Rodzaje kieliszków – jakie do czego są przeznaczone?

Przygotowujesz przyjęcie dla szerszego grona osób, a może planujesz romantyczny wieczór we dwoje? Bez względu na okoliczności, sięgnij po odpowiednio dobrane rodzaje kieliszków. Jakie kieliszki do czego będą odpowiednie? Ich najpopularniejsze typy i zastosowanie poznasz, czytając poniższy artykuł.

Kieliszki do wina czerwonego

Podstawowym rodzajem kieliszków do wina są te przeznaczone do trunku w czerwonym kolorze – idealnego na kameralne spotkania we dwoje lub w niewielkim gronie. Naczynia te wyróżnia pękaty kształt o czaszy zwężającej się ku górze oraz pojemność od 150 do 250 ml. Pamiętaj, że takie kieliszki należy napełniać do około ⅓ objętości. Im bardziej cięższy i wytrawny jest serwowany alkohol, tym wyższe i bardziej wydłużone naczynia należy wybrać.

Jak wygląda kieliszek do białego wina?

Omawiając rodzaje kieliszków do wina, nie sposób nie wspomnieć o modelach przeznaczonych do białego alkoholu – podawanego do obiadu, kolacji i deseru. Są one mniejsze i bardziej smukłe, niż wersje dedykowane do trunku o czerwonej barwie. Wyróżnia je wysoka nóżka oraz czasza w kształcie tulipana, której brzegi niekiedy mogą nieco rozchylać się na zewnątrz.

To ciekawe!
Rodzaje kieliszków do wina wybiera się też pod kątem konkretnego szczepu. W przypadku czerwonego, burgundy i pinot noir podaje się w szerszym szkle na dole i węższym na górze, przypomina on trójkąt, a cabernet, bordeaux i merlot w bardziej smukłym. Pozwala to na smakowanie napoju w taki sposób, aby mieć jak najlepsze wrażenia. Do szczepów win białych, kieliszek do chardonnay jest wyraźnie szerszy na dole i węższy u góry, a klasyczny podaje się do rieslinga i cabernet blanc.

Jakie kieliszki do wina różowego?

Kieliszki do wina różowego wyglądają podobnie jak do białego (są smukłe, mają dłuższą nóżkę niż szkło do czerwonego wina, zwężają się ku górze. Często na uroczystościach możesz spotkać jednak takie rodzaje, które delikatnie się rozszerzają. Wyglądają dość finezyjnie, służą do lekkich odmian wina różowego.

Rodzaje kieliszków do szampana i prosecco

Szampan to lekkie wino o uniwersalnym charakterze, które wymaga jednak stosownej oprawy. Przeznaczone do niego kieliszki wyróżniają się strzelistym, zwężających się ku górze kształtem, który ogranicza ucieczkę bąbelków. Ich smukłą budowę podkreślają długie i delikatne nóżki oraz wyjątkowo cienkie szkło, z którego stworzono naczynie. Podając szampana, napełniaj kieliszek do około ¾ jego wysokości.

Kieliszki do prosecco wyglądają praktycznie tak samo jak te do szampana. Muszą mieć smukłą nóżkę i tzw. kształt fleta. Dzięki temu bąbelki dłużej będą utrzymywać się w szkle, a sam napój się nie ogrzeje. Do prosecco warto wrzucić jedną malinę, aby pięknie się prezentowało.

Jakie kieliszki do czego przygotować? Nie zapomnij o wodzie!

Nie mniej ważnym rodzajem kieliszków są te dedykowane do wody. Obecnie coraz więcej osób decyduje się zastąpić nimi zwykłe szklanki; ten sposób podawania wody jest bowiem niezwykle efektowny i elegancki. Jednak będąc na eleganckiej imprezie można spotkać takie rodzaje kieliszków, tuż obok szkła przeznaczonego do czerwonego wina czy też szampana. Jak je odróżnić, aby wiedzieć, co nalać?

Takie kieliszki – zwane gobletami – cechują się pojemnością 500-600 ml. Są wykonane z grubszego szkła i mają masywne nóżki, a ich znaczny rozmiar pozwala na użycie kostek lodu, mrożonych owoców czy listków mięty, dodających atrakcyjnego charakteru neutralnej wodzie.

