Czego nie przechowywać w piwnicy?

Każdy właściciel piwnicy wie, jak przydatne jest to pomieszczenie. Jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją przedmioty, których nie należy przechowywać na podziemnej kondygnacji. W takim miejscu występują bowiem wahania temperatury i wilgotności, a nierzadko także szkodniki, które mogłyby nieodwracalnie uszkodzić umieszczone tam rzeczy. Zatem czego nie przechowywać w piwnicy?

Łatwo psująca się żywność

Piwnica nie jest odpowiednim miejscem do magazynowania żywności w cienkich, plastikowych lub foliowych opakowaniach. Istnieje bowiem ryzyko, że do ich wnętrza przedostaną się szkodniki bądź owady, przez co produkt będzie nadawał się do wyrzucenia.

Co więcej, z uwagi na niestabilny mikroklimat panujący w tym miejscu, produkty spożywcze mogą ulegać znacznie szybszemu zepsuciu.

Delikatne tkaniny

W piwnicy nie należy przechowywać materiałowych rzeczy o wartości sentymentalnej. Ubranka dla niemowląt, suknia ślubna, maskotki czy zamszowe elementy garderoby mogą zapleśnieć pod wpływem panującej tam wilgoci. Odzież używana sezonowo może być trzymana tymczasowo w piwnicy pod warunkiem, że szczelnie ją zapakujesz oraz umieścisz przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów ponad poziomem podłogi.

Sprawdź też Jak przechowywać truskawki? Sprytne sposoby!

Pościele i materace

Podobnie jak w przypadku odzieży wykonanej z delikatnych materiałów, w piwnicy nie powinno się magazynować także pościeli ani materacy. Także i one są podatne na wpływ wilgoci, łatwo przechodząc specyficznym zapachem podziemnej kondygnacji. Taka woń będzie szczególnie trudna do usunięcia z materaca, którego nie można włożyć do pralki i odświeżyć w ten sposób.

Przedmioty z papieru

Rzeczy z papieru są wyjątkowo podatne na niekorzystny mikroklimat panujący w piwnicy. Mogą łatwo zapleśnieć lub ulec zżółknięciu, tracąc swój estetyczny wygląd i funkcjonalność. Aby uniknąć ich nieodwracalnego zniszczenia, w podziemiu nie przechowuj ważnych dokumentów, książek, dzieł sztuki ani fotografii.

Pamiątki

Jeśli nie chcesz bezpowrotnie utracić cennych pamiątek, lepiej nie umieszczaj ich na podziemnej kondygnacji. Listy lub kartki sprzed lat, medale czy rodzinne drobiazgi mogą zostać zniszczone na skutek działania wilgoci czy niespodziewanego zalania piwnicy.

Meble i lampy

Przedmioty domowego użytku – fotele, kanapy, stoły czy lampy z abażurami wykonane częściowo z drewna dość łatwo ulegają wypaczeniu i popękaniu pod wpływem wilgoci panującej w piwnicy. Także tkanina, jaką są obite, może zapleśnieć – a w konsekwencji nie nadawać się do dalszego użytku.

Urządzenia elektroniczne

Ostatnią kategorią przedmiotów, których nie warto umieszczać w piwnicy, są urządzenia elektroniczne. Z uwagi na podwyższoną wilgotność i wahania temperatur, korozji mogą ulec delikatne podzespoły obecne w radiu, telewizorze czy odtwarzaczu DVD.

Choć piwnica to wyjątkowo praktyczne miejsce, niestety nie każdy przedmiot nadaje się do przechowywania w jej wnętrzu. Rzeczy bardziej delikatne i kosztowne, a także posiadające wartość nostalgiczną, trzymaj raczej w bezpiecznych pomieszczeniach mieszkalnych, w temperaturze pokojowej i przy optymalnym poziomie wilgotności. Dzięki temu zyskasz pewność, że przetrwają one wiele lat w dobrym stanie, nierzadko nadając się nawet do dalszego użytku.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!