Czy zastanawiasz się nad prawidłową temperaturą, w jakiej przechowujesz swoje jedzenie? Jak organizujesz żywność? Przy codziennym pędzie, pewnie nie. Jednak to ważne, aby móc cieszyć się ze świeżych i pełnowartościowych produktów. Sprawdź, jaka powinna być temperatura w lodówce, jak ją ustawić oraz jak umieścić prawidłowo jedzenie wewnątrz urządzenia.
Temperatura w lodówce – jaka powinna być?
Lodówka powinna chłodzić, ale nie może zamrażać. Dobrze ustawiona temperatura może mieć dobry wpływ na jedzenie, które się w niej znajduje. Dodatkowo obniży również Twoje rachunki za prąd. Odpowiednia temperatura, to taka, która nie znajduje się poniżej 0°C oraz ta, która nie jest powyżej 5°C. Optymalnie ustawia się termostat w taki sposób, aby poziom chłodzenia był w zakresie 2°C-3°C .W ten sposób zawartość nie zostanie zamrożona oraz powstrzyma rozwój bakterii.
Temperatura w lodówce i zamrażarce różni się między sobą. W zamrażarce jest to najczęściej -18°C lub o wiele niżej. Czas przechowywania jedzenia może być dłuższy lub krótszy, w zależności od tego, jaką temperaturę ustawisz. Dodatkowo żywność powinna zostać ułożona w jak najbardziej szczelny sposób. Warto pamiętać również o tym, by produkty były właściwie schłodzone, zanim trafią do środka, aby nie uszkodziły innych, które są już zamrożone.
Choć nie znalazłam oficjalnych informacji co do tego, czy latem zmieniać temperaturę w lodówce, ja stosuję taką zasadę. Ustawiam delikatnie niższą, aby mieć pewność, że nic się nie zepsuje, a otwieranie drzwiczek nie będzie szkodzić produktom spożywczym.
Jak wygląda rozkład temperatury w środku lodówki?
Temperatura w lodówce rozkłada się odpowiednio i wpływa na określone w niej strefy chłodzenia. Każda z nich przypisana jest do określonej grupy produktów, dlatego tak ważne jest prawidłowe ich umiejscowienie. Poznaj kluczowe zasady przechowywania żywności w lodówce:
- pojemniki na samym dole (7-8°C) – tutaj przechowuj owoce oraz warzywa.
- półka nad pojemnikami (2°C) – to idealne miejsce dla mięsa oraz ryb,
- półki na środku (4-5°C) – w tym miejscu możesz umieścić wędliny i sery, zupy, a także dania gotowe (np. pojemnik z przygotowanym leczo),
- półki u góry (7°C) – ta strefa zarezerwowana jest dla produktów o dłuższej dacie przydatności, a także mlecznych, takich jak jogurty, jajka czy mleko. Możesz tu ustawić także blachy z ciastem, które nie potrzebują aż tak niskiej temperatury w lodówce.
- przegrody na drzwiach (8-13°C) – miejsce dla produktów, które potrzebują tylko delikatnego schłodzenia, jak np. musztarda, ketchup oraz napoje.
Musisz wiedzieć, że produkty nie mogą być ułożone zbyt gęsto (szczególnie chodzi tu o styczność jedzenia z mięsem, które może zawierać szkodliwe bakterie) ani przywierać do ściany urządzenia. Jeżeli chcesz uniknąć wysuszonego jedzenia lub przenikniętych zapachów, czy też takich, które czuć po otwarciu lodówki, to koniecznie przechowuj taki pokarm w szczelnych pojemnikach. To pozwoli Ci również w zachowaniu porządku w Twojej lodówce.
>> Zobacz też: Jak przechowywać jedzenie w lodówce?
Temperatura w lodówce podnosi się i spada, kiedy otwierasz drzwi. Właśnie dlatego półki nie są dobrym miejscem na przechowywanie jogurtów, kefirów, mleka czy śmietany. Zdecydowanie lepiej, kiedy będą one umieszczone na samej górze.
Jak ustawić temperaturę w lodówce?
O stabilność temperatury w lodówce i zamrażarce dba termostat. W zależności od modelu, urządzenie może mieć dwa osobne termostaty lub jeden wspólny. W zamrażarce może zostać zaprogramowany i utrzymywać się na poziomie -6°C, -12°C, -18°C czy -24°C. Im niższa temperatura, tym większa pewność, że produkty się zamrożą.
Nowe urządzenia mają więcej możliwości i funkcji, są one pomocne oraz sprawiają, że utrzymuje się odpowiednia temperatura w lodówce. Pokrętło tradycyjne w starszych urządzeniach pozwalało na ustawienie mocy od 1 do 5. Wówczas zmiana chłodzenia była zdecydowanie łatwiejsza i szybsza. Wystarczyło jedynie dobrze zapoznać się z instrukcją, aby wiedzieć, za co odpowiada dana moc. Najczęściej ustawia się optymalną opcję, czyli 2-2,5.
W nowoczesnych lodówkach wbudowane zostały specjalne panele dotykowe, które pozwalają na ustawienie odpowiedniej temperatury. Jednak w tym przypadku wszystko odbywa się za pomocą strzałek lub przycisków. Oczywiście również należy zapoznać się ze wskazówkami od producenta, aby wiedzieć, jak została określona skala. Cały proces można przeprowadzić, nie otwierając nawet lodówki. Takie intuicyjne panele są również rozbudowane o różne, inne opcje, które ułatwiają korzystanie ze sprzętu.
>> Zobacz też: Jak przechowywać jajka? Zrób to poprawnie!
O czym warto pamiętać, przechowując żywność w lodówce?
Temperatura w lodówce, to nie wszystko, o czym warto pamiętać, aby Twoja lodówka prawidłowo przechowywała i chłodziła jedzenie. Czasem zbyt wiele żywności trzymasz w swoim urządzeniu. Dodatkowo często można w nim znaleźć naczynia, czy butelki. To powoduje, że zimne powietrze nie rozchodzi się równomiernie po całej komorze. Wówczas nie wszystkie produkty są odpowiednio chłodzone, co może prowadzić do ich zepsucia się.
Nie powinno się umieszczać w chłodziarce żywności, która jest jeszcze ciepła, ponieważ może ona podnieść temperaturę wewnątrz. Dlatego zawsze przed włożeniem jedzenia do lodówki, czy zamrażarki, należy poczekać, aż się schłodzi i wystygnie. Tylna ściana urządzenia nie może zostać zasłonięta przez produkty. To również może wpłynąć na nieprawidłowy przebieg powietrza.
Prawidłowe korzystanie z lodówki pomoże Ci zadbać o to, aby produkty, które kupujesz i przechowujesz, były zawsze świeże. Nieprawidłowa temperatura lub niewłaściwe wypełnienie urządzenia może sprawić, że jego zawartość szybko będzie się psuła i nie będzie nadawać się do spożycia. Jeżeli posiadasz nowoczesną lodówkę, to z łatwością poradzisz sobie z ustawieniem odpowiednich wartości.