Brokuł to warzywo pełne wartości odżywczych, które świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadu czy sałatki. Jego przyrządzenie wymaga obróbki termicznej – zdaniem naukowców jednak takie działanie zmniejsza przeciwzapalne i przeciwnowotworowe właściwości tej kapustnej jarzyny. Zatem jak przygotować brokuły, aby były one smaczne – a zarazem zdrowe?
Gotowanie brokułu na parze
Brokuł na parze to propozycja, która pozwoli zachować prozdrowotne walory zielonego warzywa, a także jego kolor i smak. Czas obróbki termicznej ma tutaj kluczowe znaczenie dla zatrzymania najcenniejszych składników. W jaki sposób oraz ile czasu gotować brokuł na parze, jeśli nie posiadasz w domu elektrycznego parowaru?
Przygotuj garnek, do którego wlejesz trzy litry wody. Następnie po jej zagotowaniu umieść na rondlu metalowy durszlak oraz włóż do sitka brokuły na parze. Ile czasu należy je gotować? Zazwyczaj wystarczy 10-15 minut – im krócej, tym lepiej. Czas gotowania zależy w głównej mierze od wielkości różyczek warzywa. Pamiętaj także, aby po zdjęciu garnka z palnika zahartować brokuły, polewając je zimną wodą. Dzięki temu pozostaną jędrne i nie stracą soczystej barwy.
Jak ugotować brokuły w wodzie?
Kolejną wartą uwagi metodą jest gotowanie brokułów w wodzie. W tym celu będziesz potrzebować średniej wielkości garnka oraz trzech litrów posolonej wody. Gdy zacznie wrzeć, umieść w środku różyczki warzywa i gotuj je przez 7-10 minut – do chwili, aż staną się miękkie. Jak zrobić brokuły, aby nie straciły koloru po obróbce termicznej? W tym celu dodaj do rondla sok z połowy cytryny. Po wyjęciu jarzyn z wrzątku zahartuj je zimną wodą – tak samo jak w przypadku gotowania na parze.
>> Zobacz też: Makaron z kurczakiem i brokułami – przepis
Gotowanie brokułu al dente
Brokuł al dente to najzdrowsza wersja tego zielonego warzywa. Krótki czas gotowania chroni przed utratą cennych składników odżywczych, a zarazem pozwala uzyskać piękną barwę różyczek. Ile czasu gotować brokuł na półtwardo? Zazwyczaj wystarczą 3-4 minuty od włożenia jarzyn do posolonego wrzątku. Zamiast soli możesz użyć pół łyżeczki cukru – dzięki temu różyczki będą wspaniale smakować, doskonale sprawdzając się m.in. w zdrowej sałatce.
Jak gotowanie wpływa na wartości odżywcze brokułu?
Zbyt długie gotowanie brokułu może sprawić, że straci on swoje prozdrowotne właściwości. Pod wpływem wysokiej temperatury ginie w nim mirozynaza – aktywny enzym zawarty w surowych różyczkach, odpowiedzialny za produkcję sulforafanu. Związek ten działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i antynowotworowo, pomagając także w łagodzeniu objawów alergii. Aby zminimalizować jego utratę, najlepiej spożywaj brokuł na surowo bądź po sparzeniu. Jeśli jednak nie przepadasz za takim rozwiązaniem, zdecyduj się na gotowanie na parze lub w wodzie, ograniczając jednak czas obróbki termicznej do minimum.
Chcesz, aby Twoje dania były smaczne i zdrowe? Do codziennego menu wprowadź brokuł! Jedzony na surowo bądź po kilkuminutowym gotowaniu dostarczy Ci wielu cennych substancji, korzystnie wpływających na Twoje samopoczucie i stan zdrowia.