Jak gotować grzyby? Sprawdzone sposoby

Sezon grzybowy w pełni! Cenne okazy z lasu warto dobrze przygotować, aby były pyszne. Dlatego w tym wpisie spieszę z radami, jak gotować grzyby, by zachować ich smak i aromat! Wykorzystaj moje sprawdzone sposoby!

Jak gotować świeże grzyby?

Leśne grzyby można wykorzystać do przygotowania wielu pysznych dań. Rozgrzewające sosy grzybowe, pyszne marynaty, sycąca jajecznica z grzybami, aromatyczna pizza – opcji jest bardzo dużo, a wiele przepisów wymaga wcześniejszego ich podgotowania. O czym warto pamiętać, zabierając się do tego zadania? Jak gotować grzyby, by zachowały one odpowiednią strukturę i smak?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zalecenia co do tego, jak gotować grzyby świeże różni się od tego, jak powinniśmy postąpić z grzybami suszonymi. W moim artykule znajdziesz konkretne wskazówki, w tym na przykład informacje, czy solić grzyby podczas gotowania. Zacznijmy od grzybów świeżych.

Sprawdź też: Jak przechowywać grzyby? Moje sposoby

Niestety nie sposób udzielić jednej, prawidłowej w każdej sytuacji odpowiedzi na pytanie, ile powinno się gotować grzyby świeże. Czas gotowania zależy od gatunku grzybów oraz od ich przeznaczenia. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, które ułatwią Ci to zadanie. 

Twarde grzyby, takie jak borowiki, kurki czy rydze gotuje się około 35 minut. Z kolei miękkie gatunki grzybów (np. maślaki czy podgrzybki) należy gotować zdecydowanie krócej, bo około 15 minut.

Pamiętaj jednak, że podany czas gotowania dotyczy obróbki grzybów „na gotowo”. Jeśli więc poza gotowaniem będziesz poddawać je pasteryzacji (np. w przypadku marynowania), pieczeniu (pizza z grzybami leśnymi) czy duszeniu (sos grzybowy), to czas gotowania może być odpowiednio krótszy. Zobacz, jak gotować świeże grzyby do konkretnych dań.

Jak długo gotować grzyby przed zamrożeniem?

Zastanawiasz się, jak długo gotować grzyby przed zamrożeniem i czy to w ogóle konieczne? Okazuje się, że można mrozić nawet świeże grzyby, które nie zostały podgotowane, jednak zdecydowanie zalecam to robić. Dzięki choćby krótkiemu obgotowaniu grzyby lepiej zachowują smak i kolor podczas mrożenia. 

Zatem jak gotować grzyby, które chcemy zamrozić na zimę? Przede wszystkim nie ma konieczności gotowania ich do miękkości. Wystarczy, że będziesz je gotować około 5 minut (w przypadku grzybów miękkich) lub 10 minut (jeśli masz zamiar mrozić grzyby twarde). Ugotowane grzyby odcedź dokładnie na sitku i zamroź dopiero po całkowitym wystygnięciu.

Pamiętaj jednak, że grzyby podczas mrożenia zbijają się w twardą i zwartą bryłę, zatem rozmrażanie ich wymaga nieco czasu. Dlatego przygotowując danie, do którego masz zamiar dodać mrożone grzyby, pamiętaj, by odpowiednio wcześniej wyciągnąć je z zamrażarki.

Dobrym pomysłem jest też zamrożenie grzybów w takiej formie, w jakiej będą używane. Przewidujesz wykorzystać je do sosu? Gotowane grzyby pokrój w kostkę, a dopiero potem zamroź. Z kolei te przeznaczone na pizzę pokrój w cieniutkie plasterki itp.

Nie wiesz, co zrobić z grzybów? Oto kilka przepisów, które możesz przygotować:

Jak długo gotować grzyby przed marynowaniem?

Jak gotować grzyby świeże, które zamierzasz zamarynować w słoiczkach? Cały proces gotowania wygląda tak samo jak w przypadku gotowania grzybów do mrożenia, jednak trzeba odpowiednio wydłużyć proces obróbki termicznej. Miękkie grzyby gotuj około 15 minut. A jak długo gotować grzyby twarde, które zamierzamy marynować? W przypadku borowików czy kurek warto, aby było to co najmniej 30 minut.

