Jak zrobić żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji?

Przez najbliższy czas konieczne jest szczególne dbanie o higienę i dezynfekcja miejsc, w których mogą gromadzić się bakterie i wirusy. Jeśli nie ma dostępnych żeli antybakteryjnych i płynów do dezynfekcji w Twoich sklepach – nic straconego! Możesz je przygotować samodzielnie w domu. Zobacz, jak zrobić domowy żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji powierzchni.

Domowy żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji – to podstawa!

Plusem naszej aktualnej sytuacji w kraju jest to, że zaczynamy częściej myć ręce i zwracać uwagę na to, co dotykamy i jak często. Jeśli w Twoim sklepie zabrakło żeli antybakteryjnych czy płynów do dezynfekcji, możesz je przygotować własnoręcznie w domu. Zajmuje to dosłownie kilka minut!

Pamiętaj o tym, że żel antybakteryjny do rąk nie zastąpi Ci ciepłej wody i mydła! Za każdym razem po powrocie do domu, kichnięciu, kontakcie z drugą osobą czy po prostu dotykaniu różnych powierzchni powinieneś je umyć. Rób to przez co najmniej 20 sekund w ciepłej wodzie, z użyciem mydła.

Niesamowicie ważne jest to, aby dodać do domowego żelu antybakteryjnego do rąk oraz płynu do dezynfekcji alkohol wysokoprocentowy, czyli spirytus. Wódka czy rum nie sprawdzą się w tym przypadku, ponieważ dopiero powyżej 60% zabijane są bakterie oraz wirusy.

Żel antybakteryjny do rąk – jak zrobić?

Domowy żel antybakteryjny świetnie się sprawdzi w sytuacjach, w których nie możesz umyć rąk. Przykładowo, możesz go mieć ze sobą w torebce i użyć po wizycie w sklepie lub ważnym spotkaniu. Żel antybakteryjny przygotowany jest na bazie naturalnych składników.

Jak zrobić domowy żel antybakteryjny do rąk? Potrzebujesz do tego:

  • 50 ml żelu aloesowego,
  • 80 ml spirytusu,
  • kilkanaście kropel olejku z drzewa herbacianego.

Połącz wszystkie składniki dokładnie, jeśli konsystencja jest zbyt rzadka, dodaj odrobinę więcej żelu aloesowego.

Żel aloesowy ma właściwości łagodzące i nie będzie tak mocno podrażniał skóry, która ma kontakt z alkoholem. Poza tym, ma właściwości pielęgnacyjne i działa kojąco. Nie zostawia też tłustej warstwy, dlatego domowy żel antybakteryjny jest przyjemny podczas stosowania. Kupisz go w każdej aptece, ale zwróć uwagę na to czy zawiera 99% aloesu.

Z kolei olejek z drzewa herbacianego ma działanie bakteriobójcze, antywirusowe oraz antyseptyczne. Poza tym, dodaje żelowi antybakteryjnemu ładnego zapachu.

Płyn do dezynfekcji – jak zrobić?

Domowy płyn do dezynfekcji przyda Ci się w domu właściwie przez cały rok. Stosuj go szczególnie teraz i w okresie grypowym, kiedy wirusy i bakterie mogą być dosłownie wszędzie.

Płyn do dezynfekcji koniecznie stosuj do:

  • klamek,
  • pilotów,
  • domofonu,
  • telefonu,
  • innych powierzchni, które dotykają różne osoby.

Aby zrobić domowy płyn do dezynfekcji powierzchni potrzebujesz:

  • 150 ml spirytusu,
  • 30 kropli olejku z drzewa herbacianego,
  • kilkanaście kropel olejku lawendowego.

Możesz też dodać trochę wody przegotowanej lub destylowanej (tak jak ja to robię w filmiku), aby delikatnie rozcieńczyć płyn.

Jak przygotować żel antybakteryjny i domowy płyn do dezynfekcji zobaczysz także w moim filmiku:

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!