Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Piekarnik i zmywarka to urządzenia AGD obecnie w niemal każdym domu. Mało kto wie jednak, że za pomocą detergentów do zmywarki można skutecznie usunąć tłuszcz i brud z wnętrza piekarnika. Wystarczy kilka prostych kroków, aby było ono higienicznie czyste, przyjemnie pachnące oraz estetycznie wyglądające. Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki krok po kroku

W swojej szafce kuchennej trzymasz tabletki do zmywarki? Wykorzystaj je do czegoś innego, aniżeli tylko mycie naczyń. Używając ich, możesz łatwo i szybko odświeżyć wnętrze piekarnika! W tym celu:

 1. Nagrzej piekarnik do ok. 100-150º Celsjusza.
 2. Przygotuj żaroodporne naczynie ze szkła lub metalową blaszkę.
 3. Umieść we wnętrzu naczynia tabletkę do zmywarki.
 4. Zalej kostkę gorącą wodą w ten sposób, by sięgała do połowy jej wysokości.
 5. Włóż naczynie do nagrzanego piekarnika i pozostaw je na około dwie godziny.
 6. Po upływie tego czasu wyjmij naczynie.
 7. Umyj wnętrze piekarnika gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie. Płucz ją regularnie, aby dokładnie usunąć pozostałości tabletki do zmywarki.
 8. Skończone! Piekarnik jest czysty, lśniący i przyjemnie pachnący.

Jak wyczyścić blachę z piekarnika tabletką do zmywarki?

Elementem bardzo podatnym na zabrudzenia podczas pieczenia jest blacha. Także i ją można wyczyścić, stosując kostkę do zmywarki. Zaschnięty i przypalony tłuszcz lub resztki jedzenia zlikwidujesz w sposób podobny, jak w przypadku odświeżania wnętrza piekarnika.

Nie musisz jednak uruchamiać urządzenia ani nagrzewać go do odpowiedniej temperatury. Wystarczy, że położysz tabletkę do zmywarki na blasze oraz zalejesz ją wrzątkiem. Następnie odczekaj dwie godziny. W tym czasie detergent skutecznie rozpuści stary brud, który możesz usunąć za pomocą gąbki. Po wypłukaniu blacha będzie gotowa do ponownego użycia.

Zobacz też: Czego nie myć w zmywarce?

Zalety czyszczenia piekarnika tabletką do zmywarki

Czyszczenie piekarnika z użyciem tabletki do zmywarki to szybki sposób na pozbycie się skomplikowanych zabrudzeń. Pod wpływem wysokiej temperatury kostka rozpuści się i osadzi na ściankach piekarnika za pośrednictwem parującej wody. Obecne w niej substancje chemiczne doskonale poradzą sobie z usuwaniem pozostałości z jedzenia i tłuszczu. Para wodna dodatkowo zmiękczy je, dzięki czemu likwidowanie nawet starych zanieczyszczeń będzie wyjątkowo proste.

kostka do zmywarki
Źródło: Freepik

Jak często czyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Wiesz już, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki. Zapewne zastanawiasz się jednak, jak często przeprowadzać taką czynność? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Usuwanie tłuszczu i brudu z wnętrza urządzenia za pomocą kostki do zmywarki możesz ponawiać zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Będzie to uzależnione między innymi od stopnia intensywności używania piekarnika czy jego zabrudzenia. Możesz zatem czyścić go w ten sposób co tydzień, co miesiąc lub raz do roku – wtedy, gdy uznasz to za niezbędne.

Inne zastosowania tabletki do zmywarki

Kostka do zmywarki to wszechstronny środek, który możesz wykorzystać podczas zróżnicowanych domowych porządków.

 • Wkładając dwie sztuki do pralki i ustawiając cykl z jak najwyższą temperaturą, skutecznie wyczyścisz i odświeżysz wnętrze urządzenia.
 • Tabletka umieszczona w muszli WC zastąpi środek do jej czyszczenia – gdy się rozpuści, wystarczy wyszorować toaletę.
 • Kostka wrzucona do kosza na śmieci i zalana ciepłą wodą wyczyści jego wnętrze oraz wyeliminuje niepożądane drobnoustroje.
 • Możesz także włożyć ją do przypalonego garnka i zalać wrzątkiem – po kilku godzinach bez trudu pozbędziesz się spalonej warstwy jedzenia.

Nie masz pod ręką detergentów dedykowanych do czyszczenia piekarnika? A może chcesz ograniczyć liczbę kolejnych butelek środków wykorzystywanych do sprzątania? Sięgnij po tabletki do zmywarki! Z ich pomocą umyjesz nie tylko naczynia czy wnętrze piekarnika, ale także wnętrze pralki, toalety czy przypalonych garnków. Wykorzystując je, możesz zatem dokonać różnorodnych porządków, minimalizując ilość użytych do tego celu środków chemicznych.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!