Jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Zastanawiasz się, czy i jak czyścić szczotkę do włosów? Nie wszyscy są świadomi tego, że jest to czynność, którą należy wykonywać regularnie. Cały proces mycia szczotki do włosów zajmuje dosłownie kilka chwil. Podpowiadam, jak się do tego zabrać – sprawdź!

Dlaczego czyszczenie szczotki do włosów jest ważne?

Zanim opowiem, jak czyścić szczotkę do włosów, by nie zniszczyć jej delikatnej konstrukcji i nie wygiąć włosia, chciałabym w kilku zdaniach powiedzieć Ci, dlaczego to zadanie jest tak istotne. Powodów jest co najmniej kilka, a oto najważniejsze:

  • Na szczotkach mogą namnażać się bakterie i grzyby. Te mikroorganizmy niekiedy prowadzą do infekcji skóry głowy czy powodują problemy z włosami – mogą przyczyniać się do przetłuszczania się kosmyków.
  • Na zbyt rzadko czyszczonej szczotce zbiera się sebum, resztki produktów o stylizacji włosów, odżywki i inne zanieczyszczenia – takie zanieczyszczone włosie szczotki nie zapewnia właściwego efektu jej użycia. Szczególnie jeśli przy pomocy szczotki nakładasz kosmetyki – mogą one zostać nierównomiernie rozprowadzone, a same pasma włosów niedokładnie rozczesane.
  • Czyszczenie przedłuża przydatność szczotki do użycia! Jeśli przyrząd ten nie jest regularnie czyszczony, gromadzi się w nim także spora liczba wypadniętych włosów, które splątują się w szczotce i wyginają jej włosie. Szczotka zaczyna więc się deformować, przez co układanie przy jej pomocy włosów nie jest już tak łatwe, jak wcześniej. Samo usuwanie włosów ze szczotki warto przeprowadzać po każdym jej użyciu lub maksymalnie raz na tydzień.

Zobacz też: Czym wyczyścić białe buty?

Czego potrzebujesz do czyszczenia szczotki?

Nie obawiaj się! Mycie szczotki do włosów nie wymaga zakupu specjalnego preparatu. Cały proces przeprowadzisz przy pomocy kilku produktów, które z pewnością znajdziesz w swoim domu.

Do wyczyszczenia szczotki do włosów będziesz potrzebować:

  • szampon, którego używasz do mycia włosów (może być też szampon w kostce);
  • nożyczki, pęseta, mały grzebyk – te narzędzia przydadzą Ci się do usuwania splątanych w szczotce włosów;
  • mała szczoteczka do paznokci lub szczoteczka do zębów;
  • miska, ciepła woda;
  • ręcznik.

Czyszczenie szczotki do włosów krok po kroku 

Zanim sięgniesz po domowe sposoby na czyszczenie szczotki do włosów, sprawdź, z jakiego materiału została ona zrobiona. Nieco inaczej wygląda mycie szczotki plastikowej, a nieco inaczej drewnianej. Poniżej opisujemy ten proces dla różnych rodzajów szczotek. Pamiętaj, że znaczenie w przypadku doboru sposobu mycia ma materiał, nie kształt szczotki. 

Pierwsze etapy czyszczenia jednak wyglądają tak samo dla każdego typu szczotki. Najpierw przy pomocy pęsety, grzebyka i ewentualnie nożyczek, należy usunąć spomiędzy włosia szczotki wypadnięte i splątane w niej włosy. Jest to bardzo ważne i trzeba zrobić to możliwie delikatnie, by nie wygiąć szczotki lub nie uszkodzić jej włosia.

Gdy ze szczotki już zostaną usunięte włosy, możesz ją rozłożyć (o ile to możliwe i nie ma ryzyka jej zniszczenia). Mycie wszystkich części oddzielnie ułatwia całe zadanie i skraca czas potrzebny na wyschnięcie szczotki.

Pozostałe etapy mycia szczotki do włosów zależą już od materiału, z którego została ona wykonana. Zatem przejdźmy do omówienia procesu na konkretnych przykładach.

Sprawdź: 4 zasady bezpiecznego prania kostiumu kąpielowego

Szczotka plastikowa

Na początek szczotka plastikowa – mycie jej jest banalnie proste. Co ważne, poniższe rady możesz zastosować nie tylko w przypadku szczotek wykonanych w całości z plastiku, ale też w przypadku tych, które są odporne na działanie wody, gdyż mają metalowe lub syntetyczne włosie.

Gdy już usuniesz zaplątane w szczotkę włosy i ewentualnie rozłożysz ją (o czym wspominałam w poprzednim akapicie), do miski wlej ciepłą wodę i dodaj kilka kropel szamponu – rozmieszaj i włóż do roztworu szczotkę. Namaczaj ją przez około kwadrans, a następnie wyczyść dokładnie jej włosie szczoteczką. Gdy usuniesz już wszystkie zanieczyszczenia, wypłucz szczotkę pod bieżącą wodą i odłóż ją do wyschnięcia na ręcznik (włosiem w dół). 

Ciekawostka!

Niektórzy do roztworu ciepłej wody i szamponu dodają też 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Dzięki temu usunięcie zanieczyszczeń ze szczotki do włosów jest ich zdaniem prostsze. Warto więc wypróbować ten sposób w przypadku szczególnie zabrudzonych szczotek do włosów.

Szczotka z naturalnego włosia

Jak czyścić szczotkę do włosów, która została wykonana z naturalnego włosia (np. dzika)? Przede wszystkim nie można jej namaczać w wodzie, a czyszczenie włosia należy przeprowadzić niezwykle delikatnie i „wyczesywać” je w kierunku od nasady szczotki, aż po końce włosia. Pamiętaj też, by do mycia szczotki z naturalnego włosia użyć szamponu bez siarczanów, gdyż te mają tendencję do wysuszania włosów, a co za tym idzie, także naturalnego włosia szczotki.

Szczotka drewniana

Jak wyczyścić szczotkę do włosów, która została wykonana z drewna? Nie martw się, nawet bambusowe egzemplarze można łatwo utrzymać w czystości. Musisz jednak także w tym przypadku pominąć etap namaczania szczotki. Po prostu zanurz ją w ciepłej wodzie z szamponem i od razu zacznij czyścić włosie szczoteczką (co jakiś czas możesz na moment zanurzyć szczotkę w wodzie, by spłukać usunięte zanieczyszczenia). Dalsze postępowanie jest dokładnie takie samo jak w przypadku szczotki plastikowej.

Suszenie szczotki do włosów – szczegół decydujący o sukcesie całego procesu

Czyszczenie szczotki do włosów nie jest takie trudne, jak mogłoby się początkowo wydawać, prawa? Wystarczy zastosować się do kilku podstawowych zasad, by móc cieszyć się przez długi czas nienagannym stanem tego przyrządu. Pamiętaj jednak, by po każdym czyszczeniu dokładnie wysuszyć szczotkę włosiem w dół, by wypłynęła z niej cała woda (niedokładne osuszenie może przyczynić się do rozwoju pleśni). Nie używaj do jej suszarki i nie kładź szczotki na ciepły grzejnik, gdyż może to doprowadzić do odkształcenia się włosia – pozwól jej wyschnąć w temperaturze pokojowej.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!