Jak prać czapkę z daszkiem? Mam kilka sposobów!

Czapka z daszkiem to chętnie wybierany przez kobiety i mężczyzn element garderoby. Skutecznie chroni oczy i głowę przed słońcem, sprawdzając się w czasie treningu, spaceru czy pobytu na basenie. Niestety podobnie jak odzież, także i ona ulega zabrudzeniu. Z pewnością często słyszysz, że nie należy jej prać, aby nie doprowadzić do trwałego odkształcenia. Jak jest w rzeczywistości? Jak prać czapkę z daszkiem, aby jej nie zniszczyć?

Czy można prać czapki z daszkiem w pralce?

Wbrew pozorom pranie czapki z daszkiem w automatycznej pralce nie jest niemożliwe. Takie rozwiązanie to jednak ostateczność i znacznie lepszym wyborem będzie wyczyszczenie bejsbolówki ręcznie. Zanim przystąpisz do działania, koniecznie sprawdź wytyczne producenta w tym zakresie, umieszczone na wszytej od środka metce. Metoda ta jest dozwolona dla modeli z bawełny, których daszek jest wypełniony wkładką z tworzywa.

Jak prać czapkę z daszkiem w pralce? Przede wszystkim upewnij się, czy urządzenie posiada program do prania ręcznego. Jest on dość delikatny, dzięki czemu ryzyko zepsucia bejsbolówki będzie zminimalizowane. Jeśli pralka nie ma takiego cyklu, ustaw program na niską temperaturę i wolne obroty oraz użyj łagodnie działającego płynu do prania. Koniecznie wyłącz wirowanie. Po zakończonym cyklu natychmiast wyjmij czapkę, nadaj jej pierwotny kształt oraz umieść na płaskiej powierzchni do wyschnięcia.

Pamiętaj!
Podczas prania czapki w pralce, w bębnie nie mogą znajdować się inne ubrania. Pod ich ciężarem delikatna bejsbolówka może ulec uszkodzeniu. Możesz wykorzystać także specjalną siatkę do prania bielizny, która pomoże uchronić czapkę przed odkształceniami.

Jak prać czapkę z daszkiem ręcznie?

Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia bejsbolówki jest jej ręczne wypranie. To prosta i szybka czynność, która pozwoli usunąć kurz i pot bez ryzyka zniszczenia ulubionego elementu garderoby. Jak prać czapkę z daszkiem ręcznie? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

  • Przyszykuj miskę wypełnioną letnią wodą, bądź napełnij głębszą umywalkę. Nie używaj zbyt ciepłej wody, która może zniekształcić daszek oraz doprowadzić do zafarbowania materiału.
  • Dolej trochę łagodnego płynu do prania, całość wymieszaj.
  • Zamocz czapkę w tak przygotowanym roztworze na kwadrans. Staraj się wmasować płyn w plamy na materiale – możesz skorzystać z miękkiej gąbki.
  • Zwróć szczególną uwagę na wewnętrzną opaskę, która bezpośrednio styka się z głową – a w konsekwencji jest najbardziej narażona na zabrudzenia.
  • Na bejsbolówce są tłuste zacieki od kosmetyków do opalania? Możesz na chwilę nanieść na nie płyn do naczyń, który dobrze radzi sobie z takimi śladami.
  • Żółte plamy z potu możesz wstępnie zlikwidować przed praniem, nanosząc na wybrane miejsca sok z cebuli lub gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody, a następnie szorując je szczoteczką.
  • Po wypraniu dokładnie wypłucz czapkę pod bieżącą, letnią wodą.
  • Delikatnie odciśnij nadmiar wody, unikając wykręcania i zgniatania bejsbolówki.
  • Uformuj czapkę do jej pierwotnego kształtu i susz na płasko, w zacienionym miejscu.

Zobacz też: Jak prać dywanik łazienkowy?

Pranie czapki z daszkiem w… zmywarce

Jak czyścić czapkę z daszkiem? Nieco nietypowym, ale wartym uwagi rozwiązaniem jest jej umieszczenie w opróżnionej zmywarce. Połóż bejsbolówkę w górnym koszu, gdzie nie straci ona swojego kształtu oraz umieść w podajniku tabletkę do zmywania. Następnie uruchom delikatny cykl w jak najniższej temperaturze.

Takie wypranie czapki w zmywarce pozwoli pozbyć się nawet tłustych plam, nie generując ryzyka jej zniszczenia przez obracający się bęben pralki. Jest to metoda stosunkowo bezpieczna, jeżeli daszek Twojej bejsbolówki jest wypełniony tworzywem. W przypadku modeli z wkładką z tektury, kontakt z wodą pod ciśnieniem może spowodować jej przerwanie.

Z pozoru trudne pranie czapki z daszkiem w rzeczywistości nie jest aż tak skomplikowane. Wystarczy, że dobierzesz odpowiedni cykl w pralce bądź wyczyścisz bejsbolówkę ręcznie. Pozwoli Ci to zminimalizować ryzyko jej zniszczenia, a zarazem cieszyć się czystym i pachnącym elementem garderoby – będącym ważnym uzupełnieniem każdej letniej stylizacji.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!