Jak prać kurtkę puchową? 8 zasad

Kurtka puchowa to modny element zimowej garderoby, który zapewnia optymalny komfort termiczny nawet w mroźne dni. Niestety regularne noszenie okrycia sprawia, że ulega ono zabrudzeniu – a jego niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do trwałego zniszczenia ocieplenia. Wilgotny puch traci bowiem swoje właściwości, może ulegać zbiciu, a nawet zapleśnieć. Jak prać kurtkę puchową, aby cieszyć się jej doskonałym wyglądem i funkcjonalnością przez długi czas?

Odpowiednio przygotuj pralkę

Zanim przystąpisz do prania kurtki puchowej, koniecznie przygotuj swoją pralkę do tej czynności. Zalegające w jej wnętrzu zanieczyszczenia i resztki detergentów mogą spowodować uszkodzenie materiału lub wsadu, uniemożliwiając Ci dalsze korzystanie z ulubionego wierzchniego okrycia. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy Twoja kurtka została wykonana z jasnej tkaniny, na której wszelkie zabrudzenia są wyjątkowo widoczne. Aby zminimalizować takie ryzyko, przetrzyj bęben pralki wilgotną szmatką oraz wyjmij i wyczyść szufladkę na proszek i płyn do płukania. Uruchom także jeden pusty cykl płukania, który pozwoli na usunięcie z wnętrza bębna ewentualnych osadów.

>> Zobacz też: Szybkie metody na czyszczenie pralki

Wybierz optymalny środek do prania

Kolejnym istotnym krokiem podczas pielęgnacji odzieży z delikatnym ociepleniem jest prawidłowy dobór środków piorących. Mają one niebagatelny wpływ nie tylko na sam wsad, ale również zewnętrzną warstwę – zwłaszcza, gdy jest ona wykonana z syntetycznych tkanin. Zatem jak prać kurtkę puchową w pralce i po jakie detergenty sięgnąć? Najlepiej zdecydować się na specjalne środki, dedykowane do czyszczenia odzieży wypełnionej naturalnym bądź syntetycznym puchem. W sprzedaży znajdziesz produkty różnych marek przeznaczone właśnie do takich zastosowań. Możesz również sięgnąć po łatwo dostępne, łagodne płyny piorące, stworzone z myślą o pielęgnacji delikatnej odzieży niemowlęcej.

Jak prać kurtkę puchową? Lepszym pomysłem jest użycie delikatnego płynu do prania (a nie proszku, który mógłby się nie wypłukać i uszkodzić ubranie). Jednak najlepiej sięgnąć po specjalny środek do puchu (lub wełny, jedwabiu i delikatnych materiałów).

Nie powinnaś natomiast używać wybielaczy ani tradycyjnego, silnie działającego proszku do prania. Naturalny puch jest pokryty warstwą tłuszczu chroniącą go przed wnikaniem wilgoci. Czasami może być on także dodatkowo impregnowany. Upranie go z dodatkiem popularnego proszku spowoduje zmycie tłuszczu i impregnatu, a w konsekwencji – utratę sprężystości i pogorszenie właściwości hydrofobowych.

Uchroń kurtkę przed zbiciem puchu

Na samym początku zapoznaj się z zaleceniami producenta. Znajdziesz je na metce, a po jeszcze więcej informacji możesz sięgnąć np. na stronę internetową. Wiele sklepów udostępnia porady na temat tego, jak prać kurtkę puchową.

>> To może Ci się przydać: Jak czytać symbole na metkach?

Obawiasz się, że po praniu wsad ulegnie zbiciu? Zastosuj specjalne kulki, które przyczynią się do rozbijania puchu – pozwalając zachować optymalne właściwości termiczne okrycia na dłużej. Jak prać kurtkę puchową z piłeczkami? Razem z odzieżą włóż do bębna od 3 do 6 piłek – czy to tenisowych, czy przeznaczonych typowo do prania (znajdziesz je w większości sklepów z dodatkami i wyposażeniem do domu). Następnie uruchom delikatny cykl, pamiętając o dodaniu łagodnego detergentu. Kulki do prania sprawią, że brud zostanie skuteczniej usunięty, płyn – lepiej wypłukany, a puch w kurtce nie zbryli się.

Zadbaj o membranę w puchowej kurtce

W Twojej garderobie znajduje się kurtka puchowa z membraną? Zapomnij o namaczaniu i stosowaniu silnych detergentów. Zdecyduj się także raczej na płyn do prania; proszek bowiem łatwiej zatyka pory membrany, niekorzystnie wpływając na jej właściwości. Pamiętaj, aby wybrać wyłącznie środek bez lanoliny i składników zmiękczających, które niszczą warstwę wykonaną z poliuretanu. Najlepiej sprawdzą się preparaty do pielęgnacji odzieży technicznej, dostępne w jednorazowych saszetkach lub większych, zbiorczych opakowaniach. Koniecznie sprawdź także, czy producent dopuszcza ich użycie w przypadku prania kurtek puchowych.

