Tych błędów nie popełniaj podczas prania z kapsułkami!

Kapsułki do prania to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego proszku. Wygodne w stosowaniu i wyjątkowo skuteczne, są coraz chętnie używane w wielu domach. Niestety część osób popełnia błędy, które mogą obniżyć efektywność tego typu środków piorących. Jakich pomyłek unikać, aby Twoje pranie było zawsze świeże i idealnie czyste?

Wkładanie zbyt dużej ilości rzeczy do pralki

Podstawowym błędem popełnianym przez wiele osób – niezależnie od rodzaju stosowanego detergentu – jest umieszczanie zbyt dużej ilości odzieży czy pościeli w pralce. Choć ma to uzasadnienie ekonomiczne, związane z mniejszą ilością uruchamianych w skali miesiąca cykli, niestety nie służy skutecznemu dopraniu ubrań czy poszewek. Aby pranie było efektywne, rzeczy umieszczone w bębnie muszą mieć pewną przestrzeń – niezbędną dla ich prawidłowego obracania się. Optymalnie będzie napełnić ¾ pojemności urządzenia – bez względu na fakt, czy jest ono ładowane od przodu, czy od góry.

Dobór nieodpowiedniej ilości kapsułek

Choć stosowanie kapsułek eliminuje problem odmierzania proszku, czasami może zdarzyć się, że niewłaściwie dobierzesz ich liczbę do ilości prania. Ponadto same pralki różnią się także pojemnością, umożliwiając upranie większej lub mniejszej porcji odzieży. Jak zatem dobrać właściwą ilość kapsułek?

  • Kieruj się objętością prania, a nie stopniem zapełnienia bębna.
  • Aby ocenić rozmiar ładunku, spróbuj utrzymać go w swoich ramionach. Jeśli nie sprawia Ci to trudności, objętość wsadu można uznać za małą lub średnią. W takim przypadku wystarczające będzie użycie jednej kapsułki.
  • Jeżeli natomiast nie jesteś w stanie utrzymać rzeczy do prania bez ich spadania na podłogę lub są one bardzo mocno zabrudzone, wykorzystaj dwie kapsułki.

Sprawdź: Jak prać kurtkę puchową? 8 zasad

Umieszczanie kapsułek w niewłaściwym miejscu

Kolejnym błędem związanym z korzystaniem z kapsułek jest nieodpowiedni moment i miejsce ich aplikacji. Prawidłowo należy włożyć je do bębna jako pierwsze, a dopiero później umieścić w pralce brudne rzeczy. Dzięki temu już od pierwszych minut cyklu kapsułka będzie mieć kontakt z wodą wypełniającą bęben, skuteczniej się rozpuszczając – a w konsekwencji lepiej dopierając zabrudzoną odzież i pościel.

Tego typu środków piorących nie należy wkładać do dozownika, do którego wsypuje się proszek oraz nalewa płyn do płukania. W skrajnych przypadkach może to grozić awarią urządzenia. Nie wolno także rozcinać powłoki kapsułek. Pod wpływem wody ulegnie ona samoczynnemu rozpuszczeniu, a jej przedwczesne podziurawienie może sprawić, że środek nie zadziała w prawidłowy sposób.

Błędy popełniane podczas używania kapsułek piorących mogą zniweczyć cały wysiłek, włożony w przygotowanie prania. Jeżeli chcesz uniknąć konieczności jego powtarzania, nie popełniaj wyżej wymienionych pomyłek. Nie umieszczaj w pralce zbyt wiele odzieży, prawidłowo dobierz liczbę kapsułek oraz włóż je na samo dno bębna. Dzięki temu po zakończonym cyklu Twoje ulubione ubrania czy pościel staną się nieskazitelnie czyste, roztaczając wokół przyjemny zapach świeżości.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!