Czym czyścić zlew granitowy?

Wiele osób rezygnuje z zakupu zlewu granitowego w obawie przed jego czyszczeniem. Warto jednak wiedzieć, że utrzymanie go w doskonałym stanie nie musi być trudne! Wystarczy sięgnąć po odpowiednie środki (i to niekoniecznie sklepowe!) i regularnie je stosować. W tym wpisie podpowiadam, czym czyścić zlew granitowy – dowiedz się, jak robić to skutecznie i bez zbędnego trudu!

Systematyczność i impregnacja

Zanim przejdziemy do omawiania czym czyścić zlew granitowy, warto chwilę poświęcić na omówienie istotnych cech tego materiału. Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że granit posiada porowatą strukturę, zatem naturalne jest, że zanieczyszczenia stosunkowo łatwo będą osadzać się na powierzchni zlewu, szczególnie jeśli nie zadbamy odpowiednio o jego stan. Dlatego tak ważna jest systematyczność. Regularnie przecierany granit będzie dużo łatwiejszy do wyczyszczenia niż zlew, na którym brud zdążył już zeschnąć.

Zlewy granitowe z czasem matowieją, co jest nie tylko wizualną wadą, ale też powoduje, że brud mocniej osadza się na ściankach. Aby temu zapobiec, wystarczy regularnie impregnować zlew. Nie obawiaj się jednak konieczności szukania w sklepie specjalistycznego środka, a co za tym idzie, ponoszenia dodatkowych kosztów – wystarczy, że do impregnacji zlewu granitowego użyjesz olej spożywczy (odpowiedni będzie rzepakowy i słonecznikowy, gdyż nie powodują one przebarwień).

Zastosowanie oleju sprawia, że woda gładko spływa po powierzchni zlewu, zbierając przy okazji zanieczyszczenia i minimalizując ryzyko osadzania się brudu i kamienia. Trzymając się powyższych zasad, zyskasz pewność, że czyszczenie zlewu granitowego nie nastręczy problemów i nie będzie czasochłonne.

Olej spożywczy

Skuteczne sposoby na czysty zlew granitowy

Zatem czym czyścić zlew granitowy, by jak najdłużej utrzymać go w dobrym stanie? Możesz oczywiście sięgnąć po specjalistyczne środki przeznaczone do mycia tego typu powierzchni. Znajdziesz je bez problemu w każdej drogerii i supermarkecie. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Czyszczenie zlewu granitowego możesz przeprowadzić też tzw. domowymi sposobami. Zobacz, jakie masz opcje.

Sprawdź też: Czym czyścić ekran telewizora?

Płyn do mycia naczyń

Jeśli Twój zlew granitowy nie jest mocno zabrudzony i nie pojawiły się na nim przebarwienia, to z powodzeniem możesz go wyczyścić gąbką nasączoną w płynie do mycia naczyń. Wyczyszczony zlew spłucz dokładnie wodą i wytrzyj do sucha. Środek ten doskonale usunie tłusty nalot ze zlewu, a także pozwoli pozbyć się skutecznie plam pozostawionych przez resztki jedzenia. Pamiętaj jednak, że płyn do mycia naczyń nie poradzi sobie z uporczywym brudem i przebarwieniami. 

Zapamiętaj!

Zlewu granitowego nie należy czyścić ostrymi ściereczkami, ścieralną stroną gąbki kuchennej czy tzw. magiczną gąbką – materiały te ścierają razem z brudem wierzchnią warstwę zlewu, przez co matowieje on dużo szybciej i w konsekwencji mocniej osadza się na nim brud.

Soda oczyszczona

W niemal każdym domu znajduje się też zazwyczaj soda oczyszczona, którą można wykorzystać do czyszczenia różnych powierzchni – w tym właśnie zlewów granitowych. Środek ten nie narusza struktury granitu, ale delikatnie go czyści i jest w dodatku ekologiczny!

Jak wyczyścić zlew granitowy sodą oczyszczoną? Najlepiej jest przygotować pastę z mieszanki sody i odrobiny wody, a następnie nakładać ją na miękką ściereczkę i wyczyść cały zlew. Jeśli na jego powierzchni osadził się uporczywy brud, to warto na kilka minut pozostawić sodę i dopiero po tym czasie spłukać i osuszyć zlew.