Przygotuj swoją kurtkę puchową

Wiesz już, jakie środki i akcesoria najlepiej sprawdzą się podczas prania kurtki z puchowym wsadem. Nie możesz jednak pominąć ważnego kroku, jakim jest właściwe przygotowanie odzieży wierzchniej do prania.

Przede wszystkim opróżnij wszystkie kieszenie – pozostawione w nich klucze, monety czy inne przedmioty mogą przyczynić się do uszkodzenia tkaniny. Następnie starannie zapnij wszystkie napy, guziki i zamki. Dzięki temu kurtka zachowa swoją formę, a poszczególne rodzaje zapięć nie ulegną odkształceniu lub uszkodzeniu podczas prania.

Większe zabrudzenia możesz przetrzeć wilgotną gąbką lub ściereczką. Na koniec odwróć kurtkę na lewą stronę.

Zastosuj właściwy program do prania

Puchowa kurtka już przygotowana do prania, a szufladka na detergenty uzupełniona odpowiednim środkiem? Ostatnią czynnością jest wybór optymalnego programu w pralce. Najlepiej zdecydować się na tryb delikatny, przeznaczony dla najbardziej wrażliwych ubrań. Jego temperatura nie powinna przekraczać 30º Celsjusza, a prędkość wirowania – 400-600 obrotów na minutę. Wskazane jest kilkukrotne płukanie kurtki, które umożliwi skuteczne pozbycie się środków piorących. Pamiętaj także, aby nie dodawać do prania preparatów zmiękczających ani nie umieszczać w pralce żadnych innych ubrań.

Kurtka nie mieści się do bębna urządzenia? Jeżeli nie posiada ona membrany, możesz uprzednio ją namoczyć, co pozwoli na zmniejszenie jej objętości. Po praniu na materiale widoczne są zacieki? To znak, że detergent nie został wystarczająco dobrze wypłukany. W takiej sytuacji ponownie wstaw kurtkę na cykl płukania bądź wypierz ją raz jeszcze, ale bez użycia płynu.

Jak prać kurtkę puchową? Weź pod uwagę pranie ręczne

Wiesz już, jak prać kurtkę puchową w pralce. Jeżeli obawiasz się, że tryb automatyczny uszkodzi ulubione ubranie – zdecyduj się na wykonanie prania w rękach. Najpierw namocz kurtkę przez około godzinę w wodzie o temperaturze 30-40º Celsjusza z dodatkiem detergentu. Następnie delikatnie ugniataj odzież, unikając tarcia tkaniny. Nie próbuj wykręcać kurtki – po jej kilkukrotnym wypłukaniu w czystej wodzie odwiruj ją w pralce lub z wyczuciem wyciśnij, uprzednio rozkładając ubranie na płasko. Na końcu starannie wysusz okrycie.

Prawidłowo wysusz kurtkę z puchu

Właściwe suszenie kurtki puchowej ma ogromne znaczenie dla zachowania jej doskonałego wyglądu oraz właściwości termicznych. Możesz umieścić odzież wierzchnią w suszarce automatycznej, ustawiając najbardziej delikatny tryb pracy urządzenia. Koniecznie sprawdź, czy producent odzieży dopuszcza taką możliwość oraz jaka jest zalecana przez niego temperatura cyklu. Zazwyczaj nie powinna ona przekraczać 30º Celsjusza.

Bezpiecznym rozwiązaniem będzie także tradycyjne suszenie ubrania. W tym celu rozłóż je w pozycji poziomej na suszarce, ustawionej w ciepłym i przewiewnym miejscu. Pod kurtką możesz umieścić ręcznik – zapobiegnie od odciśnięciu kształtu prętów suszarki na tkaninie ubrania. Pamiętaj o regularnym przewracaniu i lekkim przetrzepywaniu schnącej odzieży, najlepiej w cogodzinnych odstępach.

Czego unikać podczas suszenia kurtki puchowej? Nie należy suszyć w pełnym słońcu ani na kaloryferze. Niewskazane jest także jej umieszczanie na wieszaku podczas schnięcia – może to spowodować opadnięcie puchu i jego zbicie.

Dotychczas zastanawiałaś się, czy pranie kurtki puchowej jest możliwe? Od teraz nie musisz rezygnować z niezbędnej pielęgnacji tak delikatnej odzieży wierzchniej. Wystarczy, że użyjesz odpowiednich detergentów oraz zadbasz o właściwy dobór cyklu w pralce i sposobu suszenia. Stosując się do powyższych wskazówek, bez trudu wyczyścisz swoje ulubione okrycie z puchem, przedłużając w ten sposób jego żywotność oraz poprawiając własny komfort noszenia ubrania.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!