Srebrzyki w domu? Poznaj 5 sposobów na ich zwalczanie

Jeśli zauważyłeś w kuchni albo w łazience zwinne, szybkie i niewielkie insekty o srebrnym kolorze najpewniej są to rybiki cukrowe. Inna ich nazwa to srebrzyki, ze względu na specyficzny wygląd. Zobacz, jakie są sposoby na ich zwalczanie.

Skąd się biorą i jak wyglądają srebrzyki?

W łatwy sposób możesz odróżnić srebrzyki od innych owadów pojawiających się w domu. To dlatego, że mają charakterystyczny kształt. W przedniej części tułów jest grubszy i zwęża się wraz z długością. Na uwagę zasługują też krótkie odnóża, które są dość charakterystyczne, tak samo jak srebrny, metaliczny kolor. Zazwyczaj wielkość rybików cukrowych nie przekracza centymetra, dlatego trudno dostrzec je z dalekiej odległości.

Jak odróżnić srebrzyki od innych owadów pojawiających się w domu? Najczęściej możesz je rozpoznać po zwinnym poruszaniu się, co przypomina ruchy zygzakowate. Ponadto pojawiają się one w ciepłych i wilgotnych miejscach, czyli najczęściej w kuchni i łazience.

Co zrobić, aby rybiki cukrowe nie pojawiały się w domu?

Choć rybiki cukrowe nie mają skrzydeł ani nie przenoszą chorób, ich intensywne pojawianie się w domu nie należy do przyjemnych. W dodatku mają zdolność do trawienia celulozy, stąd też mogą regularnie szkodzić właścicielom książek. Potrafią nadgryźć papier toaletowy, przedostać się do pudełka z produktami sypkimi (ryż, kasza, mąka), a także uszkodzić naturalne tkaniny takie jak len i bawełna. Właśnie dlatego warto zadbać o wilgotność powietrza oraz czystość, aby srebrzyki nie rozprzestrzeniły się po całym domu. Jak to zrobić?

Przede wszystkim upewnij się, że w domu panuje odpowiednia cyrkulacja powietrza, czyli stan wentylacji. Sprzyja to nie tylko zmniejszeniu ryzyka pojawiania się wszelkich owadów lubiących wilgoć, ale także pozytywnie wpłynie to na Twoje samopoczucie. Na bieżąco usuwaj też okruszki jedzenia, szczególnie te, które zawierają cukier. Jak sama nazwa wskazuje, rybiki lubią wszelkiego rodzaju słodkości i skrobię. Srebrzyki nie znoszą z kolei niskiej temperatury, pająków oraz zwierząt domowych. Nie są to ich sprzymierzeńcy w rozwijaniu się. Uciekają też przed światłem, dlatego najchętniej buszują wieczorową porą.

5 sposobów na zwalczanie rybików cukrowych

Jak zwalczyć srebrzyki? Oto kilka skutecznych metod.

Domowa pułapka na srebrzyki

Rybiki cukrowe uwielbiają wszystko, co słodkie. Właśnie dlatego możesz przygotować gotową pułapkę składającą się np. z kartki papieru namoczonej miodem lub lukrem. Cukier zwabi je w jedno miejsce, a lepka konsystencja nie pozwoli na ucieczkę. Na dłuższą metę wyrzucanie domowych pułapek może być jednak uciążliwe.

Magia olejków eterycznych

Srebrzyki nie lubią ostrych i mocnych zapachów, dlatego olejki eteryczne lawendowe, cynamonowe czy goździkowe mogą doskonale się sprawdzić. Wystarczy, że wykorzystasz je do mycia podłogi czy też zrobisz z nich domowy odświeżacz powietrza. Ewentualnie skrop olejkiem tekturę i umieść ją w niewidocznym miejscu. Zapach powinien odstraszyć rybiki cukrowe.

Gotowe pułapki dostępne w sklepie

Produkty ogólnodostępne mogą okazać się skuteczne przy mniejszej ilości owadów. Najlepiej jednak postawić na specjalistyczne preparaty pochodzące od sprawdzonych firm.

Gruntowne porządki

Wyczyść dokładnie szafki, podłogę i zakamarki w pomieszczeniu, w którym znajdują się srebrzyki. Uzupełnij przy okazji pęknięcia i szczeliny.

Profesjonalne zwalczanie szkodników

Jeśli zastosowanie powyższych metod na nic się nie spisze, warto sięgnąć po pomoc. Srebrzyki w dużej liczbie mogą okazać się dość uciążliwe, dlatego specjalistyczne firmy skutecznie usunąć insekty.

Art. sponsorowany, źródło zdjęcia: Insektpol

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!