Domowy płyn do szyb i luster

Zabrudzone okna i lustra to zmora każdej gospodyni. Wymagają one częstego czyszczenia, które pozwoli utrzymać je w nienagannym stanie. Zarazem wiele dostępnych w sprzedaży gotowych preparatów do sprzątania nie zapewnia zadowalającego efektu, generując konieczność wydania sporych kwot na ich zakup. Zamiast więc tracić pieniądze i nerwy, lepiej samodzielnie przygotować domowy płyn do szyb i luster. Przeczytaj, jakich składników będziesz do niego potrzebować.

Dlaczego warto wybrać domowe środki do sprzątania?

Oferowane na rynku produkty czyszczące do okien i szyb bywają zawodne. Nie zawsze skutecznie usuwają nagromadzone zabrudzenia, a dodatkowo zostawiają smugi – wymagając ponownego mycia powierzchni. Ich chemiczne opary mogą wykazywać negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w pobliżu oraz środowisko naturalne. Takie preparaty są też znacznie droższe, niż przygotowany z łatwo dostępnych składników domowy płyn do szyb i luster.

Aby nie korzystać z nieskutecznych i drogich środków, możesz wypróbować sprawdzone i bardziej naturalne metody. Przygotowując roztwór z wody, octu lub mydła zaoszczędzisz pieniądze oraz czas i nerwy, związane z koniecznością dokonywania poprawek. Samodzielnie przyszykowane płyny będą przy tym ekologiczne i niezwykle efektywne, pozwalając Ci uzyskać lśniące okna i lustra bez smug. Jak je sporządzić?

Sprawdź też: Domowe środki czystości, z którymi ograniczysz chemię

Płyn do mycia okien z octem

Ocet to ceniony przez wiele kobiet środek spożywczy, przydatny nie tylko w kuchni. Skutecznie usuwa zabrudzenia i tłuste osady, nadając czyszczonym powierzchniom wyjątkowy blask.

Aby przygotować domowy płyn do szyb i luster, wymieszaj dwie szklanki wody, pół szklanki octu, łyżeczkę płynu do mycia naczyń oraz dwie łyżki soku z cytryny. Ten ostatni składnik pozwoli zniwelować specyficzny, nieprzyjemny dla części osób zapach octu. Gotowy roztwór nanoś na lustro lub okno oraz przecieraj do sucha czystą szmatką.

domowy płyn do luster i szyb
Źródło: Freepik


Roztwór do szyb z mydłem

Jeśli woń octu jest dla Ciebie nie do zniesienia, wypróbuj roztwór z mydłem. Do jego przyszykowania będziesz potrzebować dwóch szklanek ciepłej wody destylowanej lub przegotowanej, dwóch łyżek mydła w płynie oraz takiej samej ilości czystej wódki. Nanieś gotowy płyn na okna lub lustro oraz rozprowadź go kolistymi ruchami. Jego pozostałości usuń ściągaczką do wody, ręcznikami papierowymi bądź ścierką z mikrofibry.

Domowy środek do mycia luster z boraksem

Ciekawą propozycją jest płyn do czyszczenia szyb z boraksem, który skutecznie minimalizuje ryzyko pojawienia się smug. W celu jego przygotowania połącz ze sobą trzy szklanki wody i dwie łyżeczki czteroboranu sodu, a następnie przelej go do atomizera. Taki roztwór ma wyjątkowo prosty skład i jest ekologiczny – trafiając w gust zwolenniczek naturalnych metod sprzątania.

Zobacz też: Boraks na mrówki. Domowy sposób na zwalczanie owadów

Pachnący płyn do okien i luster

Lubisz środki do czyszczenia o przyjemnym zapachu? Koniecznie wypróbuj ten pachnący roztwór do mycia szyb. Do półtorej szklanki wody musisz dodać po półtorej łyżki octu i alkoholu oraz trzy krople olejku miętowego.

pachnący płyn do okien i szyb
Źródło: Freepik


Wszystkie składniki umieść w butelce z atomizerem, a następnie rozpyl płyn na szmatkę lub bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Po umyciu wytrzyj ją do sucha, aby uniknąć smug. Pamiętaj, aby wstrząsać ten domowy płyn do szyb i luster przed każdym użyciem. Możesz stosować go przez miesiąc – po upływie tego czasu przygotuj nowy roztwór.

Domowy płyn do szyb i luster – sprawdzone triki

Szykując roztwór do mycia okien, możesz uzupełnić go o pewne dodatki, które korzystnie wpłyną na efekt Twoich prac. Kilka kropli gliceryny w jego składzie sprawi, że powierzchnia będzie pięknie błyszczeć i przestanie zachodzić parą – co docenisz szczególnie w przypadku luster zlokalizowanych w łazience. Gęsty napar z czarnej herbaty dodany do wody spowoduje natomiast, że na szybie nie zobaczysz denerwujących smug.

Mycie szyb nie musi być udręką i zajmować znacznych ilości czasu. Wystarczy, że wypróbujesz domowe metody na bazie naturalnych produktów, które pozwolą Ci w kilka chwil uzyskać czyste i błyszczące tafle – a zarazem nie nadwyrężą domowego budżetu.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!