Jak usunąć kamień z toalety?

Jeśli masz twardą wodę w domu, to nawet regularne czyszczenie toalety nie uchroni jej przed pojawieniem się kamienia. Taki nalot sprawia, że sedes wygląda nieestetycznie i niehigienicznie. Jak usunąć kamień z toalety domowymi sposobami? W tym artykule znajdziesz kilka moich sprawdzonych trików. Dowiedz się więcej!

Jak powstaje kamień w toalecie?

Przyczyną powstawania kamienia w toalecie jest twarda woda. Wytrącające się z niej sole wapnia, żelaza, magnezu i manganu sprawiają, że na powierzchni sedesu tworzy się nalot, który w zależności od tego, jaka jest woda, może wyglądać różnie – niekiedy przybiera nawet żółty odcień.

Kamień w sedesie to doskonałe środowisko do namnażania się bakterii – należy zatem usuwać go regularnie. Systematyczne odkamienianie jest bardzo praktyczne, gdyż cienką warstwę nalotu jest znacznie łatwiej usunąć niż taki, który nagromadzał się w toalecie przez dłuższy czas.

Teraz przejdźmy do konkretów – jak usunąć kamień z toalety? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Sprawdź też: Jak wyczyścić sztućce? Domowe sposoby

Ekologiczny sposób na kamień w toalecie

Czy wiesz, że do pozbycia się tego problemu wystarczą ekologiczne metody? Jak usunąć kamień z muszli klozetowej domowym sposobem, który zarazem jest przyjazny dla środowiska? To prostsze niż może się wydawać! Odpowiedzią jest ocet. Na kamień w toalecie ta metoda sprawdza się doskonale. 

Jeśli Twój sedes pokrywa cienka warstwa kamienia, to wystarczy, że polejesz go octem i zostawisz na kwadrans. Po tym czasie wyczyść toaletę przy pomocy szczotki i spłucz dokładnie. 

Po bardziej radykalną metodę trzeba sięgnąć, jeśli z w toalecie utworzyły się grube zacieki z kamienia, które często w połączeniu z rdzą mają nieco żółty lub wprost rdzawy odcień. Jak usunąć żółty nalot w sedesie? Ocet wlej do butelki ze spryskiwaczem. Rozpyl ocet na miejsca pokryte kamieniem, a następnie przyłóż kawałki papieru toaletowego i znowu porządnie spryskaj octem. Zostaw sedes w takim stanie przez co najmniej 3-4 godziny (możesz nawet na całą noc), a następnie zdejmij papier i wyszoruj muszlę szczotką do toalety.

Jak usunąć kamień z dna muszli klozetowej?

Choć grube zacieki z kamienia na sedesie są problematyczne, to nalot na dnie muszli klozetowej bywa trudniejszy do usunięcia. Jednak zastosujesz się do mojej rady, jak usunąć kamień z muszli, to szybko pozbędziesz się kłopotu.

Odkamienianie sodą oczyszczoną jest bardzo skuteczne, a przy tym banalnie proste i niedrogie! Wystarczy, że użyjesz 2 składników, które znajdują się w niemal każdym domu. Będziesz potrzebować sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy.

Jak usunąć kamień z toalety przy użyciu tych składników? Musisz przygotować mieszankę, która składa się z 90 g sody oczyszczonej i 60 g kwasku cytrynowego. Sodę i kwasek wymieszaj dokładnie, a następnie wsyp do sedesu (do wody znajdującej się w muszli). Zamieszaj wodę tak, aby powstała mocna piana i wówczas zostaw tak toaletę na pół godziny. Po tym czasie umyj sedes szczotką i spłucz dokładnie wodę. 

Jeśli na nie muszli znajdowała się gruba warstwa kamienia, możesz wydłużyć czas przed myciem toalety lub powtórzyć cały proces kilkukrotnie – najlepiej od razu, gdyż kamień, którego nie udało się usunąć za pierwszym razem, jest już i tak wstępnie rozmiękczony.

Nie zapomnij o odkamienieniu spłuczki!

Mówiąc o pozbywaniu się kamienia z toalety, zazwyczaj myślimy o muszli, a co ze spłuczką? Przecież w niej też stoi twarda woda i wytwarza się osad, który niekiedy jest widoczny podczas spłukiwania, gdy oderwane fragmenty kamienia spływają do sedesu. Warto zadbać o usunięcie kamienia ze spłuczki, gdyż może on doprowadzić do zapchania instalacji, a w konsekwencji do awarii zestawu. 

Aby pozbyć się kamienia ze spłuczki wolnostojącej, zamknij dopływ wody i spuść małą porcję wody (powinno zostać około połowy zbiornika). Zagotuj około 2 litrów wody. Do spłuczki wlej 300 ml octu i uzupełnij gorącą wodą. Pozostaw na około pół godziny, a następnie spuść całość. Spłuczka będzie niemal jak nowa!

Ten sposób będzie też dobry w przypadku spłuczek podtynkowych, jednak zabieg będzie nieco trudniejszy z uwagi na ukryty mechanizm – konieczne będzie zdjęcie konstrukcji maskującej. Dalsze kroki są takie same jak w przypadku spłuczki wolnostojącej.

Zobacz: Domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię

Czy chemia w toalecie to dobry pomysł?

Widząc osadzający się kamień w sedesie, kuszące jest sięgnięcie po drogeryjne środki do usuwania tego typu nalotu. Zanim jednak to zrobimy, warto sięgnąć po powyższe domowe metody, które są mniej inwazyjne i bardziej ekologiczne. Choć drogeryjne półki są pełne środków chemicznych, które są określane jako „biodegradowalne” lub wprost „ekologiczne”, warto decydować się na nie dopiero w ostateczności.

Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka. Domowe sposoby na usuwanie kamienia z toalety są:

  • jedno- lub dwuskładnikowe, zatem doskonale wiesz, co wlewasz/wsypujesz do swojej toalety;
  • bezpieczne dla przydomowych oczyszczalni ścieków – masz pewność, że przy okazji usuwania kamienia nie zabijesz pożytecznych bakterii, które znajdują się w szambie;
  • dużo tańsze – cena octu, sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego jest nieporównywalnie niższa niż gotowych preparatów z drogerii, czy supermarketu;
  • mniej drażniące dla delikatnej skóry niż środki chemiczne.

Zalety stosowania ekologicznych sposobów usuwania kamienia przemawiają do mnie i już od dawna sięgam głównie po takie metody w swoim domu. Wypróbuj moje sprawdzone receptury i daj znać w komentarzu, czy sprawdziły się także u Ciebie!

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!