Dobry sen to podstawa nie tylko wypoczynku, ale też zdrowia. Ważny jest nie tylko właściwie dobrany materac, ale też to, by był on utrzymany w odpowiednim stanie. Dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie materaca. Podpowiem Ci, jak to zrobić skutecznie.
Dlaczego warto regularnie czyścić materac?
Czyszczenie materaca to czynność, którą powinno się wykonywać regularnie. Systematyczne podejmowanie się tego zadania sprawia, że nie jest ono mocno czasochłonne i uporczywe. W łóżku spędzamy średnio niemal ⅓ doby, zatem nie jest trudno o jego zabrudzenie. Standardem jest osadzanie się na materacu złuszczonego naskórka, który jest doskonałą pożywką dla bakterii i roztoczy. Te mikroorganizmy bywają niekiedy szkodliwe dla naszego zdrowia, gdyż powodują np. alergie, przez co pogarszają jakość snu, a co za tym idzie, samopoczucie.
Jeśli z kolei jesteś rodzicem małego dziecka bądź sprawujesz opiekę nad starszą lub chorą osobą, to wiesz, że łatwo o zabrudzenie materaca jedzeniem, napojami, czy nawet moczem. W takim przypadku trzeba położyć szczególny nacisk na utrzymanie łóżka w czystości. Zatem jak prać materac, by nie zniszczyć jego struktury?
Sposobów jest sporo, sama wypróbowałam już co najmniej kilka. Poniżej znajdziecie te metody, które u mnie sprawdziły się najlepiej. Zacznijmy od tej, która w pełni zasłużenie zyskała największą popularność – czyszczenie materaca sodą jest łatwe i niezwykle skuteczne. Szczegółową instrukcję znajdziesz poniżej!
Jak wyczyścić materac sodą?
Soda oczyszczona od dawna jest chętnie wykorzystywana do czyszczenia różnych powierzchni. W przypadku materacy jest ona szczególnie polecana, gdyż nie tylko dobrze usuwa zabrudzenia, ale też pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy.
Czyszczenie materaca sodą można wykonać na kilka sposobów. W tym akapicie podpowiem Ci, w jaki sposób możesz usunąć różnego pochodzenia plamy za pomocą sody, a w dalszej części tekstu znajdziesz też podpowiedź, jak odświeżyć materac za jej pomocą.
Czyszczenie materaca rozpocznij od dokładnego jego odkurzenia, by pozbyć się z jego powierzchni startego naskórka i innych suchych zanieczyszczeń. Dzięki temu podczas usuwania poszczególnych plam nie będziesz wcierać kurzu w głąb materaca. Dobrym pomysłem jest też nałożenie na materac mokrego prześcieradła i delikatne uderzanie trzepaczką. Pamiętaj, by prześcieradło często płukać. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się kurzu, ale też wstępnie zmiękczysz plamy.
Tak przygotowany materac możesz zacząć czyścić. Jeśli znajdują się na nim pojedyncze plamy, to najlepiej jest je po prostu zaprać, nie czyścić całego materaca np. odkurzaczem piorącym, gdyż suszenie go trwa niestety dosyć długo. Zatem jak wyprać materac domowym sposobem? Najlepiej jest przygotować pastę lub roztwór z dodatkiem sody oczyszczonej. Jest na to kilka sposobów:
- Do 4 łyżek sody oczyszczonej dodaj niewielkimi porcjami wodę i mieszaj. Wody dodaj taką ilość, by uzyskać gęstą pastę. Uzyskaną mieszankę nakładaj na zabrudzone części materaca i pozostaw na około 45 minut. Po tym czasie zetrzyj pastę wilgotną ściereczką.
- Przygotuj mieszankę z równych porcji soli, sody i wody – to doskonały płyn do usuwania z materaca plam z krwi. Spryskaj nią zanieczyszczone miejsce i po chwili wyczyść ściereczką.
- Zrób roztwór z 2 łyżek sody oczyszczonej, 100 ml wody utlenionej oraz łyżeczki płynu do mycia naczyń. Roztworem tym spryskaj materac zabrudzony moczem czy potem. Ta mieszanka pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz nieestetycznych plam.
Czyszczenie materaca na mokro – czy to możliwe bez odkurzacza piorącego?
Poza regularnym usuwaniem pojawiających się na materacu plam, konieczne jest też czyszczenie całej jego powierzchni. Zaleca się, by robić to co najmniej 2 razy w roku. Jak prać materac domowymi sposobami? Przede wszystkim należy pamiętać, by nie zmoczyć zbyt mocno jego powierzchni, żeby wilgoć nie wniknęła w głąb materaca. Skuteczne czyszczenie jest możliwe, nawet jeśli nie posiadasz odkurzacza piorącego!
Do czyszczenia całego materaca możesz z powodzeniem wykorzystać roztwór z sody oczyszczonej, wody utlenionej i płynu do mycia naczyń, o którym pisałam w poprzednim akapicie. Oczywiście należy przygotować go odpowiednio więcej, by bez problemu móc zwilżyć całą powierzchnię. Gdy spryskasz materac tym roztworem, wyczyść go ściereczką lub szczotką.
Szczególny nacisk połóż oczywiście na najbardziej zabrudzone miejsca, ale nawet te z pozoru czyste także dokładnie przetrzyj. Teraz, wiesz już, jak wyprać materac, ale równie ważne jest dokładne wysuszenie go. Wyczyszczony materac zostaw na 3-4 godziny do wyschnięcia, nie przykrywaj go niczym. Jeśli po tym czasie nie będzie on suchy, to posyp wilgotne miejsca sodą oczyszczoną i pozostaw ją na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu ściągnij sodę za pomocą odkurzacza.
Sprawdź też: Czyszczenie dywanu sodą – poznaj odkurzanie na sucho
Odświeżanie materaca, czyli jak pozbyć się niepożądanych zapachów?
Niekiedy czyszczenie materaca ma na celu nie tyle pozbycie się plam, ile odświeżenie go i pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Także w tym przypadku nieocenione będzie działanie sody oczyszczonej. To naprawdę środek, który ma wszechstronne zastosowanie!
O ile czyszczenie materaca sodą na mokro (w postaci pasty lub roztworu) sprawdza się w usuwaniu uporczywych plam, o tyle do pozbywania się zapachów wystarczy suchy proszek. Jak odświeżyć materac? Będziesz potrzebować oczywiście sody i… sitka! Całą powierzchnię materaca posyp równomiernie sodą oczyszczoną i pozostaw ją na kilka lub nawet na kilkanaście godzin.
Po upływie tego czasu materac dokładnie odkurz i gotowe! Jeśli chcesz wzmocnić działanie odświeżające, to możesz połączyć sodę oczyszczoną z suszoną lawendą i taką mieszanką posypać materac (wówczas nie uda się tego zrobić za pomocą sitka, trzeba po prostu rozsypać mieszankę ręką lub łyżką). Także w tym przypadku pozostaw go na co najmniej kilka godzin, a następnie dokładnie odkurz.
Stosując ten zabieg, zyskasz pewność, że nie tylko pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów z materaca, ale także nadasz mu subtelny lawendowy aromat. Tę ostatnią metodę polecam szczególnie osobom, które uwielbiają otaczać się kojącymi zapachami lub mają problemy ze snem, gdyż lawenda pomaga się zrelaksować i ułatwia zasypianie.