Zakurzone blaty szafek czy podłogi to zmora każdej gospodyni. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to mogą także stać się przyczyną alergii, wywołanej przez unoszące się pyłki. Aby do minimum ograniczyć konieczność ścierania mebli, możesz wykorzystać domowy płyn na kurz. Jakie składniki będą potrzebne do jego przygotowania, jak prawidłowo go używać oraz o jakich środkach ostrożności musisz pamiętać?
Domowy płyn na kurz – podstawowy przepis
Tworząc samodzielnie domowy płyn na kurz masz wpływ na to, jakie składniki zawiera. Dzięki temu możesz dopasować zawartość roztworu do własnych potrzeb, a zarazem zyskujesz pewność, że jest on w pełni naturalny i bezpieczny.
Aby sporządzić ekologiczny płyn do sprzątania, przygotuj:
- 1 szklankę wody destylowanej,
- ¼ szklanki białego octu,
- 10-15 kropli wybranego olejku eterycznego, który złagodzi specyficzny zapach octu.
Wszystkie wyżej wymienione składniki umieść w butelce z atomizerem. Wstrząśnij ją przez chwilę, żeby dobrze połączyły się ze sobą. Rozpyl mieszankę na czystą ścierkę i rozprowadź ją na wybranych powierzchniach, na których zazwyczaj osiada pył. Takim roztworem możesz wyczyścić między innymi meble, parapety, dekoracyjne bibeloty oraz podłogi.
Zobacz też: Domowy płyn do mycia podłóg – mój przepis
Dodatki do domowego płynu na kurz
Prócz wyżej wymienionych składników, przygotowując domowy płyn na kurz możesz wykorzystać także inne produkty, które znajdziesz w swojej kuchni.
- Pierwszym z nich jest ocet jabłkowy, wymieszany w proporcji 1:1 z wodą. Spryskaj nim meble, dywany i inne dowolne powierzchnie, na których najczęściej pojawia się kurz.
- Wartym polecenia składnikiem jest sok z cytryny. Dodany do wody i zaaplikowany na blaty czy zasłony pomoże zwalczyć kurz, jednocześnie roztaczając przyjemny zapach w powietrzu.
- Aby zlikwidować kurz z dywanów, przygotuj mieszankę złożoną z pół szklanki sody oczyszczonej i takiej samej ilości soli. Posyp nią dywan, a po upływie kwadransa – starannie odkurz.
- Pięknie pachnący domowy płyn na kurz stworzysz wykorzystując cynamon. Wymieszaj pół szklanki wody z połową szklanki cynamonu, a następnie nanieś roztwór na meble czy dywany. Pomoże on wyeliminować pył oraz zapewni miły zapach w pomieszczeniu.
- Przygotowując roztwór do sprzątania możesz sięgnąć również po olejki eteryczne. Wystarczy dodatek kilku kropel do wody, aby na powierzchniach pojawiało się mniej kurzu. Weź pod uwagę zwłaszcza olejek z cytryny, mięty pieprzowej, lawendy lub eukaliptusa.
Jak stosować domowy płyn na kurz?
Aby samodzielnie przygotowany płyn do sprzątania był efektywny, musisz pamiętać o pewnych zasadach jego stosowania. Przede wszystkim przed każdym użyciem koniecznie wstrząśnij butelką z roztworem. Dzięki temu wszystkie składniki będą skutecznie wymieszane.
Domowy płyn na kurz nanoś na ściereczkę, a nie bezpośrednio na blat. Pozwoli to na skuteczniejsze rozprowadzenie mieszanki na całej powierzchni oraz wyeliminuje ryzyko jej przesycenia cieczą. Po przetarciu mebli czy podłóg wysusz je czystą szmatką, usuwając nadmiar wilgoci oraz resztki pyłu.
Sprawdź też: Domowy płyn do szyb i luster
Środki ostrożności przy używaniu domowego płynu na kurz
Choć własnoręcznie stworzony środek do sprzątania jest naturalny i bezpieczny, nie należy zapominać o pewnych środkach ostrożności. Pierwszym z nich jest każdorazowe stosowanie wody destylowanej. Woda z kranu może obfitować w minerały lub niewielkie zanieczyszczenia, które będą negatywnie wpływać na skuteczność sprayu i pozostawiać osad na czyszczonych powierzchniach.
Domowy płyn na kurz nie powinien być aplikowany na elementy wrażliwe na działanie octu, takie jak niezabezpieczone drewno i kamień. Pamiętaj także, aby roztwór trzymać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych w odpowiednio oznaczonej butelce.
Jeśli masz jakieś wątpliwości co do działania domowych środków czystości, możesz zawsze wypróbować odrobinę roztworu na wybranym fragmencie powierzchni i zobaczyć, jak działa.
Samodzielnie przygotowany płyn do sprzątania kurzu to doskonały środek, który pomoże Ci uporać się z niechcianymi zanieczyszczeniami na meblach, parapetach czy podłodze. Naturalny i ekologiczny, a dzięki dodatkowi olejków eterycznych – także pięknie pachnący, pozwoli Ci niskim kosztem skutecznie posprzątać dom oraz cieszyć się estetycznym wyglądem jego wyposażenia.