Kostka brukowa to jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych na podjazd. Aby jednak prezentowała się ona nienagannie, niezbędne jest jej systematyczne pielęgnowanie. Jakich środków i akcesoriów używać do tego celu oraz czym wyczyścić kostkę brukową z oleju, cementu czy mchu?
Profesjonalne preparaty do kostki brukowej
Planując czyszczenie kostki brukowej, możesz wyposażyć się w specjalistyczne preparaty dedykowane do tego celu. W sprzedaży znajdziesz profesjonalny płyn myjący, który pomoże w usunięciu plam z rdzy czy oleju. Nierzadko ma on także właściwości impregnujące, chroniąc przed blaknięciem, odbarwieniami czy korozją.
Jeśli na powierzchni kostki pojawiły się trudne do likwidacji zabrudzenia, możesz wykorzystać silnie działający spray. Umożliwia on precyzyjną aplikację bezpośrednio na uporczywą plamę, nie szkodząc nawierzchni wokoło. Jeżeli natomiast kostka jest jedynie zakurzona, zazwyczaj wystarczy umyć ją czystą wodą pod ciśnieniem.
Czyszczenie kostki brukowej – przydatne akcesoria
Jeśli czeka Cię czyszczenie kostki brukowej z mchu lub cementu, zaopatrz się w odpowiednie akcesoria. Dzięki nim usuwanie nalotów i roślinności stanie się znacznie szybsze i łatwiejsze. Podstawowym narzędziem jest szczotka do kostki brukowej. Jej stalowe włosie nie zniszczy się zbyt szybko podczas szorowania twardej nawierzchni, zarazem skutecznie likwidując zabrudzenia w sposób mechaniczny. Za pomocą szczotki możesz usunąć mech, błoto, piasek i kurz. Niekiedy jest ona wyposażona również w precyzyjne radełko, dedykowane do twardszych, zaschniętych plam.
Drugim przydatnym narzędziem do czyszczenia kostki brukowej jest myjka ciśnieniowa. Korzystając z niej pozbędziesz się typowych zabrudzeń nawierzchni – błota i pyłu. Jej użycie jest wyjątkowo proste – wystarczy podpiąć ją do zasilania oraz źródła wody, a następnie silnym strumieniem wymyć powierzchnię kostki. Co istotne, możesz zrobić to bez stosowania chemicznych detergentów – dzięki temu nie zaszkodzisz swoim domowym zwierzętom czy roślinom posadzonym w sąsiedztwie podjazdu.
Jak wyczyścić kostkę brukową? Zacznij od pozbycia się chwastów i mchu. Następnie przejdź do trudnych plam, np. tłustych i trudnych do usunięcia. Na koniec wyszoruj powierzchnię szczotką i sięgnij po wodę. Poniżej znajdziesz informację na temat tego, czym wyczyścić bruk z trudnych plam.
Czym wyczyścić kostkę brukową? Domowe sposoby
Nie jesteś zwolennikiem używania preparatów o syntetycznym składzie? Na szczęście istnieją inne rozwiązania, aby chodnik czy parking przed budynkiem prezentowały się nienagannie. Czym wyczyścić kostkę brukową? Domowe sposoby będą najlepszą propozycją!
Czyszczenie kostki brukowej sodą oczyszczoną
Pierwszą z wartych uwagi metod jest zastosowanie sody oczyszczonej. Ten biały proszek z łatwością usunie trudniejsze plamy z oleju lub smaru. Wystarczy, że zrobisz gęstą pastę z sody i wody oraz naniesiesz ją na niechciany ślad na kostce. Po kilku minutach wystarczy spłukać pieniącą się papkę, która rozpuściła tłusty nalot na powierzchni.
Masz w domu ocet? Wykorzystaj go!
Jeżeli chcesz pozbyć się mchu i chwastów, sięgnij po ocet. To tani i ekologiczny sposób, który jest bezpieczny w użyciu – nie generuje ryzyka pojawienia się przebarwień na kostce. Rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 2:1 i spryskaj nawierzchnię – w niedługim czasie nadziemne części roślin uschną.
