Jak czytać symbole na metkach?

Często czytasz symbole na metkach tylko po to, aby dowiedzieć się, w ilu stopniach mamy wyprać daną rzecz? Jest tam o wiele więcej istotnych informacji, np. na temat suszenia ubrań albo ich wybielania. Przygotowałam krótkie tłumaczenie oznaczeń na metkach, a także gotową ściągę do pobrania i wydrukowania, którą możesz przywiesić niedaleko pralki!

Symbole na metkach – pranie i prasowanie

Chyba każda osoba, która robi pranie, ma na swoim koncie chociaż jedną wpadkę, w wyniku której ubranie zabarwiło się, skurczyło czy straciło pierwotny kształt. Takie sytuacje niestety się zdarzają i o ile dotykają mniej lubianych ubrań, to większość z nas jest w stanie je znieść. Jednak kiedy dzieje się tak z naszym ulubionym swetrem czy koszulką, jest już nieco gorzej. Dlatego tak ważne jest, by czytać symbole na metkach ubrań. Co oznaczają poszczególne oznaczenia? Które z nich warto znać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Symbole prania

Czy warto patrzeć na zalecenia producentów ubrań w kontekście prania i prasowania? Oczywiście! Brak przestrzegania rad np. co do temperatury prania, jest jak pieczenie ciasta w niewłaściwie rozgrzanym piekarniku. Zatem jeśli chcesz zachować swoje ubrania w dobrym stanie przez długi czas, odpowiednio przeprowadzaj ich pranie. Symbole na metkach są po to, by maksymalnie ułatwić tę czynność. Właśnie dlatego koniecznie trzeba im się przyjrzeć przed wrzuceniem danego ubrania do pralki.

Pierwszą grupą oznaczeń są te, które dotyczą prania. Dzięki nim wiadomo, czy odzież nadaje się do prania ręcznego, prania w pralce, czy może w ogóle nie można jej prać w wodzie. Jeden z poniższych symboli znajduje się na metce każdego ubrania:

oznaczenia na metkach pranie

Jak widzisz, symbole na metkach nie są aż tak skomplikowane. Najważniejszym oznaczeniem, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest miska z wodą i przekreślona miska z wodą, które oznaczają odpowiednio: można prać na mokro i nie można prać na mokro.

Z kolei jeśli poniżej znaku prania znajduje się jedna kreska, oznacza to, że trzeba wybrać delikatny program w pralce, a jeśli dwie, że należy zachować szczególną ostrożność i prać bardzo delikatnie. Symbol z jedną kropką oznacza pranie w maksymalnej temperaturze 30 stopni, z dwoma – w 40 stopniach, a z trzema w 60 stopniach.

Warto wiedzieć, że często kropki są zastępowane liczbą, która wskazuje maksymalną dopuszczalną temperaturę prania.

I na sam już koniec omawiania tej kategorii nakaz prania ręcznego, oznaczany symbolem miski z wodą,  której zanurzona jest ręka. 

Trzeba przyznać, że symbole na metkach odzieżowych są w większości intuicyjne. Zostały zaprojektowane tak, by maksymalnie ułatwić użytkownikom odpowiednie dbanie o ubrania

>> Zobacz też: Orzechy do prania – jak stosować, co dają?

Symbole prasowania

Masz obawy przed wyprasowaniem swojej nowej delikatnej koszuli czy jeansów? Symbole na metkach ubrań dają konkretne wskazówki odnośnie tej czynności. Wystarczy, że porządnie przyjrzysz się rysunkom i właściwie je zinterpretujesz. Oznaczenia dotyczące prasowania są bardzo proste i nie ma ich wiele. Co więcej, liczba kropek na symbolu żelazka odpowiada liczbie kropek, które znajdziemy na urządzeniu przy funkcji ustawiania temperatury. Dzięki temu nie trzeba zapamiętywać, jaka liczba kropek oznacza którą wartość.

Mimo wszystko w poniższym zestawieniu określimy wysokość temperatury dla każdej liczby kropek, gdyż ta wiedza w niektórych sytuacjach bywa bardzo przydatna. Przyjrzyjmy się zatem symbolom prasowania:

oznaczenia prasowania na metkach

Jak już wspomniałam powyżej, symbole prasowania na metkach, są najczęściej odzwierciedleniem oznaczeń na żelazku. Jedna kropka oznacza prasowanie w 110 stopniach Celsjusza, dwie to maksymalna temperatura prasowania 150 stopni, a trzy to aż 200 stopni. Jak widzisz, różnica między jedną a trzema kropkami wynosi aż 90 stopni Celsjusza. Zatem przestrzeganie zalecanej temperatury prasowania jest bardzo ważne.

