Jak mrozić jedzenie – 10 porad


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że 1/3 wyprodukowanego każdego roku jedzenia ląduje w śmietniku. Polacy marnują jedzenie na potęgę. Nie oznacza to jednak, że nie można temu zaradzić. Na pewno duże znaczenie ma mrożenie żywności. Dziś przedstawimy Wam 10 porad, jak mrozić jedzenie.

Rada nr 1: odpowiednie pojemniki do mrożenia żywności

Zacznijmy od tego, że należy znaleźć odpowiednie pojemniki do mrożenia żywności. Powinny być całkowicie szczelne, gdyż tylko dzięki temu jedzenie będzie izolowane od innych zapachów. Do tego produkty spożywcze będzie można dłużej przechowywać. Warto np. zdecydować się na pojemniki z polietylenu, które nadają się do zamrażania nawet do temperatury minus 40 stopni i nie zawierają BPA. Trzeba wiedzieć, że bisfenol jest szkodliwym związkiem chemicznym. Należy go unikać, gdyż zwiększa on ryzyko chorób nowotworowych, cukrzycy czy bezpłodności. Jeżeli szukacie wysokiej jakości pojemników na mrożonki, to znajdziecie je w ofercie na stronie: https://pl.rotho.com/collections/pojemniki-na-swieza-zywnosc-i-pojemniki-na-mrozonki.

Rada nr 2: nie zamrażaj produktów ponownie

Wiele osób zastanawia się, dlaczego nie można zamrażać ponownie jedzenia. Odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż podczas rozmrażania i ponownego zamrażania namnaża się większa ilość bakterii czy drobnoustrojów, co może spowodować psucie się żywności, ale też być bardzo niebezpieczne dla ludzi czy zwierząt. Jednocześnie jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku surowego mięsa.

Rada nr 3: zamrażaj jedzenie, którego nie zjesz

Jak już wspominaliśmy naprawdę sporo jedzenia się marnuje. Czasami ugotujemy zbyt dużą ilość, która potem ląduje w śmietniku. Rzecz jasna tak nie musi być. Wystarczy tylko zdecydować się na mrożenie. Obiady do zamrożenia bez problemu się nadają, co dotyczy zarówno dań mięsnych, jak i zup. Możecie też zamrażać warzywa czy owoce.

Rada nr 4: Pamiętaj, że niektórych rzeczy nie można mrozić

W teorii proces mrożenia, który jest odpowiednio przeprowadzony nie spowoduje tego, że zatrujecie się jakimś produktem, natomiast są rzeczy, których mrozić nie wolno, gdyż kryształki lodu uszkadzają ich delikatną strukturę. Dotyczy to przede wszystkim owoców cytrusowych, ale też arbuza, kiwi czy czosnku. Nie zaleca się mrożenia ogórków.

Rada nr 5: mrożenie głębokie – co najlepiej poddać temu procesowi?

Mrożenie głębokie najlepiej sprawdzi się w przypadku mięsa, ale też świeżych makaronów czy wyrobów cukierniczych. Produkt głęboko mrożony podczas rozmrożenia może tracić wiele wartości odżywczych. Jednak z drugiej strony można zachować świeżość produktów na dłużej.

Rada nr 6: przestrzegaj zalecanych terminów mrożenia

Produkty mięsne można mrozić maksymalnie 8 miesięcy. Jednak mięso mielone powinno mrozić się maksymalnie 2 miesiące. Jeżeli chodzi o ryby słodkowodne, to można mrozić je od 3 do 4 miesięcy. Torty czy inne ciasta z kremem można przechowywać w zamrażalniku do 3 miesięcy. Nie zaleca się jednak mrożenia ciast z galaretką czy makaroników. Natomiast bez obaw można mrozić ciasta bezowe. Gotowych dań nie powinno się mrozić dłużej niż 2 miesiące.

Rada nr 7: zamrażaj świeże warzywa

Szkodliwość mrożonek – ten temat często się pojawia. Czy rzeczywiście produkty mrożone są szkodliwe? Oczywiście, że nie. Jednak zamiast mrozić gotowe mrożonki, lepiej kupować świeże warzywa i owoce i je zamrażać.

Rada nr 8: mroź pieczywo

Nawet pieczywo możecie zamrażać. Dotyczy to zarówno chleba, jak i bułek. Najlepiej podzielić je na mniejsze porcje, które później można wyciągnąć w razie potrzeby.

Rada nr 9: mroź owoce sezonowe

Owoce w sezonie są najtańsze, ale też najzdrowsze, dlatego warto je zamrażać. Np. jagody przed umieszczeniem w pojemniku muszą być suche. Należy też osuszyć truskawki czy maliny przed zamrożeniem.

Rada nr 10: mroź grzyby

Jeżeli chcecie zamrozić grzyby, przy czym najlepiej wcześniej je zblanszować. Dzięki temu zachowują jędrność oraz świeżość na dłużej. Przed włożeniem do pojemnika należy je wystudzić i osuszyć.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!