Zarządzanie najmem krótkoterminowym – o czym należy pamiętać?

Wynajem apartamentów w trybie krótkoterminowym znacząco różni się od tradycyjnego modelu. Nie oznacza to jednak, że dodatkowe obowiązki właściciela niwelują korzyści. Kluczowe znaczenie ma dopasowanie oferty do wymagań rynkowych, poznanie regulacji prawnych w danym mieście i skuteczne zarządzanie apartamentem. Oto więcej szczegółów!

Zarządzanie najmem krótkoterminowym – o czym należy pamiętać?
Źródło: Freepik

Zadbaj o formalności wynajmu krótkoterminowego

Lokalne władze (zwłaszcza w miastach turystycznych) mają swoje zasady dotyczące wynajmu krótkoterminowego. Mogą one narzucać np. maksymalną długość pobytu gości w lokalu. Dla uniknięcia jakichkolwiek trudności z tym związanych warto wcześniej zapoznać się z miejscowymi ustaleniami władz i dopasować regulamin obiektu do ich wymagań.

Kolejna sprawa to stworzenie przejrzystych zasad pobytu. Każdy z gości jeszcze przed pojawieniem się w apartamencie powinien wiedzieć, jakie możliwości daje mu skorzystanie z wynajmu, łącznie z obowiązkami i ograniczeniami. Wszystko, co niezbędne, powinno znaleźć się w umowie wynajmu krótkoterminowego, która będzie wiążąca dla obu stron.

Ustalanie cen i promocja miejsca

Miasta i okolice turystyczne są nastawione na sezonowy napływ gości. Oznacza to dopasowanie polityki cenowej do aktualnej sytuacji i obecności imprez tematycznych. Zarządzanie wynajmem krótkoterminowym wymaga dobrej znajomości rynku i monitorowanie go pod kątem zmian. Z drugiej strony Twój apartament powinien być konkurencyjny cenowo i jednocześnie nie najtańszy, by zapewniał zoptymalizowany dopływ zysków każdego miesiąca.

Nawet wieloletni inwestorzy na rynku wynajmu krótkoterminowego muszą dbać o regularne promowanie miejsca. Mowa zwłaszcza o źródłach dostępnych dla największej ilości osób, czyli social media, ogłoszenia lokalne i ogólnopolskie. Promocja apartamentu musi pokazywać go w sposób profesjonalny i interesujący. W największych miastach obsługa klienta międzynarodowego jest standardem, więc należy przygotować się na płynne posługiwanie się co najmniej jednym językiem obcym (standardem jest angielski).

Zapewnienie czystości i konserwacji apartamentu

Nikt nie przyjedzie drugi raz do miejsca, w którym jest brudno. Poza tym słaba czystość jest powodem, przez który wielu gości negocjuje obniżkę ceny lub zupełnie rezygnuje z pobytu. Konsekwencje braku czystości mogą być opłakane, bo brak zadowolenia przekłada się na negatywne opinie. Dlatego do zarządzania wynajmem krótkoterminowym warto zaangażować profesjonalną firmę, która zatroszczy się o kwestie czystości i konserwacji lokalu.

Wynajem krótkoterminowy zwiększa obowiązki związane z dbaniem o czystość. Zwykle goście sami po sobie sprzątają, ale przygotowanie lokalu do przyjazdu kolejnych najemców wymaga gruntownego wysprzątania miejsca. Zwiększa się też prawdopodobieństwo zniszczenia wyposażenia, co wymaga naprawy lub wymiany.

Dbaj o bezpieczeństwo apartamentu i gości

Komfort najmu to bezpieczeństwo. Dlatego poza odpowiedzialnością za czystość i kwestie formalne zadbaj też o monitorowanie miejsca, by goście mogli czuć się w nim jak u siebie w domu. Mowa np. o montażu wysokiej jakości drzwi czy zamków. Bądź też do dyspozycji, jeśli dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji zgłaszanej przez gości.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://svager-apartamenty.pl/dla-wlascicieli/

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!