Jak czytać symbole na metkach?

Symbole na metkach co oznaczają

Często czytamy symbole na metkach tylko po to, aby dowiedzieć się, w ilu stopniach mamy wyprać daną rzecz. Jednak jest tam o wiele więcej informacji, np. na temat suszenia ubrań albo ich wybielania. Przygotowałam krótkie tłumaczenie oznaczeń na metkach, a także gotową ściągę do pobrania i wydrukowania, którą możesz przywiesić niedaleko pralki!

Symbole na metkach – pranie i prasowanie

oznaczenia na metkach pranie

Symbole na metkach nie są aż tak skomplikowane. Jeśli poniżej znaku prania znajduje się jedna kreska oznacza to, że trzeba prać na delikatnym programie, a jeśli dwie – tutaj należy zachować szczególną ostrożność. Symbol z jedną kropką oznacza pranie w maksymalnej temperaturze 30 stopni, z dwoma – w 40 stopniach, a z trzema w 60 stopniach.

oznaczenia prasowania na metkach

Jeśli chodzi o symbole prasowania na metkach, są one najczęściej odzwierciedleniem tego, jakie oznaczenia są na żelazku. Jedna kropka oznacza prasowanie w 110 stopniach, dwie to maksymalna temperatura prasowania 150 stopni, a trzy to aż 200 stopni.

>> Zobacz też: Orzechy do prania – jak stosować, co dają?

Oznaczenia suszenia i czyszczenia ubrań

oznaczenia suszenia na metkach

Symbole na metkach o kształcie kwadratu to oznaczenia dotyczące suszenia. Może pojawić się kreska pozioma lub pionowa – to jest wskazanie na kierunek układania ubrań do suszenia. Jeśli w kwadracie jest okrąg – można suszyć w suszarce, jeśli jest on przekreślony – nie można. Istnieją także tkaniny, których nie można suszyć na słońcu.

symbole na metkach czyszczenie i wybielanie

Na metkach znajdziesz też informację dotyczącą czyszczenia ubrań. Okrąg oznacza pranie chemiczne, a trójkąt – wybielanie.

Symbole na metkach w pigułce

A tutaj masz krótką ściągę jak czytać symbole na metkach, którą możesz pobrać po kliknięciu w link. Teraz pranie to żaden problem!

POBIERZ SYMBOLE DO WYDRUKU

Jak czytać symbole na metkach
Spodobało się? Podziel się z innymi:
  
  
    
Dom to moje główne centrum dowodzenia! Tutaj pracuję w content marketingu, tworzę obrazy z chrobotka reniferowego, gotuję, oglądam seriale oraz spełniam kreatywne aranżacyjne pomysły. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie i obserwując mieszkańców. Skąd pomysł na Rozdomowioną? Gdy miałam 18 lat zamieszkałam sama i od tamtej pory wyrobiłam sobie wiele organizacyjnych nawyków. Mam nadzieję, że je wykorzystasz, aby przyjemniej i sprawniej dbać o dom!

3 komentarzy

 1. Lidia Gąsior
  2018-02-01

  Super podsumowanie! Dzięki!

  Odpowiedz
 2. Czytania metek przy ubraniach nauczyłam się w dość brutalny sposób. Niestety wyprałam płaszczyk, który potem wyciągnęłam z pralki o dwa rozmiary mniejszy.

  Odpowiedz
  1. Rozdomowiona
   2018-02-06

   Uuu, no tak, z oszczędności czasu i rozpędu najczęściej robimy pranie na czuja… do pewnego momentu :)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to top