Nadszedł nietypowy czas. Czas, w którym koniecznie musimy skupić się na zdrowiu i bezpieczeństwu swoich bliskich. Większość z nas pozostaje w domach, aby zminimalizować ryzyko zachorowania. I to jest odpowiedzialna, mądra i naprawdę słuszna decyzja. Oczywiście ma to swoje minusy i jednym z nich jest walka… z nudą i swojego rodzaju lękiem. Nie damy się im! Rozpoczynamy wyzwanie „Wiosenne ogarnianie dzień po dniu”.
Wyzwanie „Wiosenne ogarnianie dzień po dniu”
Wiosna to taki przełomowy moment w kalendarzu, kiedy aż się chce wyjść na spacer, poczuć świeży powiew wiatru, wypić kawę w kawiarni i zrobić coś poza domem. Niestety, w tym roku musimy koniecznie uzbroić się w cierpliwość. Ale nie ma tego złego… Kwarantanna czy po prostu przebywanie w domu, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na koronawirusa to na pewno duży sprawdzian dla każdego i jednocześnie moment, w którym można wykorzystać ten czas na wiosenne porządki!
Postaram Ci się umilić ten czas :)
Wyzwanie wiosenne ogarnianie dzień po dniu pomoże Ci:
- ogarnąć przestrzeń, w której teraz przebywasz,
- ograniczyć bodźce, które do Ciebie docierają z mediów,
- zająć czymś ręce,
- zapanować nad chaosem w domu,
- uporządkować najczęściej używane miejsce.
Jeden dzień to jedno zadanie do wykonania. Możesz to robić samemu, z dzieckiem, mężem czy siostrą.
Jak dołączyć do wyzwania?
To proste! Wystarczy, że zapiszesz się do grupy na Facebooku, a następnie będziesz śledzić codzienne zadania do zrobienia! :)
Dzień 1
Sprzątamy to, co pod ręką
Zaczynamy od najprostszych działań, czyli ogarnięciu miejsc, które najczęściej używamy.
- przejrzyj kieszenie w kurtce,
- zajrzyj do portfela – wyrzuć niepotrzebne paragony, a te ważne schowaj w odpowiednie miejsce, zobacz też czy musisz mieć przy sobie wszystkie karty, umyj portfel wewnątrz i na zewnątrz,
- wyłóż wszystko z torebki i podziel drobiazgi na te do wyrzucenia, schowania i uporządkowania w torebce,
- zobacz czy wszystkie klucze i drobiazgi w przedpokoju są tam niezbędne,
- zorganizuj miejsce przy łóżku – zostaw tylko to, co niezbędne, resztę schowaj,
- uporządkuj rzeczy, które masz w salonie, np. na stoliku kawowym – schowaj je tam, gdzie ich miejsce.
Jak umyć portfel?
Skórzany portfel możesz wyczyścić przy użyciu wody połączonej z octem, a także miękkiej ściereczki, która nie będzie miała złego wpływu na materiał. Jeśli masz portfel ze skóry lakierowanej, możesz go po umyciu zaimpregnować oliwą z oliwek.
Jak zorganizować miejsce w torebce?
Istnieje wiele gotowych rozwiązań, z których możesz skorzystać, np. usztywniany organizer. Nie każdy jednak lubi takie rozwiązania, bo musi dopasować miejsce w torebce do swojego stylu życia. Proponuję w jednym miejscu ułożyć wszystkie drobiazgi, które musisz mieć przy sobie i pogrupować je tematycznie, np. kosmetyki, akcesoria do pisania, kable itd. Następnie, znajdź na nie miejsce – saszetki, przegródki w torebce, a nawet kosmetyczki.
Dzień 2
Porządek z kosmetykami
To nie jest łatwe zadanie! Porządki z kosmetykami podziel na te, które dotyczą pielęgnacji i makijażu. Będzie zdecydowanie prościej. Pełna lista zadań do pobrania jest poniżej.