Przyda się też płyn do mycia naczyń
Tłuste plamy na kostce brukowej zlikwidujesz, stosując płyn do naczyń. Zaaplikuj go na smar lub olej, wyszoruj, a następnie spłucz czystą wodą. To niedroga i łatwo dostępna metoda, która pozwoli uporać się z brzydkimi śladami bez konieczności zakupu specjalistycznych preparatów.
Popularny napój gazowany, czyli cola do mycia kostki brukowej
Ostatnim domowym sposobem czyszczenia kostki brukowej jest zastosowanie coli. To efektywne rozwiązanie, jeśli interesuje Cię zlikwidowanie plam z tłuszczu lub rdzy widocznych na podjeździe. Wylej zawartość półlitrowej butelki lub nieco mniejszej puszki na zabrudzenie oraz pozostaw na kilka godzin. Po tym czasie olej, smar lub rdzę usuń za pomocą papierowego ręcznika, na zakończenie spłukując powierzchnię czystą wodą.
Sprawdź: Trawy na balkonie – garść pomysłów i inspiracji
Czyszczenie kostki brukowej z mchu, cementu i oleju
Znasz już najlepsze środki i akcesoria, które pozwolą Ci zadbać o kostkę brukową. Czy wiesz jednak, z jakimi problemami najczęściej mierzą się właściciele nawierzchni z tego popularnego materiału? Jednym z nich jest mech, rozrastający się w szczelinach. Może on spowodować rozszczelnienie kostki, a w konsekwencji – zniekształcenie powierzchni podjazdu. Aby zlikwidować mech, zastosuj roztwór z wody i octu. Jeżeli metoda ta będzie zbyt delikatna, zakup profesjonalny spray lub płyn o działaniu biobójczym.
Po niedawnym remoncie na Twoim chodniku pozostały brzydkie plamy po zaprawie? Ich usuwanie będzie wymagać sięgnięcia po silniejsze środki. Czyszczenie kostki brukowej z cementu warto rozpocząć od umycia jej wodą pod ciśnieniem bądź wyszorowania szczotką z twardym włosiem. W chwili, gdy działania te nie przyniosą efektu, możesz zamówić usługę piaskowania nawierzchni, która powinna pomóc w pozbyciu się nieestetycznego nalotu.
Spod Twojego samochodu kapie olej? W takiej sytuacji liczy się czas reakcji. Jeśli zauważysz od razu plamy na kostce, potraktuj je gorącą wodą z płynem do naczyń, które powinny rozpuścić tłuszcz. Gdy ta metoda nie przyniosła rezultatu, wypróbuj specjalistyczny preparat do usuwania śladów oleju.
Na świeżo wykonanym podjeździe mogą także pojawić się białe zacieki. To nic innego, jak wapienny osad, będący następstwem reakcji cementu na kontakt z wilgocią – czy to z opadów, czy podciąganą z gruntu. Czym wyczyścić kostkę brukową w takim przypadku? Najlepiej sprawdzą się tu metody mechaniczne. Na początku spróbuj usunąć nalot za pomocą myjki ciśnieniowej bądź szczotki. Inną opcją będzie zastosowanie niskoprocentowego roztworu kwasu octowego, mrówkowego bądź solnego. Jeśli metody te nie zlikwidują wykwitów, pozostanie Ci skontaktować się ze specjalistami, którzy przeprowadzą piaskowanie nawierzchni.
Regularne czyszczenie kostki brukowej sprawi, że będzie ona zadbana, a ewentualne plamy będą łatwiejsze do usunięcia. Jej znaczne zaniedbanie spowoduje natomiast, że likwidacja zacieków pochłonie więcej Twojego czasu i sił. Nierzadko będzie ono nawet generować konieczność skorzystania z profesjonalnej pomocy, co przy dużym metrażu podjazdu może wiązać się z wysokimi kosztami usługi. Zamiast więc ryzykować znacznymi wydatkami, lepiej systematycznie dbać o stan nawierzchni, sięgając po sprawdzone, domowe lub specjalistyczne środki i akcesoria.