Wśród symboli prasowania znajduje się też przekreślone żelazko. Tutaj sytuacja jest bardzo jasna – ubrania, na których metce widnieje ten symbol, nie mogą być prasowane.

Oznaczenia suszenia i czyszczenia ubrań

O ile symbole dotyczące prania i prasowania są w większości intuicyjne, o tyle te odnoszące się do suszenia i czyszczenia bywają bardziej kłopotliwe. Dlatego szczególnie te polecam wydrukować i położyć w pobliżu pralki.

Symbole na metkach mają ułatwić proces suszenia i czyszczenia. Stosując się do nich, zyskujemy pewność, że nasze ubrania będą bardzo dobrze wyglądać przez długi czas. Zatem warto poświęcić chwilę i zapoznać się z ich znaczeniem.

Symbole suszenia

Zacznijmy od suszenia. Te symbole na metkach ubraniowych mają kształt kwadratu, w którym znajdują się różne oznaczenia. Wbrew pozorom nie są one pomocne jedynie dla tych, którzy posiadają suszarkę bębnową. Przy tradycyjnej metodzie suszenia są również bardzo istotne, gdyż część z mówi o tym czy daną rzecz należy rozłożyć, czy powiesić podczas suszenia, a także o tym czy można ją suszyć na słońcu, czy jedynie w cieniu. Z tej kategorii warto zapamiętać pięć najważniejszych symboli, których opis znajdziesz poniżej.

oznaczenia suszenia na metkach

Symbole na metkach dotyczące suszenia to kwadraty, w których może pojawić się na przykład kreska pozioma lub pionowa. To jest wskazanie na kierunek układania ubrań do suszenia.

Jeśli z kolei w kwadracie jest okrąg – można suszyć w suszarce, jeśli jest on przekreślony – nie można ze względu na ryzyko uszkodzenia ubrań. Istnieją także tkaniny, których nie można suszyć na słońcu i konieczne jest umieszczenie tego prania w cieniu (trzy ukośne kreski w górnym rogu kwadratu).

Symbole czyszczenia

Metki do ubrań zawierają też informację o dopuszczalnych metodach czyszczenia ubrań. W tym miejscu chciałabym uczulić, że te symbole są  przeznaczone raczej dla profesjonalistów niż dla osób prywatnych. Jednak część z tych oznaczeń warto znać, by wiedzieć jakiego typu czyszczenie w przypadku konkretnej rzeczy jest dopuszczalne.

symbole na metkach czyszczenie i wybielanie

Informacje dotyczącą czyszczenia ubrań są mało skomplikowane. Okrąg oznacza pranie chemiczne, a trójkąt – wybielanie. Przekreślony okrąg to oczywiście zakaz czyszczenia chemicznego, a przekreślony trójkąt to jasny sygnał, że producent odzieży nie zaleca jej wybielania. Niekiedy można się spotkać z symbolem okręgu, w środku którego znajduje się litera:

  • A – oznacza to, że tkanina może być czyszczona w rozpuszczalnikach organicznych;
  • F – w ty przypadku do czyszczenia należy użyć środków, które posiadają w składzie czterochloroetylen lub benzen;
  • P – tkaninę, na której metce widnieje ten symbol, należy czyścić za pomocą benzyny lub rozpuszczalników węglowodorowych (np. terpentyny);
  • W – wskazuje, że dopuszczalne jest czyszczenie na mokro.

Zobacz też: Czyszczenie dywanu sodą – poznaj odkurzanie na sucho

Na co zwrócić uwagę poza symbolami na metkach?

Przybliżyłam Ci już najważniejsze symbole na metkach. Na koniec chciałabym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię – odpowiednia ilość detergentu. To równie ważne jak wybór odpowiedniej temperatury prania, prasowania i sposobu suszenia. Nawet jeśli będziesz stosować się do symboli na metkach ubrań, ale będziesz dodawać zbyt dużo zbyt mocnego detergentu, Twoje ubrania będą się niszczyć zbyt szybko.

Ekonomicznym i ekologicznym podejściem jest używanie racjonalnej ilości proszku czy płynu do prania. Dlatego koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta detergentu – znajdziesz je na etykiecie produktu.

POBIERZ SYMBOLE DO WYDRUKU

Jak czytać symbole na metkach
Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!