Robot planetarny czy mikser? Co wybrać do kuchni?

Szukasz niezawodnego sprzętu, który ułatwi Ci przygotowywanie ciast, kremów czy domowych lodów? Do wyboru masz kilka typów urządzeń: mikser, robot planetarny i robot kuchenny bez problemu poradzą sobie z większością kuchennych wyzwań. Jak więc wybrać sprzęt odpowiedni do Twoich potrzeb? Podpowiadamy – robot planetarny czy mikser sprawdzi się najlepiej?

Robot czy mikser? 

Stajesz przed dylematem robot planetarny czy mikser? Doskonale rozumiemy Twoje wątpliwości i obawy, gdyż sami niedawno staliśmy przed podobnym wyborem. Nie zdradzimy Ci, na co postawiliśmy, bo nie chcemy sugerować w ten sposób rozwiązania. Zamiast tego opowiemy na następujące pytania: 

  • Czym różni się robot planetarny od miksera?
  • Czy jest inny sprzęt, który może je zastąpić?
  • Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu robota planetarnego lub miksera?
  • Jakie są zalety i wady każdego z tych sprzętów?

My po rozpoznaniu tych kwestii zdecydowaliśmy się na zakup konkretnego urządzenia, z którego jesteśmy niesamowicie zadowoleni. I dlatego wiemy, że ta wiedza pomoże Ci podjąć właściwą decyzję bez sugerowania się wyborem innych osób. Zatem robot planetarny czy zwykły? A może po prostu ręczny mikser? Dowiedz się więcej o każdym z tych sprzętów.

Zobacz też: Dlaczego białka nie chcą się ubić?

Mikser – zalety i wady

Ręczny mikser to sprzęt, którego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Jest obecny w większości polskich domów i dzielnie pomaga pokonywać różne wyzwania kulinarne. Jedną z jego głównych zalet jest rozmiar. Ten kompaktowy sprzęt podczas przechowywania zajmuje niewiele miejsca, zatem będzie idealny do niewielkich kuchni. Ręczny mikser jest zazwyczaj wyposażony w dwa rodzaje przystawek – haki do ciast drożdżowych i trzepaczki do ubijania piany czy wyrabiania mniej zwartych ciast.

mikser ręczny

Niewątpliwą zaletą miksera jest też jego cena. Jeśli jednak możesz sobie pozwolić na nieco większy wydatek, to rozważ zakup miksera z obrotową miską – to niezwykle wygodne rozwiązanie, szczególnie jeśli często przygotowujesz więcej potraw w tym samym czasie.

Mikser ręczny to bardzo proste urządzenie, które głównie sprawdzi się do szybkiego łączenia składników. Idealny sprzęt do sporadycznego użytku. Pomaga połączyć ciasto na naleśniki, biszkopt czy pieczywo. Dobrze, aby miał możliwość regulacji mocy oraz bardzo wygodny uchwyt. Na rynku są też dostępne niewielkie modele mikserów automatycznych do mieszania, ubijania i wyrabiania ciasta.

Robot planetarny – zalety i wady

Robot planetarny — czy warto rozważać tę opcję, skoro mikser ręczny ma sporo zalet? Z pewnością dobrze jest dowiedzieć się nieco więcej o tym urządzeniu, by podjąć świadomą decyzję. Główną zaletą robota planetarnego jest to, że dokładnie miesza on składniki umieszczone w misce, gdyż jego końcówki kręcą się wokół własnej osi, ale również wewnątrz całej misy. Mamy tu więc podobny rezultat jak podczas używania miksera ręcznego z tą różnicą, że nie musimy go trzymać i możemy swobodnie przygotowywać kolejne produkty, które należy dodać do ciasta.

Dla wielu osób zaleta ta nie jest wystarczająca i dylemat robot planetarny czy mikser pozostaje nierozstrzygnięty. Jednak to nie jedyna przewaga robota planetarnego.

Sporą zaletą tego urządzenia jest możliwość dokupienia najróżniejszych końcówek, dzięki czemu może ono pełnić funkcję maszynki do mięsa, młynka, blendera, sokowirówki, wyciskarki do cytrusów, a nawet przecieraka do owoców i warzyw. 

robot plantarny

Wady robota planetarnego

Robot planetarny ma też swoje słabe strony. Pierwszą niedogodnością jest cena. Zakup dobrej jakości robota planetarnego jest bardziej kosztowne niż zakup dobrej jakości miksera ręcznego. Różnica w cenie jest znaczna, dlatego ten aspekt też warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji, zwłaszcza jeśli nie korzystasz zbyt często z tego rodzaju sprzętu. Drugą wadą robota planetarnego jest jego spory rozmiar i waga – jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli zamierzasz przechowywać urządzenie w szafie.

