Jak dobrać wzór fototapety na ścianę? 5 ważnych aspektów

Wybór odpowiedniej fototapety może znacząco wpłynąć na wygląd i charakter pomieszczenia. Na rynku jest tyle kolorów oraz motywów przewodnich, że wybór może być naprawdę trudny. Podpowiemy, jak dobrać wzór fototapety na ścianę, aby pasowała ona do danego wnętrza.

Rozmiar fototapety, czyli gdzie ma się znajdować?

Pierwszą kluczową kwestią podczas wyboru fototapety jest jej wielkość oraz usytuowanie. Zastanów się, w jakim pomieszczeniu ma się znaleźć i jaką część ścian zająć. Może okazać się, że najlepszym pomysłem jest pokrycie tylko niewielkiego fragmentu albo rozciągnięcie wyróżniającego się wzoru na większą przestrzeń, np. wraz z sufitem. Wtedy zdecydowanie łatwiej jest dokonać selekcji motywów.

Na jakim efekcie wizualnym Ci zależy?

Zanim zaczniesz przeglądać dostępne wzory, zastanów się nad efektem wizualnym oraz funkcją, jaką będą pełnić. Czy fototapety mają przykuwać wzrok i wyróżnić wnętrze? Dodawać harmonii, minimalizmu i delikatności? A może konkretne wzory będą towarzyszyć Ci podczas relaksu, gotowania lub uczenia się? Każdy domownik może oczekiwać nieco innych kolorów oraz motywów, przy których będzie czuć się komfortowo i dobrze na co dzień. Trzeba wziąć to pod uwagę.

Styl urządzania ma duże znaczenie!

Fototapeta na ścianę może uzupełniać aranżację spójnym motywem albo zupełnie wyróżnić ją kolorowym akcentem czy mocnym wzorem. Właśnie dlatego taka dekoracja ściany często jest punktem wyjścia do wyboru abstrakcyjnych kształtów i form lub przekazania interesującego przesłania.

Pamiętaj, że fototapeta pełni głównie funkcję dekoracyjną. W pokoju dziecięcym doskonale sprawdzą się subtelne motywy, bajkowe wzory, kwiaty, zwierzęta czy charakterystyczne elementy odwołujące się do zainteresowań młodego domownika. W stylu glamour i nowoczesnym królują geometryczne kształty, odwołania do miejskiego życia oraz złote akcenty. Z kolei w przytulnych wnętrzach możesz wybrać delikatne pióra, roślinność czy pejzaże.

Jeśli masz problem z wyborem odpowiedniego wariantu, możesz kierować się kolorystyką. Fototapeta może być dopasowana do innych dodatków, np. dywanu, zasłon, poduszek czy oświetlenia.

Fototapety to nie tylko dekoracje pomieszczenia, czyli jak powiększyć przestrzeń?

Dobrze dobrany wzór fototapety może optycznie powiększyć pomieszczenie. Dzięki efektom 3D stworzysz wyjątkową iluzję, która sprawi, że mikroskopijny pokój stanie się nieco większy. Podobnie sprawdzają się drobne wzory geometryczne w jasnych odcieniach. W połączeniu z białą sąsiadującą ścianą lub chłodnymi kolorami mogą optycznie powiększyć przestrzeń.

Fototapeta jako małe dzieło sztuki

W odważnych aranżacjach możesz wziąć pod uwagę motywy graffiti oraz odwołujące się do street artu. Popularnością cieszą się też abstrakcje. Sztuka współczesna dobrze sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach i z pewnością będzie cieszyć oko przez wiele długich lat. Jeśli potraktujesz fototapetę jako miejsce artystyczne, możesz dodatkowo je oświetlić reflektorami lub punktowymi lampami.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!