Jak wyczyścić płytę indukcyjną domowym sposobem?

Płyta indukcyjna to urządzenie chętnie stosowane w naszych kuchniach. Jej zadbana powierzchnia jest estetycznym elementem wyposażenia, a gładka powierzchnia ułatwia zachowanie czystości. Jednocześnie jest ona często narażana na różnego rodzaju zabrudzenia, które odbierają jej ładny wygląd. W takim wypadku warto sięgnąć po sprawdzone metody, umożliwiające szybkie doprowadzenie urządzenia do pierwotnego stanu. Jak wyczyścić płytę indukcyjną domowym sposobem?

Czyszczenie płyty indukcyjnej – najważniejsze zasady

Pielęgnacja płyty indukcyjnej wcale nie musi być szczególnie kłopotliwa. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku ważnych zasadach oraz zaopatrzysz się w odpowiednie środki i akcesoria. Jak wyczyścić płytę indukcyjną domowym sposobem? Przede wszystkim nie próbuj korzystać z ostrych, drucianych gąbek czy chropowatej powierzchni kuchennych zmywaków. To najprostsza droga do pojawienia się szpecących rys, których usunięcie nie będzie możliwe.

  1. Myjąc płytę, na samym początku usuń większe zanieczyszczenia za pomocą miękkiej szmatki lub papierowego ręcznika.
  2. Następnie nanieś na nią wybrany preparat i rozprowadź go po całej powierzchni.
  3. Po chwili zetrzyj go czystą ściereczką oraz wytrzyj kuchenkę do sucha.

Aby wyżej wymienione czynności zajmowały Ci możliwie najmniej czasu, zadbaj o systematyczność. Regularnie pielęgnowana płyta indukcyjna będzie znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości, aniżeli kuchenka, która od dawna nie była myta.

Sprawdź: Czyszczenie dywanu sodą – poznaj odkurzanie na sucho

Akcesoria i preparaty do czyszczenia płyty indukcyjnej

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Domowe sposoby nie byłyby możliwe bez odpowiednich akcesoriów. Na Twoim wyposażeniu powinny znaleźć się miękkie ściereczki – najlepiej z mikrofibry. Takie szmatki dobrze chłoną wodę oraz nie rysują powierzchni, ułatwiając bieżącą konserwację kuchenki. Zamiast nich sprawdzą się także miękkie gąbki kuchenne oraz ręczniki papierowe. Przypalony tłuszcz zlikwidujesz natomiast, wykorzystując specjalny skrobak do płyt czy szyb.

czyszczenie płyty indukcyjnej

Wśród środków do czyszczenia płyty indukcyjnej można wymienić obecne w niemal każdej kuchni ocet i sodę oczyszczoną. Tłuste zabrudzenia usuniesz, stosując płyn do mycia naczyń. Możesz także sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które jednak będą cechować się chemicznym składem.

Jak wyczyścić płytę indukcyjną? Domowe sposoby z użyciem sody i octu

Wykorzystując ocet lub sodę oczyszczoną, możesz umyć swoją płytę indukcyjną bez użycia preparatów o sztucznym składzie. Pierwszy ze środków, czyli ocet, skutecznie usunie wszelkie zabrudzenia oraz – co istotne – nie pozostawi smug. Wystarczy, że wymieszasz go z wodą w proporcji 1:1, po czym spryskasz kuchenkę i przetrzesz ją ściereczką. W przypadku tłustych plam, możesz nasączyć gąbkę powyższym roztworem, dodając do niego kroplę płynu do mycia naczyń oraz przyłożyć ją na kilka minut w wybrane miejsce.

Pod ręką nie masz octu, lecz sodę oczyszczoną? Ten biały proszek to także doskonały środek do czyszczenia płyty indukcyjnej. Przygotuj gęstą papkę, mieszając sodę z wodą, a następnie rozprowadź ją po powierzchni kuchenki. Odczekaj 15-20 minut i ścieraj pastę wilgotną szmatką – aż usuniesz cały brud i pozostałości sody.

Do mocnych zabrudzeń i nieestetycznych śladów (nawet po wyczyszczeniu płyty) skorzystaj z prostego domowego sposobu. Weź dwa kawałki ręcznika papierowego i zamocz go delikatnie wodą. Na zabrudzenia wysyp sodę oczyszczoną. Przyłóż zmoczony ręcznik papierowy i zostaw taki kompres nawet na kilka godzin. Potem umyj płytę indukcyjną, korzystając z wymienionych w artykule sposobów.

Mycie płyty indukcyjnej płynem do naczyń

Po pieczeniu mięsa lub frytek na płycie indukcyjnej pojawiły się plamy tłuszczu? Sięgnij po płyn do mycia naczyń! Nanieś odrobinę preparatu na gąbkę lub szmatkę oraz przetrzyj kuchenkę kolistymi ruchami. Jeśli pozostaną na niej ślady piany, przemyj powierzchnię ściereczką wypłukaną w czystej wodzie. Na zakończenie wytrzyj płytę do sucha, minimalizując w ten sposób ryzyko pojawienia się smug.

Czyszczenie płyty indukcyjnej specjalistycznymi detergentami

Ostatnim sposobem na skuteczne wyczyszczenie płyty indukcyjnej jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. W sprzedaży znajdziesz różnorodne preparaty, zazwyczaj dostępne w wygodnych butelkach z atomizerem. Wystarczy, że popsikasz powierzchnię kuchenki oraz przetrzesz ją ściereczką, przywracając jej czystość i blask. Jeśli w Twoim domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, stosuj takie detergenty wyłącznie wtedy, gdy pociechy lub pupile znajdują się poza ich zasięgiem.

Chcesz wyczyścić swoją płytę indukcyjną? Korzystając z powyższych metod szybko i bez wysiłku doprowadzisz ją do higienicznego stanu oraz przygotujesz do powtórnego użycia.

Źródła zdjęć: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!