Czy w 2024 roku będzie łatwo dostać kredyt na budowę domu? Sprawdźmy!

Marzysz o budowie własnego domu? Liczone w latach gromadzenie potrzebnych funduszy może nie być najlepszym pomysłem, zwłaszcza w świetle rosnących cen materiałów i działek. Naturalnym wyborem jest oczywiście kredyt na budowę domu. Czy w 2024 roku będzie o niego łatwo? Najwyższy czas się przekonać.

Źródło: blogkredytowy.pl

Kredyt hipoteczny na budowę domu: na czym polega?

Budowa własnego domu to spore przedsięwzięcie. Bardzo często jest finansowana przez banki, jednak złożoność tego procesu znajduje również przełożenie na procedury, jakie poprzedzają podpisanie umowy kredytowej. Najpierw przekonajmy się więc, czym jest kredyt na budowę domu i czym różni się od innych zobowiązań.

Oczywiście to kredyt celowy przeznaczony dla osób planujących budowę własnego domu. Również jest kredytem hipotecznym (zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości) i oferuje takie same warunki czy możliwości decydowania o sposobie spłaty, jak standardowe kredyty umożliwiające zakup już istniejących mieszkań czy domów. Środki są jednak wypłacane etapami, zgodnie z postępem prac budowlanych. Kluczową rolę odgrywa wobec tego przygotowanie wymaganych dokumentów, takich jak harmonogram prac i plan budowlany, a następnie odpowiednie dokumentowanie procesu.

Dla uzyskania takiego finansowania podobnie jak w przypadku innych kredytów mieszkaniowych konieczne jest wykazanie odpowiedniej zdolności kredytowej oraz wniesienie wymaganego wkładu własnego. W tym przypadku może obejmować wartość działki budowlanej czy poniesione wcześniej wydatki.

Jak dostać kredyt na budowę domu?

O środki wcale nie musi być trudniej niż w przypadku innych kredytów mieszkaniowych. Cały proces wymaga jednak lepszego przygotowania. Jeśli rozważasz taką inwestycję, przeczytaj więcej o kredycie na budowę domu na Blogu Kredytowym.

Dobrym rozwiązaniem będzie także konsultacja z doradcą kredytowym. Poniżej przeczytasz, jak może wyglądać uzyskiwanie kredytu:

  • Przygotowanie wkładu własnego: większość banków wymaga wkładu własnego, który wynosi od minimum 10% – 20% wartości planowanej inwestycji (im większy, tym lepsze warunki uda Ci się uzyskać). Dobrym rozwiązaniem w przypadku kredytu hipotecznego na budowę domu jest zaliczenie do niego wartości działki budowlanej.
  • Wybór odpowiedniego banku i oferty: porównaj oferty różnych banków, zwracając uwagę na oprocentowanie, opłaty, warunki spłaty oraz możliwość dostosowania kredytu do indywidualnych potrzeb. Propozycje mogą znacząco się od siebie różnić, a pod uwagę trzeba wziąć również wymagania konkretnych instytucji wobec kredytobiorców.
  • Kompletowanie dokumentacji: do wniosku o kredyt na budowę domu należy dołączyć szereg dokumentów, takich jak pozwolenie na budowę, projekt budowlany, kosztorys inwestycji, harmonogram prac, a także dokumenty potwierdzające prawa do działki (np. akt notarialny). Lista potrafi być długa, w pewnym stopniu zależy również od banku.
  • Konsultacja z ekspertami: wsparciem będzie nie tylko doradca kredytowy, ale również eksperci zajmujący się m.in. realizacją projektów budowlanych. Pomogą Ci przygotować dokumenty, które pozwolą na spokojną kontynuację inwestycji.
  • Wnioskowanie o kredyt: po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów i wybraniu oferty możesz złożyć wniosek o kredyt.
  • Proces weryfikacji i decyzja kredytowa: bank przeprowadzi analizę zdolności kredytowej i dokładnie zweryfikuje dostarczone dokumenty, po czym podejmie decyzję o przyznaniu kredytu.
  • Podpisanie umowy i wypłata pierwszej transzy: Po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy środki z kredytu będą wypłacane w transzach zgodnie z postępem prac budowlanych.

Kredyt na budowę domu w 2024: czy będzie prościej?

Skoro wiesz już, jak uzyskać kredyt na budowę domu, pora przejść do zadanego w tytule pytania. Wiele wskazuje na to, że w 2024 roku o kredyty hipoteczne, w tym również te mające na celu finansowanie budowy domu, będzie prościej niż w latach ubiegłych, a zwłaszcza w porównaniu z kryzysowym rokiem 2022. Wynika to z kilku czynników.

Przede wszystkim obniżeniu uległy stopy procentowe, co przekłada się na niższe raty, a więc również wyższe zdolności. Poza tym na początku poprzedniego roku weszły w życie nieco bardziej liberalne wytyczne KNF dotyczące zasad wyliczania zdolności kredytowej. Wreszcie pewna grupa kredytobiorców będzie w stanie skorzystać z nowej formy państwowego wsparcia dla kredytobiorców, która pozwoli pozyskiwać tańsze środki.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!