Jak usunąć plamy z trawy? 8 praktycznych porad

Wiosna i lato to przyjemne pory roku, w czasie których zdecydowanie więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, czy to porządkując ogród, jeżdżąc rowerem czy spędzając miło czas w gronie rodziny i przyjaciół. Więcej czasu na świeżym powietrzu to większe prawdopodobieństwo zabrudzenia odzieży. Jak usunąć plamy z trawy? Czy można zrobić to w sposób prosty, ale skuteczny, bez niszczenia odzieży? Sposoby na plamy z trawy – jak je dopasować do typu odzieży?

Dlaczego tak trudno pozbyć się plam z trawy?

Plamy z trawy, jak usunąć je skutecznie? To prawdziwy problem, z którym przynajmniej raz spotkał się każdy z nas. Takie zabrudzenia nie są łatwe do usunięcia (co nie oznacza, że nie można się ich pozbyć) przede wszystkim przez chlorofil. Jest to naturalny zielony barwnik, którego właściwości barwiące są naprawdę bardzo silne. Choć często jest on używany w przemyśle spożywczym, w przypadku kontaktu z odzieżą, jeżeli nie zostanie szybko usunięty, pozostawia na niej szpetną plamę już na zawsze. Dlatego pamiętajmy, jeżeli pojawi się plama z trawy na jeansach czy innym elemencie odzieży należy jak najszybciej się jej pozbyć.

Zobacz: Ekologiczne sprzątanie – skuteczne sposoby i triki

Choć mamy do dyspozycji przynajmniej kilka mniej lub bardziej skutecznych sposobów na wywabienie plamy z trawy należy pamiętać o tym, by dołożyć wszelkich starań, by wraz z wyczyszczeniem odzieży przypadkiem nie doszło do jej zniszczenia. Dlatego w przypadku, gdy stosujemy wybrany sposób po raz pierwszy, warto go przetestować na małym i najlepiej niewidocznym kawałku tkaniny. Niezależnie od tego, jaki sposób do usunięcia trawy wybierzemy, powinniśmy pamiętać o tym, by w czasie czyszczenia nie użyć zbyt gorącej wody, która zamiast pomóc, doprowadzi do utrwalenia zanieczyszczenia.

Jak usunąć plamy z trawy szybko i skutecznie – najważniejsze zasady

Jak wyczyścić plamę z trawy? Przede wszystkim niezależnie od wybranego środka należy zrobić to jak najszybciej, najlepiej pranie poprzedzając moczeniem odzieży w zimnej wodzie. Dobór sposobu czyszczenia powinniśmy uzależnić od rodzaju tkaniny oraz stopnia zabrudzenia. Zwieńczeniem czyszczenia plam z trawy powinno być pranie (w pralce bądź ręczne) zgodnie z zaleceniami producenta.

Wielu z nas zapomina o tym, że plama z trawy to nie tylko nieestetyczne zabrudzenie. To również siedlisko szkodliwych dla człowieka mikroorganizmów, bakterii i innych drobnoustrojów. Aby uniknąć ich negatywnego oddziaływania odzież przed użyciem, należy starannie wyprasować.

Czym usunąć plamy z trawy, skutecznie i jednocześnie bezpiecznie, bez ryzyka zniszczenia odzieży?

Sposób 1 – alkohol na plamy z trawy

Jak wyczyścić plamy z trawy? Jednym ze sposobów, po który sięgamy naprawdę często, jest alkohol. Aby metoda ta zadziałała skutecznie, wcale nie musi być bardzo mocny (możliwe jest nawet jego rozcieńczenie). Jak wykorzystać tę metodę? To proste. Należy odzież zwilżyć alkoholem, lekko go wcierając w materiał i pozostawić na co najmniej 30 minut (przy wełnianej odzieży lepiej stosować wcześniej podgrzany alkohol), a następnie wyprać zgodnie z zaleceniami producenta.

Lakier do włosów

Jak się okazuje, lakier to nie tylko sposób na utrwalenie fryzury. Równie dobrze sprawdza się w usuwaniu plam, między innymi tych powstałych po kontakcie z trawą. Użycie lakieru jest skuteczne, jednak wyłącznie przy lekkim zabarwieniu materiału na zielono. Plamę należy spryskać i poczekać aż wyschnie, następnie należy usunąć zabrudzenie przy pomocy szczoteczki do zębów, pamiętając o tym, że musi być ona sucha i czysta.