Będąc na eleganckiej imprezie, możesz też łatwo odróżnić rodzaje kieliszków, jakie do czego są przeznaczone. Na stole powinno stać szkło do wody, bardziej masywne i większe. To dlatego, aby od razu móc sobie nalać odrobinę napoju. Kieliszki do wina często podawane są dopiero po spożyciu posiłku lub w momencie jego rozpoczęcia.

>> Zobacz też: Ice tea – orzeźwiający przepis na herbatę mrożoną w 3 odsłonach

Kieliszki do wódki

Jeżeli chcesz posiadać w swoim domu najważniejsze rodzaje kieliszków do alkoholu, nie możesz pominąć modeli do wódki. Cechuje je największa różnorodność kształtów i objętości, która waha się od 25 do 60 ml. Zależnie od Twoich upodobań, możesz zakupić kieliszki do wódki o walcowatej formie i pogrubionym dnie, jak również wersje o smukłej czaszy na cienkiej nóżce. Bez względu na wybrany rodzaj, pamiętaj o napełnianiu go niemal do pełna – wskazane jest pozostawienie jedynie 3-5 mm wolnej przestrzeni do krawędzi naczynia.

Jakie kieliszki do martini przygotować?

Modelem reprezentującym rodzaje kieliszków o oryginalnym kształcie jest naczynie przeznaczone do martini. Jego wygląd nawiązuje do szerokiego stożka odwróconego dnem do góry i umieszczonego na wysokiej nóżce. Aby podkreślić finezyjną formę takiego kieliszka, jego brzeg można udekorować cukrem. Nalewając alkohol pamiętaj, by poziom trunku znajdował się około 1 centymetra poniżej krawędzi naczynia.

Szklanki i kieliszki do whisky

Decydując się na tak wykwintny alkohol jak whisky, w swoim domu musisz posiadać odpowiednie rodzaje kieliszków. Modele przeznaczone do tego trunku są stosunkowo niskie i szerokie oraz wykonane z grubego szkła, zapobiegającego przedwczesnemu ogrzaniu się alkoholu. Ich kształt zazwyczaj przypomina walec lub prostopadłościan; w sprzedaży znajdziesz jednak także wersje o formie zbliżonej do tulipana.

Kieliszki do brandy

Brandy to trunek popularny zwłaszcza na przyjęciach towarzyskich. Serwuje się go w pękatych kieliszkach o pojemności 100-250 ml, które mogą posiadać krótką nóżkę lub nie mieć jej w ogóle. Taka budowa sprzyja delikatnemu ogrzewaniu alkoholu dłonią, co pozwala na uwolnienie jego aromatu pod wpływem temperatury. Nalewając brandy do kieliszka pamiętaj, że jego poziom powinien sięgać około ¼ wysokości naczynia.

Smukłe i delikatne kieliszki do likieru

Jeżeli chcesz delektować się smakiem i aromatem likieru, sięgnij po kieliszki przeznaczone specjalnie do tego trunku. Wyróżnia je finezyjna, niewielka czasza o pojemności do 60 ml, umieszczona na krótkiej, delikatnej nóżce. Takie naczynia są niezwykle dekoracyjne – wykonuje się je zazwyczaj z kryształu i przyozdabia wymyślnymi frezami. Możesz wybrać również modele o prostszej formie – podobne do kieliszków do wódki – jednak wyposażone w charakterystyczną, smukłą nóżkę.

>> Sprawdź też: Plamy na obrusie? Zobacz, jak je usunąć!

Kieliszki do drinków

Jesteś koneserem drinków? W Twoim domu obowiązkowo powinny znaleźć się kieliszki do takich napoi. Mogą one przybierać zróżnicowaną formę – od wytwornego kielicha na krótkiej nóżce, przez pękatą szklankę typu highball, aż po wysokie, proste naczynie z grubym dnem. Ich pojemność może wahać się od 150 do nawet 350 ml. Przygotowując drinka nie zapomnij, by poziom płynu znajdował się co najmniej 2 cm od krawędzie dna.

Prócz talerzy, misek czy sztućców, obowiązkowym elementem w każdej kuchni powinny stać się kieliszki. Do czego warto je wykorzystać? Możliwości jest naprawdę wiele. Zależnie od ich wielkości i kształtu, będą one odpowiednie do serwowania wina, wódki, mocniejszych alkoholi czy drinków. Jeżeli zależy Ci na podawaniu napojów z procentami w prawidłowy sposób, zadbaj o umiejętny wybór szkła i napełnianie naczyń do określonej wysokości.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!