygląd. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru ogrodzenia?

Oprócz wyglądu dopasuj również materiał wykonania np. do kąta nachylenia terenu. Postaw na wysokiej jakości produkty, które nie odbarwią się pod wpływem nadmiernego promieniowania słonecznego czy też deszczu. Jedną z ciekawszych opcji na rynku, jednocześnie atrakcyjnymi cenowo, jest ogrodzenie panelowe. To dobre rozwiązanie zarówno do domów jednorodzinnych, jak i firm, biur i obiektów użyteczności publicznej. 

Wybierając ogrodzenia panelowe, zorientuj się, czy wybrana firma sprzedaje i od razu zapewnia montaż na Twoim terenie. Cena powinna obejmować słupki ogrodzeniowe, przęsła, fundamenty zapewniające stabilność ogrodzenia, a także akcesoria. Nie zapomnij o bramie i furtce, stanowiące spójne elementy odgradzające dom od otoczenia. Przykładowo, firma ogrodzeniepanelowe.pl proponuje gotowe zestawy lub wyłącznie same przęsła. 

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!