Zapamiętaj!

Do czyszczenia różnych powierzchni w kuchni (w tym zlewów granitowych) używaj wyłącznie sody oczyszczonej. Nie stosuj nigdy sody kaustycznej, która w połączeniu z wodą tworzy bardzo żrący ług sodowy, który może powodować oparzenia!

Ocet

W polskich domach od lat podczas sprzątania sięga się po ocet. Produkt ten sprawdzi się także w przypadku czyszczenia zlewu granitowego. Warto postawić na niego, szczególnie jeśli musisz usunąć nagromadzony na powierzchni zlewu osad z kamienia.

W butelce z atomizerem przygotuj roztwór octu i wody w proporcji 1:1. Spryskaj całą powierzchnię zlewu i umyj gąbką lub miękką ściereczką, a następnie spłucz wodą i osusz.

Warto wiedzieć!

Taką mieszankę wody i octu możesz wykorzystać też do czyszczenia innych powierzchni w domu (np. blatów kuchennych). Zapach octu bardzo szybko się ulatnia, jednak jeśli jest on dla Ciebie zbyt intensywny, to możesz do roztworu dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego (koniecznie wybierz produkt w pełni naturalny!).


Z biegiem czasu na zlewie granitowym mogą pojawić się przebarwienia. Aby je usunąć, nie musisz sięgać po mocną chemię sklepową. Także w tym przypadku z pomocą przyjdzie ocet wymieszany z wodą w proporcji 1:1. Jednak teraz nie spryskuj powierzchni zlewu, tylko zamknij kurek odpływowy i wypełnij komorę tą mieszanką. Roztwór pozostaw w zlewie na kilka godzin (najlepiej na całą noc), a następnie wypuść i wyczyść całą powierzchnię pastą z sody, o której pisałam powyżej.

Tabletki do zmywarki

Innym doskonałym sposobem na pozbycie się ze zlewu granitowego przebarwień, jest zastosowanie do jego umycia tabletki do zmywarki. Nie jest to oczywiście już tak bezpieczny środek jak ocet, zatem trzeba zachować większą ostrożność.

Jak wyczyścić zlew przy pomocy tabletki do zmywarki? Zamknij kurek odpływowy w zlewie, tabletkę umieść w komorze i napełnij ją wodą. Roztwór pozostaw na kilka godzin (także w tym przypadku wskazane jest pozostawienie go nawet na całą noc). Po tym czasie wypuść roztwór, spłucz zlew czystą wodą i wytrzyj do sucha.

Tabletki do zmywarki

Czym czyścić zlew granitowy jasny, a czym ciemny?

Zlewy granitowe są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, warto zatem wiedzieć, czym czyścić zlew granitowy jasny, a czym ciemny. Z całą stanowczością trzeba na początku podkreślić, że kolor ma znaczenie. Ciemne zlewy dłużej zachowają doskonały stan, jeśli będziemy je impregnować co najmniej raz w tygodniu, a jasne będą mieć jednolity kolor bez plam, jeśli zadbamy o regularne usuwanie przebarwień i nie będziemy pozostawiać w komorze resztek jedzenia.
Zatem czym czyścić zlew granitowy czarny? Odpowiednie będą wszystkie wyżej wymienione środki, zarówno sklepowe, jak i domowe. Jednak jak już wspomniałam, w tym przypadku bardzo ważna jest impregnacja olejem spożywczym, który zapobiegnie pojawieniu się kamienia i nieestetycznych białych zacieków na ciemnej powierzchni granitu.

Ciemny zlew granitowy

Czyszczenie jasnego zlewu granitowego częściej za to wymaga użycia pasty sodowej i zalania komory roztworem octu i wody, by pozbyć się ewentualnych przebarwień. W przypadku jasnego zlewu granitowego warto też zadbać o to, by nie zostawiać w komorze mocno barwiących produktów spożywczych. Jak najkrócej trzymaj w nim więc np. buraki, jagody, marchew, kurkumę, czerwoną kapustę, kawę, herbatę czy wino. Po używaniu takich barwiących produktów koniecznie spłucz dokładnie zlew i przemyj od razu mieszanką octu i wody.

Źródło zdjęć: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!