Staraliśmy się jak najbardziej obiektywnie opowiedzieć Ci o mocnych i słabych stronach, jakie posiada w naszej opinii robot planetarny. Czy warto go kupić? Pozostawiamy to do Twojej decyzji, jednak zanim ją podejmiesz, przeczytaj o jeszcze jednym urządzeniu.

Robot planetarny to bardziej zaawansowane urządzenie. Można go kupić w podstawowej wersji i rozszerzać według potrzeb lub od razu postawić na gotowy zestaw z kilkoma funkcjami. Nie trzeba trzymać go w ręku, łatwo dostosować moc działania, a także przygotować większą ilość ciasta. Należy jednak przemyśleć kwestię przechowywania, bo robot planetarny zajmuje trochę miejsca na blacie.

A może robot kuchenny?

Robot planetarny czy zwykły robot kuchenny? Choć zdecydowanie słowo zwykły lepiej byłoby zamienić na tradycyjny, gdyż robot kuchenny ma szereg funkcjonalności, które sprawiają, że to niezwykle pomocne urządzenie. Dzięki niemu z łatwością możesz siekać, kroić, blendować, ubijać, ucierać, mieszać, a niekiedy też mielić kawę, mięso czy wyciskać sok z owoców i warzyw. Robot kuchenny, podobnie jak robot planetarny, jest w stanie z powodzeniem zastąpić mikser, blender i malakser. 

Robot kuchenny jest zazwyczaj bardziej kompaktowy i nieco tańszy niż robot planetarny. Jest to jednak urządzenie droższe niż mikser ręczny, lecz trzeba podkreślić, że za jego pomocą zrobimy więcej. W porównaniu z robotem planetarnym wypada za to nieco gorzej, gdyż tradycyjny robot kuchenny nie miesza aż tak dokładnie i nie zawsze poradzi sobie z bardzo gęstymi ciastami.

Zobacz też: Myjka do okien Kärcher WV1 i pad KV 4 – moja recenzja

Czy warto kupić robot planetarny?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie tego typu sprzętu, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego i jak często będziesz go używać. Od tego zależy nie tylko to, jaki robot planetarny kupisz, ale w ogóle to, czy w Twoim przypadku warto zdecydować się na ten konkretny typ urządzenia. Jeśli zamierzasz regularnie korzystać i możesz sobie pozwolić na zakup droższego sprzętu, to jest to z pewnością najwygodniejsze rozwiązanie. 

Natomiast jeśli potrzebujesz urządzenia wielofunkcyjnego, ale nie chcesz wydawać pieniędzy na zakup dodatkowych końcówek, to lepiej zdecydować się na zwykły robot kuchenny. Te urządzenia posiadają zazwyczaj w zestawie już najważniejsze akcesoria, dzięki którym można ich używać zamiast kilku różnych sprzętów.

Mikser ręczny to najtańsza opcja, która ma jednak najmniej funkcji. Część producentów dołącza co prawda końcówkę, którą z powodzeniem można blendować niektóre produkty, jednak na tym dodatkowe funkcjonalności zazwyczaj się kończą.

Czym kierować się podczas wyboru robota planetarnego?

Chcesz kupić robot planetarny? Jaki wybrać, by był dobrą inwestycją? Podpowiadamy, na jakie parametry należy koniecznie zwrócić uwagę:

  • Moc — nie przez przypadek umieszczamy tę cechę na pierwszym miejscu. Im większa moc, tym lepiej. Jaki robot planetarny kupić, by móc swobodnie korzystać z jego wszystkich funkcjonalności? Najlepiej taki o mocy powyżej 900 W, gdyż takie urządzenie poradzi sobie z wyrabianiem nawet gęstego ciasta czy mieleniem mięsa. 
  • Liczba trybów pracy — najlepiej, jeśli postawisz na model, który posiada 7 prędkości, gdyż ułatwia to dostosowanie jego działania do czynności, którą należy wykonać, by przygotować wybrane danie.
  • Akcesoria — dokładnie sprawdź, czy do danego urządzenia zostały dodane wszystkie potrzebne Ci końcówki. Pamiętaj, że zazwyczaj można dokupić dodatkowe akcesoria zgodnie z zapotrzebowaniem.
  • Wielkość misy — dla dużej rodziny najlepiej jest wybrać urządzenie, które ma w zestawie misę o dużej pojemności. Jeśli z kolei szukasz rozwiązania dla dwuosobowej rodziny lub singla, bez obaw możesz kupić robot planetarny z mniejszą miską.

Jaki robot planetarny wybrać? Koniecznie taki, który będzie odpowiadać na Twoje potrzeby. Każda rodzina ma swoje ulubione rodzaje dań i rytuały przygotowywania posiłków. Kuchenne sprzęty powinny maksymalnie ułatwiać to zadanie, dlatego tak ważne jest, by były właściwie wybrane. Zatem podczas zakupu nie kieruj się wyłącznie chwilową modą na dane urządzenie, ale dobrze rozpoznaj swoje potrzeby.

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!