Gdzie wyrzucić dezodoranty i inne opakowania po kosmetykach?

Nie wiesz, co robić z pustymi opakowaniami po szamponie, paście do zębów czy antyperspirancie w sprayu? Wiele osób mierzy się z podobnym dylematem. Tymczasem prawidłowa segregacja ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne, umożliwiając recykling zużytych pojemników. Zamiast umieszczać opróżnione pudełka w kontenerze na odpady zmieszane, wystarczy poświęcić chwilę czasu na ich posegregowanie – dając im w ten sposób drugie życie. Zatem gdzie wyrzucić dezodoranty, puste butelki po żelach pod prysznic lub szklane flakony po perfumach?

Gdzie wyrzucać plastikowe opakowania po środkach higieny osobistej?

Pojemniki z plastiku to jedne z najczęstszych odpadków w przydomowej łazience. Szampony, żele pod prysznic czy toniki do twarzy są zazwyczaj sprzedawane w opakowaniach, które powinny trafić do kosza na metal i tworzywa sztuczne w charakterystycznym, żółtym kolorze.

Pamiętaj, by przed wyrzuceniem zdemontować ewentualne elementy szklane czy papierowe i umieścić je w dedykowanym do tego celu kontenerze. Nie musisz także płukać pustych opakowań – podczas recyklingu zostaną one umyte, a robiąc to dodatkowo w domu – marnujesz niepotrzebnie wodę.

plastikowe opakowania

Jak prawidłowo pozbywać się zużytych szklanych butelek po kosmetykach?

Kremy do twarzy, perfumy czy zmywacz do paznokci są zazwyczaj sprzedawane w szklanych pojemnikach i flakonikach. Podobnie jak w przypadku szamponów czy żeli pod prysznic, recyklingowi podlegają także i takie opakowania po kosmetykach. Gdzie wyrzucać szklane buteleczki? Do zielonych kontenerów, przeznaczonych do utylizacji szkła.

Nie zapomnij, aby usunąć z nich metalowe zakrętki lub atomizery. Nieco inaczej postępuj natomiast ze szklanymi pojemnikami, których nie da się skutecznie wyczyścić. Mowa tu m.in. o małych buteleczkach po lakierach do paznokci. Powinny one bowiem trafić do czarnego kontenera na odpady zmieszane.

Sprawdź też: Segregacja śmieci w domu – praktyczny poradnik

Co zrobić z puszkami po dezodorantach i środkach higienicznych w sprayu?

Zdarza Ci się korzystać z antyperspirantów w sprayu bądź lakierów do włosów? Gdzie wyrzucić dezodoranty? Te i inne produkty kosmetyczne pod ciśnieniem muszą znaleźć się w czarnym pojemniku na odpady zmieszane. Zanim tam trafią, usuń plastikowe nakrętki czy atomizery, które uda Ci się oddzielić od puszki. Zachowaj przy tym maksymalną ostrożność, aby nie przedziurawić opakowania. Nawet niewielkie uszkodzenie może doprowadzić do wybuchu puszki, stanowiącego zagrożenie dla Ciebie oraz pracowników zakładu recyklingu. Wyciek gazu z jej wnętrza może natomiast skazić glebę.

dezodorant

Jak zutylizować waciki, chusteczki nawilżane i patyczki kosmetyczne?

Podczas codziennej pielęgnacji korzystasz z wacików kosmetycznych, patyczków lub nawilżanych chusteczek do demakijażu? Wszystkie wymienione tu przedmioty należą do środków higieny osobistej, które nie nadają się do recyklingu. Powinny zatem wylądować w czarnym kontenerze na odpady zmieszane, podobnie jak pieluchy, podpaski czy tampony.

Zobacz: Czyszczenie dywanu sodą – poznaj odkurzanie na sucho

Jak zutylizować przeterminowane kosmetyki?

Jeśli rzadko korzystasz ze artykułów do higieny osobistej bądź masz ich w swojej łazience wyjątkowo dużo – może okazać się, że nie zdążysz zużyć ich przed upływem terminu ważności. W takiej sytuacji nie należy wyrzucać ich do kontenerów na plastik czy szkło, do których powinny trafiać wyłącznie puste opakowania! Jeśli to możliwe, najpierw usuń kosmetyk – szampon, pomadkę czy krem – do czarnego pojemnika na odpady zmieszane. Następnie opróżnione pudełko lub butelkę możesz wyrzucić do odpowiedniego kontenera – żółtego na plastik lub zielonego na szkło. Tekturowe kartoniki umieść natomiast w niebieskim koszu na papier.

Choć na pierwszy rzut oka segregacja opakowań po kosmetykach może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości nie jest aż tak trudna w realizacji. Wystarczy bowiem zwrócić uwagę, z jakiego materiału wykonano pojemnik oraz czy sam kosmetyk jest łatwy do wypłukania ze środka. Pamiętając o powyższych zasadach, umieszczenie pustych butelek czy puszek w odpowiednim kontenerze będzie dla Ciebie dziecinnie proste, pozwalając Ci lepiej zadbać o środowisko naturalne.

Źródła zdjęć: Freepik

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!