Jak pozbyć się plam z trawy z pomocą kwasku cytrynowego?

Plamy z trawy na jeansach czy innych częściach garderoby można usunąć również poprzez zastosowanie kwasku cytrynowego, który skutecznie radzi sobie z wieloma uporczywymi zabrudzeniami. Jak możemy go zastosować, by usunąć plamy z trawy? Plamę należy zwilżyć wyciśniętym sokiem z cytryny lub sproszkowany kwasek cytrynowy wymieszać z wodą i umieścić w miejscu zabrudzenia i dokładnie w nie wetrzeć. Po chwili odzież można wypłukać. Jeżeli zabieg nie przyniósł oczekiwanego rezultatu, należy go powtórzyć. Gdy plama zostanie usunięta, ubranie należy wyprać.

Szare mydło a usuwanie plamy z trawy

Jak wyczyścić plamy z trawy przy pomocy szarego mydła? Wystarczy poplamioną odzież wymoczyć w wodzie z jego dodatkiem. Im zabrudzenie jest intensywniejsze, tym czas moczenia powinien być dłuższy. Następnie odzież należy wyprać. Warto jednak pokreślić, że plama z trawy na jeansach czy ulubionej koszulce przy pomocy szarego mydła może być skutecznie usunięta tylko wtedy, gdy będzie świeża.

Sposób 5 – mleko na plamy z trawy

Uporczywe plamy z trawy. Jak usunąć je przy pomocy mleka? Być może wielu z nas będzie tym zaskoczonych, ale to naprawdę jest dość skuteczny sposób, który pozwala na pozbycie się niezbyt intensywnych i co najważniejsze świeżych plam na odzieży. Wystarczy odrobina mleka wylana na plamę i pozostawiona na niej przez co najmniej kilka minut. Odzież po takim odplamianiu koniecznie musi zostać wyprana.

Woda utleniona

Skuteczne i znane sposobu na plamy z trawy i nie tylko? Woda utleniona. Warto jednak pamiętać o tym, że ze względu na jej działanie warto byśmy sięgali po nią tylko w przypadku białej odzieży. Jak wyczyścić plamy z trawy za pomocą wody utlenionej? Wystarczy po prostu zwilżyć nią plamę, pozostawiając na tkaninie przez około 30 minut. Następnie należy odzież wyprać, ale w zimniej wodzie.

Jak usunąć plamy z trawy przy trudniejszych zabrudzeniach? Wtedy warto połączyć działanie wody utlenionej ze zsiadłym mlekiem. W takim przypadku należy poplamione ubranie moczyć w roztworze, a następnie wyprać.

Jak usunąć plamy z trawy wybielaczem?

Bardzo często myśląc nad tym, czym usunąć plamy z trawy zastanawiamy się nad tym, czy zastosowanie wybielacza jest dobrym rozwiązaniem. Może być to skuteczny sposób, jednak wyłącznie przy białej odzieży (w innym przypadku doprowadzi do odbarwień) i odpowiednim zastosowaniu. Wybielacz nie nadaje się do odplamiania bawełny i poliestru, a czas trzymania wybielacza na tkaninie nie może być dłuższy niż 5 minut.

Płyn do mycia naczyń na plamę z trawy

Skuteczne sposoby na plamy z trawy obejmują również zastosowanie płynu do mycia naczyń. Jest to metoda prosta i uniwersalna, a sam środek w pełni bezpieczny dla odzieży, nawet wykonanej z delikatnych tkanin. Płyn należy wylać na plamę i zaprać odzież, po czym uprać w niskiej temperaturze.

Ostatnia deska ratunku

Usunięcie świeżych plam z trawy często dostarcza trudności. Czym usunąć plamy z trawy, gdy powstały one dawno temu? Przede wszystkim należy wypróbować wszystkie wymienione wcześniej sposoby. Jeżeli okażą się nieskuteczne, ostatecznym ratunek to amoniak bądź mieszanka soli i alkoholu.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!