Domowe metody czyszczenia kanapy bez profesjonalnego sprzętu

Przypadkowo wylany sok czy ubłocony zwierzak przebiegający po narożniku to prosta droga do pojawienia się nieestetycznych plam na materiale. Zanim jednak spiszesz mebel na straty lub zamówisz usługę prania tapicerki, możesz wypróbować domowe metody czyszczenia kanapy. Jakich produktów będziesz potrzebować oraz jak przeprowadzić taką czynność samodzielnie?

Od czego zacząć czyszczenie kanapy domowym sposobem?

Wbrew pozorom i obawom wielu osób, samodzielne odświeżenie tapicerki kanapy wcale nie jest trudne. Wystarczy wybrać odpowiednie produkty oraz stosować się do sprawdzonych wskazówek, aby w kilka chwil przywrócić meblowi przyjemny zapach i estetyczny wygląd.

Zanim przystąpisz do działania, upewnij się, z jakiej tkaniny został wykonany Twój narożnik. Czy jest to skóra, a może welurowy lub lniany materiał? Od jego rodzaju w głównej mierze zależy metoda, jaką wykorzystasz do czyszczenia kanapy.

czyszczenie kanapy

Źródło: Freepik

Kolejnym krokiem będzie staranne odkurzenie całej powierzchni mebla. Wykorzystaj do tego celu odkurzacz i wymienne końcówki, zwracając baczną uwagę na wszystkie, nawet trudno dostępne miejsca. W Twoim domu mieszkają zwierzęta? Powierzchnię mebla możesz wstępnie wyczyścić za pomocą rolki do sierści. Usuwając starannie kurz i futro, osiągniesz znacznie lepsze efekty właściwego prania tapicerki.

Sprawdź też: Czyszczenie dywanu sodą – poznaj odkurzanie na sucho

Pamiętaj!
Zawsze wykonaj małą próbę na niewidocznym fragmencie mebla, zanim pokryjesz cały narożnik wybranym środkiem. Dzięki temu upewnisz się, czy nie spowoduje on trwałych odbarwień materiału. Unikaj także czyszczenia jedynie pojedynczych, niewielkich plam. Może bowiem okazać się, że po ich usunięcie na powierzchni narożnika pozostanie jaśniejszy ślad. Z tego względu znacznie lepszym rozwiązaniem będzie pielęgnacja całej kanapy.

Czyszczenie kanapy z pomocą kosmetyków i domowej chemii gospodarczej

Przygotowałaś swoją kanapę do czyszczenia na sucho? Aby dokładnie zlikwidować zabrudzenia, możesz sięgnąć po dostępne w sprzedaży środki do pielęgnacji tapicerki. Dobierz je do rodzaju tkaniny, z jakiej wykonano mebel oraz postępuj według wskazówek producenta, umieszczonych na opakowaniu.

Prócz profesjonalnych preparatów, możesz wypróbować domowe metody czyszczenia kanapy. Jeden z produktów przydatnych do tego celu znajdziesz w łazience. Mowa tu o męskiej piance do golenia. Wystarczy, że naniesiesz ją na plamę, a po chwili usuniesz za pomocą ściereczki. Jej gęsta konsystencja sprawi, że nie wsiąknie w głąb materiału, skutecznie pozbywając się zabrudzeń bez zamoczenia wnętrza mebla.

Na tapicerce pojawiły się tłuste ślady? Sięgnij po płyn do naczyń. Naniesiony na powierzchnię i wtarty szczoteczką lub gąbką skutecznie wywabi tłuszcz. Jego pozostałości usuń zwilżoną ścierką.

Produkty spożywcze do domowego czyszczenia kanapy

Produkty przydatne do pielęgnacji kanapy prawdopodobnie posiadasz także w swojej kuchni. Pierwszym z nich jest mąka ziemniaczana. Rozsyp ją na plamie, wetrzyj i odczekaj kilka minut – a następnie odkurz lub przetrzyj ścierką. Skrobia wchłonie zanieczyszczenia, odświeżając wygląd mebla.

W Twoim domu stoi skórzany komplet wypoczynkowy? Możesz odświeżyć go i przywrócić mu dobry wygląd, wykorzystując ocet i oliwę. Ocet efektywnie usunie zabrudzenia, natomiast cienka warstwa oliwy natłuści powierzchnię mebla. Pamiętaj, aby starannie wetrzeć ją i usunąć ewentualny nadmiar. W ten sposób unikniesz ryzyka poplamienia odzieży podczas siadania na kanapie.

czyszczenie kanapy domowymi sposobami
Źródło: Freepik

Czyszczenie kanapy na sucho możesz przeprowadzić także z pomocą sody oczyszczonej. Posyp mebel i wetrzyj sodę za pomocą szczotki. Po upływie co najmniej jednej godziny starannie odkurz powierzchnię. W ten sposób pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów oraz zlikwidujesz zabrudzenia.

Narożniki i sofy to meble, które zazwyczaj użytkujemy przez wiele kolejnych lat. Tak długi okres ich eksploatacji sprawia, że po pewnym czasie mogą pokryć się nieestetycznymi plamami. Zanim jednak wezwiesz drogiego specjalistę od prania tapicerki, wypróbuj domowe metody czyszczenia kanapy. Może bowiem okazać się, że bez trudu poradzą sobie one z zabrudzeniami na meblu, przywracając mu elegancki wygląd i świeży zapach niskim kosztem.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!