Pamiętaj, że gotowane grzyby, które przełożysz do słoików, dodasz przyprawy i marynatę, należy poddać kolejnej obróbce termicznej. Czas pasteryzacji w przypadku marynowanych grzybów wynosi 10 minut. Tylko tak przeprowadzony proces marynowania pozwoli cieszyć się w zimowe dni pysznymi grzybkami z octu.

smażenie grzybów

Jak gotować grzyby suszone?

Wiele osób w okresie Bożego Narodzenia zastanawia się, jak gotować grzyby suszone. To ważny dodatek do wigilijnych pierogów czy krokietów, dlatego warto zadbać o prawidłowe jego przygotowanie. Podstawą w tym przypadku jest…namoczenie suszonych grzybów! W dzień poprzedzający przygotowywanie farszu namocz suszone grzyby. Najlepiej, jeśli będą się one moczyć przez co najmniej całą noc. 

Namoczone grzyby odcedź, przełóż do garnka i zalej wodą z dodatkiem odrobiny soli. Jak gotować grzyby suszone? Przede wszystkim na niewielkiej mocy palnika. Czas gotowania zależy od wielkości cząstek i gatunku grzybów, jednak zazwyczaj wystarcza około 60 minut. Regularnie sprawdzaj miękkość grzybów. Jeśli do suszenia zostało użyte sporo nóżek lub dużych grzybów, to istnieje prawdopodobieństwo, że czas gotowania będzie trzeba nieco przedłużyć. 

Ugotowane suszone grzyby odcedź na sitku. Nie wylewaj wody, w której gotowały się grzyby – jeśli do pierogów czy krokietów przewidujesz sos, to doskonałym pomysłem jest dodanie do niego nieco wody z gotujących się suszonych grzybów. Dzięki temu grzybowy smak dania zostanie podkręcony, a potrawa będzie pachnieć niezwykle aromatycznie.

Jak gotować grzyby – kilka praktycznych wskazówek

Poniżej znajdziesz praktyczne porady dotyczące gotowania grzybów. Ta wiedza w połączeniu z powyższymi informacjami dotyczącymi czasu gotowania sprawi, że obróbka termiczna grzybów będzie dla Ciebie prosta!

  • Zastanawiasz się, czy solić grzyby podczas gotowania? Tak, dobrze jest dodać sól do wody, w której gotujemy grzyby. Nie zaleca się solić mocno wody, gdyż grzyby zazwyczaj występują jako jeden ze składników dania, zatem ostateczny smak potrawy najlepiej jest nadać na końcu. Jednak zdecydowanie warto nieco posolić grzyby podczas gotowania, by nadać im nieco wyrazistości.
  • Podczas gotowania grzybów w garnku pojawia się piana – warto ją zbierać łyżką cedzakową. 
  • Grzyby wrzucaj do garnka z zimną wodą i dopiero wówczas zacznij podgrzewać całość.
  • Niektórzy poza solą dodają też do gotowania grzybów łyżkę octu. Jest to opcjonalny składnik, który sprawia, że grzyby zachowują ładny kolor i bardziej zwartą konsystencję.

A Ty jakie masz patenty na gotowanie grzybów? Podziel się w komentarzu swoimi sposobami!

Rozdomowiona Joanna Brzykcy

Asia Brzykcy

Z wykształcenia dziennikarka, na co dzień redaktorka i specjalistka od content marketingu. Dom to moje główne centrum dowodzenia. To tu pracuję, piszę, gotuję i tworzę obrazy z chrobotka reniferowego. Spełniam też kreatywne aranżacyjne pomysły. Wciąż szukam sposobów na to, jak efektywniej zaplanować przestrzeń i zorganizować życie domowe. Dom to też moja przytulna oaza bezpieczeństwa, w której lubię z kubkiem kawy obejrzeć dobry serial oraz karmić moich bliskich. Kiedy już wyjdę ze swoich czterech ścian, uwielbiam zwiedzać duże europejskie miasta. Najchętniej jedząc lokalne jedzenie, obserwując mieszkańców i zbierając inspiracje wnętrzarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pssst! Jeszcze więcej przepisów, pomysłów na dania oraz ich urozmaicenia znajdziesz w e-booku „Dobre, bo domowe”. Sprawdź!