Najlepszy mop do podłóg – lśniąca podłoga bez wysiłku

Na podłodze każdego dnia zbierają się zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniają się po całym domu z każdym stawianym krokiem. Aby pozbyć się widocznych gołym okiem włosów, okruchów i kurzu oraz niewidocznych bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów, trzeba działać dwuetapowo: najpierw starannie odkurzyć, a następnie umyć podłogę. Dla wielu osób mycie paneli, płytek, parkietu i linoleum jest jednym z najbardziej uciążliwych obowiązków. Czy rzeczywiście musi tak być? Niekoniecznie!

Kluczem do osiągnięcia fenomenalnych rezultatów przy niskim zaangażowaniu jest wybór dobrego mopa. Nowoczesne mopy ułatwią sprzątanie, umożliwią pozbycie się plam bez szorowania i nie będą nadmiernie obciążać kręgosłupa. Jaki model warto mieć w swoim domu? Sprawdź nasze rady i ułatw sobie codzienne obowiązki!

Mop do paneli: klasyka kontra nowoczesność

Mopy dostępne w sklepach możemy podzielić na dwie główne grupy: klasyczne i parowe. Chcąc maksymalnie usprawnić porządki, chętnie sięgamy po automatyczne modele generujące parę. Czy słusznie? Warto pamiętać, że nowoczesne mopy parowe nie są uniwersalne. Choć świetnie czyszczą zaschnięte plamy na płytkach, linoleum czy kamieniu, nie mogą być stosowane do mycia większości paneli oraz drewnianych desek. Dlaczego? Naturalne drewno pokryte jest woskiem lub olejami, które mogą rozpuszczać się, tracić blask albo nierównomiernie się ścierać pod wpływem wilgoci oraz wysokiej temperatury, które wytwarzane są podczas mycia urządzeniem parowym. Ponadto woda wnikająca w strukturę drewna i materiałów drewnopodobnych będzie powodować pęcznienie struktur, odkształcanie się desek, a nawet ich gnicie.

Ręczny mop do mycia podłogi wykonany według nowoczesnych standardów będzie wszechstronny i znacznie bardziej funkcjonalny. Co ważne, kupno klasycznego modelu nie obciąży nadmiernie domowego budżetu. W sklepach znajdziesz szeroki wybór mopów różniących się typem szczotki, materiałem i konstrukcją. Wyróżniamy modele płaskie, obrotowe, sznurkowe i paskowe. Do sprzątania dużych pomieszczeń najlepiej sprawdzają się modele płaskie i okrągłe.

Niezawodny mop do paneli, parkietu i płytek – poznaj możliwości mikrofibry!

Idealny mop do paneli, drewna i delikatnych powierzchni? Postaw na niezawodną mikrofibrę! Mopy wyposażone w końcówkę myjącą wykonaną z mikrofibry nie mają sobie równych: doskonale czyszczą każdą, nawet najbardziej delikatną powierzchnię, polerują, są ekologiczne i wydajne. Mikrofibra swoje nieprzeciętne właściwości zawdzięcza swojej charakterystycznej budowie. Innowacyjna tkanina składa się z bardzo cienkich włókien poliestrowych i poliamidowych. Miękki i chłonny materiał jak magnes przyciąga cząsteczki brudu i zatrzymuje je w środku. Co ważne, mop z mikrofibry spełni oczekiwania osób, które ograniczają ilość zużywanych środków chemicznych (na przykład alergików i rodziców małych dzieci). Nie musisz stosować żadnych płynów, aby Twoja podłoga była lśniąca i czysta – szmatkę z mikrofibry wystarczy zmoczyć w czystej wodzie.

Zapas mopa możesz prać w pralce w temperaturze do 40 stopni (bez dodatku środków zmiękczających i wybielaczy).

Rozwiązania do małych mieszkań: nowoczesne mopy ze spryskiwaczem

Przechowywanie kilkuelementowego zestawu do sprzątania może przysparzać niemałych trudności, zwłaszcza osobom mieszkającym w kawalerkach. W Twoim ciasnym mieszkaniu brakuje miejsca na duże wiadro? Możesz z niego zrezygnować! Praktyczną alternatywą dla standardowego mopa jest model ze spryskiwaczem – produkt łączący w sobie funkcję mopa oraz wiadra. Klasyczny pojemnik na wodę został zastąpiony przez niewielki zbiornik umieszczony na trzonku. Do pojemnika możesz wlać wodę, wodę z płynem albo środek dezynfekujący. Po naciśnięciu rączki znajdującej się w uchwycie płyn zostanie równomiernie rozprowadzony po podłodze. Nowoczesne mopy są poręczne i lekkie. Z ich pomocą z łatwością umyjesz schody bez konieczności dźwigania ciężkiego wiadra po stopniach.

Gąbkowy mop do mycia podłogi wyłożonej płytkami i kompozytem

Jaki mop poradzi sobie z wodą zbierającą się na balkonie i tarasie? Najlepszym wyborem będzie model gąbkowy. Mop wyposażony w końcówkę ze sprężystej pianki doskonale chłonie wodę i pozostawia podłogę suchą. Podczas odsączania wody z gąbki nie musisz moczyć rąk. Wbudowany mechanizm z rączką umieszczoną na drążku pozwala na wygodne i szybkie odciśnięcie końcówki. Głowica z pianki PVA jest sprężysta i odporna na uszkodzenia. Aby pozbyć się z niej zanieczyszczeń, wystarczy wypłukać ją pod wodą. W sprzedaży znajdziesz modele pojedyncze oraz w zestawie z wiadrem.

Gąbkowy mop do mycia podłogi wykorzystasz również podczas sprzątania wnętrza domu, a przede wszystkim łazienki, toalety, kuchni, pralni i innych pomieszczeń wyłożonych płytkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Mop do mycia podłogi powinien maksymalnie ułatwić Ci pracę. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na kilka parametrów:

  • rodzaj trzonka – regulowany kij teleskopowy dopasujesz do swojej budowy anatomicznej, co znacząco zmniejszy obciążenie kręgosłupa podczas sprzątania w pochylonej pozycji;
  • jakość materiałów;
  • konstrukcję wiadra – postaw na stabilny model z solidnym wyciskaczem;
  • możliwość dokupienia zapasowych końcówek.

Art. sponsorowany

Źródło zdjęcia: Canva Pro

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!