Jak zorganizować miejsce na odpady w mieszkaniu i domu jednorodzinnym?

Wprowadzenie zmian w gospodarowaniu odpadami komunalnymi było dużym przedsięwzięciem, które nie obeszło się bez echa. Domownicy musieli na nowo nauczyć się gromadzić śmieci i zapoznać z obowiązującymi standardami w danej gminie. Choć minęło sporo czasu, nadal warto dbać o odpowiednie gospodarowanie odpadami zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Sprawdź, jak to zorganizować!

Krok 1: Zapoznaj się z grupami klasyfikującymi dane odpady

Pierwsze, co trzeba wiedzieć o gospodarce odpadów komunalnych to oczywiście podział na kilka ważnych grup:

  • Tworzywa sztuczne, czyli plastik, metal i opakowania wielomateriałowe – kolor żółty.
  • Papier i tektura, w tym również czasopisma kolorowe – pojemnik niebieski.
  • Bioodpady – wszystkie odpady warzywne i owocowe, rośliny, skoszona trawa, gałęzie i liście – kolor brązowy.
  • Odpady zmieszane – wszystko, co nie nadaje się do pozostałych pojemników – kolor czarny 
  • Szkło, głównie po napojach, żywności, kosmetykach – kolor zielony.

Dodatkowo trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych i elektrośmieciach, to między innymi baterie, akumulatory, lekarstwa, sprzęt RTV czy AGD. Nie wolno ich wyrzucać do śmieci zmieszanych, trzeba oddać do specjalnie wyznaczonych punktów. Warto zorientować się, gdzie one się znajdują, aby nie było większych problemów. Baterie możesz wyrzucić w sklepie, a leki – w aptece. Większe odpady należy odwieźć do PSZOK-u, czyli miejsca zorganizowanego specjalnie przez daną gminę.

Osobne zbieranie odpadów pozwala na uzyskanie najbardziej pełnowartościowych surowców, które służą do ponownego przetworzenia. To podstawa recyklingu, dzięki któremu wiele śmieci wraca do obiegu. 

Znasz już podstawowe zasady organizacji odpadów w domu. Przejdź teraz do dalszej części artykułu, aby sprawniej zapanować nad porządkiem i wybrać dobre pojemniki na odpady.

Krok 2: Określ swoje potrzeby i wolne miejsce

Zanim zaczniesz organizować pojemniki na odpady, przemyśl, jakie śmieci produkujesz najczęściej. W zależności od tego, czy w domu dominują odpady papierowe, plastikowe, bio czy szklane, odpowiednio zagospodaruj przestrzeń na segregację. W małych mieszkaniach jest to najczęściej szafka pod zlewem albo głęboka szuflada. Pojemniki na odpady mogą znajdować się również poza zabudową, zamknięte i bezpieczne dla domowników. 

Wybierz konkretną przestrzeń w domu, w której będziesz zbierać odpady. Może to być kąt w kuchni, balkon, spiżarnia czy garaż. Upewnij się, że miejsce jest łatwo dostępne dla wszystkich domowników, ale też niezbyt eksponowane, by nie stało się źródłem nieestetycznego bałaganu.

Zaplanowałeś już, gdzie ustawisz kosze na śmieci? Zmierz teraz wolną przestrzeń, aby wybrać najlepiej dopasowane produkty.

Krok 3: Wybierz pojemniki na odpady

Czas na zakup pojemników na odpady. Największe powinny być te, do których będziesz wrzucać najczęściej śmieci. Z reguły jest to pojemnik na odpady zmieszane i tworzywa sztuczne. Pamiętaj o tym, aby każdy z nich miał pokrywkę oraz był odpowiednio oznakowany. 

Przykładowy podział może wyglądać następująco: w szafie ustaw dwa pojemniki podobnej wielkości – jeden na odpady zmieszane, a drugi na tworzywa sztuczne. Trzeci, nieco mniejszy, zagospodaruj tuż przy blacie, gdzie najczęściej kroisz warzywa oraz owoce. Możesz też wrzucać je do miski lub koszyka i wynosić na bieżąco. Gazety, papier układaj tuż przy drzwiach wejściowych i zabieraj przy każdej możliwej okazji. 

W domach jednorodzinnych nieco łatwiej jest zorganizować miejsce na odpady. Przydadzą się zatem pojemniki do segregacji w kuchni oraz duże kosze na zewnątrz budynku wraz z kółkami ułatwiającymi transport. Te powinny być odporne na czynniki zewnętrzne oraz przystosowane do mechanicznego opróżniania przez śmieciarki.

Krok 4: Segreguj!

Poinformuj wszystkich domowników o nowym systemie gromadzenia odpadów. Pokaż pojemniki na odpady, które powinny być odpowiednio oznakowane. Daj jasne wytyczne dotyczące tego, co i gdzie należy wyrzucać. Zachęcaj do zaangażowania w segregację, podkreślając jej znaczenie dla środowiska. Razem dbając o porządek, przyczynicie się do większej efektywności w zarządzaniu odpadami.

Art. sponsorowany

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!