Pamiętaj, że:
- kosmetyki po terminie ważności MUSISZ wyrzucić,
- nietrafione odcienie możesz oddać siostrze czy przyjaciółce,
- uszkodzone opakowania możesz wyrzucić, a kosmetyk przelać do mniejszego (np. wersji podróżnej),
- kosmetyki, których nie używasz do pielęgnacji, możesz wykorzystać inaczej np. do mycia torebki czy kosmetyczki,
- organizacja kosmetyków ma znaczenie – o tym niżej.
Jak organizuję kosmetyki? To bardzo proste. W łazience trzymam większość kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy. Ustawiam je w szafce – najpierw te, które używam codziennie, a za nimi te, które raz na tydzień lub sporadycznie. W łazience mam też podkład, ale trzymam go w szufladzie, aby nie przedostała się do niego wilgoć. Dlaczego tak? Po nałożeniu, mogę od razu umyć ręce, a potem przejść do toaletki. W sypialni mam krem do twarzy na noc i balsam do ciała, bo uwielbiam to robić tuż przed snem :)
Kosmetyki do makijażu mam w toaletce – płytkich szufladach, w których trzymam mniejsze pudełeczka (organizery do biurka). Dzielę je kategoriami – pomadki z pomadkami, cienie z cieniami itd. Pędzle mam w szklanym słoiczku, także w sypialni, aby nie przedostawały się do nich bakterie czy wilgoć.
Dzień 3
Walka z dokumentami
Masz wrażenie, że dokumentów wciąż przybywa? W organizacji pamiętaj o:
- miejscu na przechowywanie – wolisz boksy czy segregatory? Wybierz swój sposób, który dopasujesz do rozmiarów dokumentu i miejsca, w którym je będziesz przechowywać. Inaczej wygląda organizacja w szufladach (teczki, małe segregatory itd.) niż w szafie (segregatory, boksy itd.),
- sortowaniu ich dopiero wtedy, kiedy zbierzesz je wszystkie, z całego domu – zorganizuj sobie do tego miejsce, np. na podłodze,
- układaniu dokumentów kategoriami i jeśli jest taka potrzeba, podkategoriami takimi jak np. datami lub domownikami,
- opisaniu konkretnego segregatora lub miejsca w nim przeznaczonego na dokumenty jednego rodzaju np. spółdzielnia, pity, sprawy firmowe, badania itd.
- paragony trzymaj w jednym miejscu, np. pudełeczku, kopercie lub jednej koszulce,
- luźne dokumenty, które musisz mieć? Zepnij je dużym spinaczem, możesz wykorzystać kolory do ich segregowania tak jak na obrazku poniżej,
- wyrzuceniu niepotrzebnych dokumentów, np. wyciągów bankowych, starych paragonów. Pamiętaj o bezpiecznym pozbyciu się danych!
Jeśli korzystasz z teczek i jesteś wzrokowcem, możesz do spinacza dołączyć małą kolorową karteczkę, która odróżni jeden typ dokumentów od drugiego. Często brakuje Ci spinaczy podczas sortowania nowych papierów? Przyczep kilka z nich do teczki :)
Dzień 4
Robimy porządek z książkami
Dzień 5
Produkty spożywcze, które mają swoje miejsce
Zapasy? Muszą mieć swoje miejsce. Pamiętaj o:
- układaniu produktów spożywczych datami ważności – najpierw te, które mają najkrótszą. Dzięki temu, będziesz sięgać po nie w pierwszej kolejności,
- korzystaniu z pudełek, koszyczków, a nawet pojemników szklanych po kawie, w których możesz przechowywać produkty sypkie.
Dzień 6 i 7
Porządek w szafie, czyli przygotowania do lata!
Porządki w szafie są nieuniknione wiosną. Zastosuj się do listy zadań i trików, które pisałam jesienią :)
Dzień 8
Porządkujemy TO miejsce
Każdy z nas ma takie miejsce w swoim domu, które wymaga działania! Szuflada ze wszystkim i niczym, akcesoria kuchenne, kable itd. Zadanie na dziś: wybieramy miejsce, które od zaraz trzeba uporządkować!